ماندالا چیست و چه کاربردی دارد؟ماندالا,ماندالا چیست,ماندالا هنر آرامش بخش

ماندالا چیست

 

ماندالا چیست؟

ماندالا ( به معنی دایره در سانسکریت) یا دوایر کیهان نما، جدولی است هندسی مورد استفاده در ادیان بودا و هندو که بعنوان نمادي برای جهان هستی بکار می رود. اصل ماندالا از دین هندو است ولی در آئین بودا هم کاربرد زيادي پیدا نموده است. 

ماندالاها دایره هایی نمادین برای تمرکز بر خویش و جست و جو در درون انسان هستند. مرکز دایره جدول ماندالا برای تمرکز در حین مراقبه دینی به کار می رود. اشکال متقارن هندسی ماندالا خودبخود توجه فرد را به مرکز دایره جذب می کنند.

 

البته گستره کاربرد ماندالا بسیار وسیع تر از آئین های یاد شده است. به عنوان مثال در معماری فرهنگ های اسلامی( حیاط باغ فین کاشان، طرح حیاط مسجد علی اصفهان، طرح حیاط زیارت‌گاه شاه نعمت الله ولی ماهان) و مسیحی هم طرح های ماندالا دیده می شود.این کلمه در فارسی و عربی به صورت مَندَل به کار میرود و مورد استفاده جن‎گیران در مراسم احضار ارواح است. نمونه ای از ان را ادوارد براون از زبان یک ایرانی که خود آنرا تجربه نموده، توضیح داده است.

 

روانشناسان به کمک روش هنردرمانی می کوشند تا با واداشتن بیماری که از سلامت روان محروم شده است به فعالیتهای هنری وضعیت روحی و روانی او را بهبود بخشند. هنردرمانی راهیست برای برون ریزی گره های درونی شخص و بازنمود آن به صورت بصری و ملموس.

 

ماندالا,ماندالا چیست,ماندالا هنر آرامش بخش

ماندالا هنر آرامش بخش

 

به چه دلیل ماندالا عاملی ست برای تمرکز ذهن؟

بگذارید با استفاده از نمادشناسی این سؤال رو توضیح بدم. دایره نماد روح است، نماد ناخودآگاه انسان. افلاطون خود روح را شبیه یک کره می پنداشت. از طرفی چهار گوشه یا چهار ضلعی، نماد ماديات، جسم و واقعیت است و به خودآگاه انسان اشاره دارد.

 

اشکال متقارن هندسی ماندالا علاوه بر پیچیده‌گی و جذابیت بصری، با کمک وکتورها( که من اونا رو پله های تمرکز می نامم)، خودبخود توجه فرد را به مرکز دایره جذب می کنند. پروفسور یونگ ماندالا را “کهن الگوی خویش، نماد تمامیت و نظم، که کار ویژه آن سازمان دهی و تنظیم دوبارۀ وضعیت های هرج و مرج آلود است، می داند” و یا بطور خلاصه راهی برای تنش زدایی و تمرکز ذهن می باشد.

 

ماندالا,ماندالا چیست,ماندالا هنر آرامش بخش

رنگ آمیزی ماندالا

 

هنردرمانی برای درمان بیمارانی که مرتکب جرم شده اند، به دنبال ایجاد یک محصول هنری است که در آن فرایندهای داخلی به شکلی عینی تبدیل میشوند که این شکل میتواند به بیمار کمک کند تا وقایع، افکار و احساساتی را که منجر به جرم شده را درک کند.

 

افرادی با بیماری علاج ناپذیر :مرکز سرطان ایروین و مرکز سرطان دانشگاه پنسیلوانیا تنها دو مؤسسه از مجموعه مراکزی هستند که برای بازماندگان سرطان ورکشاپ های ماندالا برپا می کنند.

 

افرادی که تصمیم ترک سیگار دارند:به همان علتی که بسياري از سیگاری ها بعد از ترک، به بافندگی روی می آورند، رنگ آمیزی ماندالا هم اشخاص را سرگرم نگه می دارد و به رهایی ذهن از اضطراب کمک می کند. شما میتوانید کتاب رنگ آمیزی ماندالا خویش را مدام همراه داشته باشید و هر موقع که حس تمایل شدیدی به کشیدن سیگار کردید، چند دقیقه ای را به رنگ آمیزی سرگرم شوید.

 

البته باید در نظر داشت که ماندالا برای هر کسی مناسب نیست. رنگ آمیزی ماندالا نیازمند حرکات تکراری و در دست گیری ابزار رنگ آمیزی است. این کار میتواند باعث وخیم تر شدن درد در اشخاص مبتلا به رماتیسم مفاصلی و ورم مفصل های انگشت ها شود.

 

همچنين رنگ آمیزی ماندالا سبب ایجاد درد در افرادی با سندرم تونل کارپ، بیماری ارنج تنیس بازان و ديگر بیماری های کششی می شود.

 

ماندالا,ماندالا چیست,ماندالا هنر آرامش بخش

اشکال متقارن هندسی ماندالا

 

رنگ آمیزی درمانی از یک فرآیند سه مرحله ای پیروی می کند.

در مرحله ی نخست شخص به صورت ازاد و بدون هیچگونه قید و بندی به رنگ آمیزی طرح ها می پردازد و با آن ها اشنا می شود. این مرحله که یک حرکت تفریحی و جالب است، واسطه ای برای اکتشاف خویش است.

 

در مرحله ی دوم شخصی که به رنگ آمیزی ماندالا پرداخته، در زمان رنگ آمیزی با خویش صحبت می کند.

 

شخص در این مرحله نسبت به محتوای گفتار درونی خودآگاهی پیدا می کند و میتواند درباره ی آن و جنبه های مثبت و منفی این گفتمان ادراک روشنی بدست‌آورد و با نقد آن ها به این سؤال جواب دهد که آیا من حقیقتا چنين کسی هستم؟ آیا این افکار به من کمک می کنند؟ آیا می توانم این گفتارها را تغيير دهم؟

 

در مرحله ی سوم شخص با استفاده از شناختی که از قبل بدست آورده، سعی می کند با نقد و تحلیل این گفتارها بسوی تغيير گفتارهای درونی منفی و تبدیل آن ها به گفتار درونی مثبت حرکت نماید.

 

ماندالا یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین شیوه های هنردرمانی در بین مکتب های بودیسم و هندوئیسم و همینطور روانشناسان بزرگی مانند کارل گوستاو یونگ است. این اصطلاح که در لغت به معنای دایره است، به اشکال و نگاره های هندسی خاصی اشاره دارد که بیانگر فعل و انفعالات ذهنی و درونی انسان و همچنين رابطه آن با وجوه ماوراء طبیعی کیهان است. استفاده از ماندالا فایده های زيادي از جمله کاهش اضطراب، ایجاد تمرکز و همینطور از بین رفتن بیماری افسردگی دارد.

 

برای رسیدن به سطوح زیرین روان خویش تنها نیاز به کاغذ و قلم داریم تا بتوانیم با ناهوشیار خویش روبرو شویم!

 

برای رسم یک ماندالا اصلاً به مهارت داشتن در نقاشی احتیاجی نیست، چرا‌که در دنیا هرکسی با هرنوع توانایی ای قادر به ترسیم آن است. برای آغاز کار و شناخت بیشتر با ماندالا میتوان از رنگ آمیزی آن آغاز کرد. رنگ آمیزی ماندالا برای هر رده ی سنی مطلوب میباشد و افزایش دهنده حس ارامش در شخص است.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------