منطقه امن ذهنی چیست و چگونه می توان از آن خارج شد؟منطقه امن ذهنی ,منطقه امن ذهنی چیست,مزایای خارج شدن از منطقه امن ذهنی چیست

منطقه امن ذهنی چیست

 

 چگونه از منطقه امن ذهنی خود خارج شویم؟

محدوه امن ذهنی قسمتی از فضای زندگی انسان به حساب می آید که شخص نمی تواند به آسانی از آن بیرون بیاید و برای همین در این مقاله سعی کردیم بیشتر در مورد این موضوع و راه حلهای خارج شدن از محدوده ذهنی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

منطقه امن ذهنی چیست؟

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که در انجام بعضی کارها استرس شدیدی به سراغتان بیاید و در بعضی وقتهای دیگر، توانسته اید به خوبی شرایط را مدیریت کنید. دلیل کار دقیقاً به مسئله منطقه امن ذهنی شما بر می‌گردد. هنگامی که در انجام  کاری دچار اضطراب و استرس هستید و نمی‌توانید آن را به خوبی مدیریت کنید، یعنی انجام این کار خارج از منطقه امن ذهنی شماست.

 

منطقه امن ذهنی همان ایده آل ها و شرایطی است که شما در آن حس راحتی می کنید و دوست ندارید به هیچ صورت از این شرایط خارج شوید. منطقه امن ذهنی شما با میزان استرس و اضطراب شما رابطه مستقیم دارد. هر زمان بخواهید از این منطقه خارج شوید و تجربیات جدیدی را کسب کنید، قطعا دچار استرس خواهید شد. ولی مهم این است که برای رسیدن به هدف هایتان باید از این منطقه خارج شوید. وگرنه امکان دارد نتوانید پیشرفتی داشته باشید و نتوانید آن طور که باید زندگی خود را جلو ببرید.

 

منطقه امن ذهنی ,منطقه امن ذهنی چیست,چگونه از منطقه امن خود خارج شویم

از منطقه امن ذهنی خود خارج شوید

 

مزایای خارج شدن از منطقه امن ذهنی چیست؟

اضطراب مطلوب جایی است که تولید و عملکرد ذهنی شما به اوج خود می رسد ولی آیا می دانید که مزایای خارج شدن از منطقه امن ذهنی چیست؟

 

ماهرتر می شوید

ماندن در منطقه امن سبب کاهش بهره وری می شود و انگیزه شما  را برای انجام کارهای بیشتر و آموزش چیزهای جدیدتر از بین می برد.

 

ما همینطور در تله کار  قرار می گیریم جایی که می خواهیم به عنوان راهی برای ماندن در منطقه امن خود و دوری از انجام کارهای جدید ترسیم کنیم. تحت فشار قرار دادن مرزهای شخصی می تواند به شما کمک کند که زودتر شروع کنید، موفقیت های بیشتری به دست آورید و شیوه های دقیق تری برای کار پیدا کنید.

 

با تغییرات جدید و غیر منتظره آسان تر برخورد می کنید

با ریسک کردن به شیوه ای کنترل شده و به چالش کشیدن خودتان در مورد کارهایی که اغلب انجام نمی دهید، می توانید قسمتی از عدم اطمینان به شخصیت تان را در یک محیط کنترل شده تجربه کنید. یادگیری زندگی در خارج از منطقه امن ذهنی موقع تصمیم گیری می تواند شما را برای روبرو شدن با تغییرات جدید زندگی آماده کند.

 

ماندن در وضعیت اضطراب مطلوب برای شما راحت تر می شود 

زمانی که از منطقه امن ذهنی خود خارج می شوید، این کار با گذشت زمان راحت تر می شود چون در حقیقت به آن وضعیت اضطراب مطلوب عادت می کنید.

 

منطقه امن ذهنی ,منطقه امن ذهنی چیست,حاشیه امن یا منطقه امن ذهنی چیست

حاشیه امن یا منطقه امن ذهنی چیست

 

چیزهای جدید یاد می گیرید 

یکی از بهترین فواید خارج شدن از منطقه امن این است که به دنبال تجربیات جدید، آموزش مهارت های جدید و پیدا کردن ایده های جدید می روید. وقتی که تصمیم بگیرید کار جدیدی را انجام دهید که پیش از این انجام نمی دادید سبب می شود که به دنبال دستیابی به معلومات جدید رفته و با انرژی بیشتر با چالش های پیش رو برخورد کنید.

 

پیدا کردن علاقه‌مان در زندگی

ترک نکردن منطقه امن اجازه نمی‌دهد به چیزهایی که به آن علاقه‌مندیم برسیم. چرا که شور و هیجان زندگی هیچ وقت در کنار راحت طلبی پیدا نمی‌شود تنها با قدم بیرون گذاشتن از این منطقه است که امکانپذیر است.

 

اطمینان پیدا می کنید به کم راضی نشده‌اید

چنانچه هنوز چیزی که شما را به شوق بیاورد، می‌خواهد عشق باشد یا علاقه،زندگی شما را به طرفی می کشاند که به چیز‌هایی که دارید راضی شوید و به آنچه می‌توانستید با خارج شدن از منطقه امن بدست آورید نرسید.

 

منطقه امن ذهنی ,منطقه امن ذهنی چیست,از منطقه امن ذهنی خود خارج شوید

چگونه از منطقه امن خود خارج شویم

 

چگونه از منطقه امن خود خارج شویم؟

ابتدا باید بدانید که عوامل گوناگونی در شکل‌گیری و شرایط منطقه امن شما اثرگذارند. از جمله این موارد می‌توان به خانواده، دوستان و خواهر و برادر شما اشاره نمود. پس باید با این عوامل تاثیرگذار بر مرز‌های منطقه امن خود غلبه کنید.

 

اما قطعا این اتفاقات یک شبه اتفاق نمی افتد. بلکه باید به آرامی خودتان را از منطقه امن خارج کنید. 

 

انگیزه تان را دوباره به دست آورید

ما تصوری از آن کسی که در آینده می خواهیم به آن تبدیل شویم و آنچه که می خواهیم به دست آوریم در ذهن خود پرورش می دهیم. این همان رویاییست که ما را به جلو حرکت می دهد، شجاعت مورد نیاز برای پذیرش ریسک را به ما می دهد و در زمان های سخت و دشوار، به ما قدرت می دهد.

 

انگیزه ای که ما از رویایمان به دست می آوریم ما را به نقطه فعلی رسانده است ولی قدری از قدرت آن در مسیر از بین رفته است.

 

ما آرام آرام در مسیر حس راحتی کردیم و به جای اینکه به سمت پیشرفت بیشتر به حرکتمان ادامه دهیم، به یک رضایت نسبی راضی شدیم.

 

ما باید دوباره رویای خود را پیدا کنیم. بنابراین یک بار دیگر به رویاهایتان فکر کنید، ببینید در ذهن خود چه آرزویی دارید، به یاد بیاورید که دوست دارید چه کسی بشوید و چه کارهایی می خواهید انجام دهید، با چه افرادی می خواهید معاشرت کنید.

 

شما با مرور و بررسی دوباره رویاهایتان می توانید شوق و هیجان لازم برای برداشتن نخستین قدم برای خروج از منطقه امنتان را در خود به وجود آورده اید.

 

ریسک های مسیر را مدیریت کنید

ما همیشه در برابر بیرون رفتن از منطقه امنمان مقاومت می کنیم چرا که می دانیم در این صورت با ریسک هایی روبرو می شویم. امکان دارد وضعیت آن گونه که پیش بینی کردیم پیش نرود و حتی در این مسیر، دچار خطاهایی نیز بشویم؛ ضمن اینکه نگران ای کاش ها و اگر ها نیز هستیم.

 

برای اینکه بر این ترس غلبه کنیم و مشکلات بالقوه را به کمترین برسانیم، باید این ریسک ها را شناسایی و مدیریت کنیم.

 

قبل از هر چیز باید ریسک های حقیقی را بشناسید. بدترین اتفاقاتی که امکان دارد با برداشتن یک قدم کوچک در این مسیر برایتان بیفتد چیست؟

 

زمانی که بدترین اتفاق ممکن را شناختید، به راه هایی فکر کنید که می توانید احتمال وقوع آن ها را به کمترین برسانید. در خیلی از وقتها ما می توانیم با انجام اقدامات پیشگیرنده از میزان ریسک کم کنیم.

 

با قدم های کوچک آغاز کنید و در طول راه اصلاحات لازم را انجام دهید

چنانچه بخواهیم تا وقتی که همه شرایط آماده شود و ما آمادگی کامل را پیدا کنیم، انجام و برداشتن قدم ها را به عقب بیندازیم شاید مجبور شویم که تا همیشه صبر کنیم.

 

احتیاجی نیست که همه جزییات را از پیش بدانید. اولین قدم را بردارید، اشتباهات را اصلاح کنید و به راهتان ادامه دهید. با برداشتن هر قدم، قدم بعدی برایتان راحت تر و ساده تر می شود؛ نگران نباشید؛ ما ریسک های مسیر را نیز که از قبل شناخته ایم؛ به سمت پیشرفت حرکت کنید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------