راز شاد زندگي کردن در سالمندي 

 

راز شاد زندگي کردن در سالمندي

 

مادربزرگ وقتي چيزي را گم مي‌کند به همه بد گمان مي‌شود. او 82 سال دارد و چشم‌هايش کم‌سو شده و  گوش‌هايش سنگين است. همين‌ها باعث شده او درک کمتري از دنياي اطرافش داشته باشد و بدگماني‌هايش که از همان اول جواني زمينه‌اش را داشته نسبت به ديگران بيشتر شود.


او تمام زندگي‌اش را زير و رو مي‌کند تا جاي کليدش را پيدا کند و وقتي هم که آن را پيدا مي‌کند از ترس اين که جاي قبلي‌اش لو رفته باشد جايش را عوض مي‌کند. حافظه هم که ديگر خوب ياري نمي‌کند و دوباره فردا همين برنامه است. نوه‌ها و بچه‌ها را يکي يکي صدا مي‌زند و مي‌گويد: زودتر بگو کليدم را کجا گذاشته‌اي. با من پيرزن شوخي نکن!

 

بدبين‌ها منزوي مي‌شوند

 

آدم‌هاي بدبين و بي‌اعتماد وقتي پير مي‌شوند و کنترل خود را نسبت به محيط از دست مي‌دهند و حس مي‌کنند شرايط ديگر مثل سابق نيست کم‌کم اعتماد به نفسشان کاهش مي‌يابد و احساس بدي نسبت به اطرافيان پيدا مي‌کنند. نسبت به آن‌ها بدبين مي‌شوند و ترجيح مي‌دهند با کسي رفت و آمد نکنند.

 

مثبت انديشي و نگاه به زندگي با عينک خوش‌بيني به واسطه کاهش تنش‌هاي روحي و ارتقاي سلامت جسماني عامل تأثيرگذاري در افزايش اميد به زندگي است و به همين دليل يکي از مهم‌ترين توصيه‌هاي روان‌شناسان براي سالمندان است.

 

چنانچه سالمندان حتي با وجود تنهايي، دوري از فرزندان، احساس ناخوشايند جسماني، درد يا ابتلا به اضطراب و افسردگي، تفکر خوش‌بينانه را الگوي رفتاري خود قرار دهند و اتفاقات روزمره زندگي را به فال نيک بگيرند گام موثري در تقويت اعتماد به نفس خود برداشته و به افزايش طول عمر خود کمک زيادي کرده‌اند.

 

برخي از سالمندان به محض دور شدن از فرزندان يا تنها ماندن و بازنشسته شدن، تفکرشان نسبت به جامعه که او را کنار گذاشته است، تغيير مي‌کند. رفت و آمد را با همکاراني که هنوز بازنشسته نشده‌اند محدود مي‌کنند و آن‌ها را يک سر و گردن از خود بالاتر مي‌بينند از فرزندان که آن‌ها را تنها گذاشته و در شهري يا کشوري ديگر زندگي مي‌کنند خشمگين مي‌شوند و هر چيز را که برايشان مبهم باشد، منفي مي‌انگارند.

 

مثبت انديشي و نگاه به زندگي با عينک خوش‌بيني به واسطه کاهش تنش‌هاي روحي و ارتقاي سلامت جسماني عامل تأثيرگذاري در افزايش اميد به زندگي است و به همين دليل يکي از مهم‌ترين توصيه‌هاي روان‌شناسان براي سالمندان است.

 

گام‌هايي به سمت مثبت انديشي

 

مثبت انديشي يک شيوه زندگي است. احمد ثابتي پزشک يکي از بيمارستان‌هاي دولتي است که بازنشسته است. او مي‌گويد:‌ گرچه پزشکي کاري است که سال‌ها مي‌تواني به آن ادامه بدهي، اما همين که در جمع پزشکان همکار نباشي هم چندان گوارا نيست.

 

او مي‌گويد: وقتي بازنشسته شدم سعي کردم بيشتر وقتم را در مطب بگذرانم، اما بعد به اين نتيجه رسيدم که دارم خودم را خسته مي‌کنم.

 

اگر رقم 30 سال را براي کار کردن مستمر قرار داده‌اند، معني‌اش اين است که بعد از آن بايد به کار ديگري بپردازي و دينت را به مردم ادا کرده‌اي.

 

فرزندان من خارج از ايران تحصيل کرده‌اند و همان جا نيز زندگي مي‌کنند. اول فکر کردم پيش آن‌ها بروم، اما ديدم استقلالم لطمه مي‌بيند. بعد تصميم گرفتم با همسرم برنامه‌ريزي کنيم و تمام چيزهايي را که در دوران جواني تجربه نکرده‌ايم امتحان کنيم.

 

مثبت انديشي و خوش بيني در زندگي باعث کاهش تنش‌هاي روحي و ارتقاي سلامت جسماني مي‌شود که عامل مهمي در افزايش اميد به زندگي است.

 

خدا مي‌خواهد ما پير شويم و دوران آفرينش چنين رقم خورده است و همه موجودات عالم نيز ظهور و افولي دارند. پس اين قاعده شيرين طبيعت است که بايد با آن هم سويي کنيم.روند زندگي را کندتر کردم. پول خوبي پس‌انداز کرده‌ام و سرمايه‌ام براي باقي عمرم کافي است، اما طبابت را دوست دارم به خاطر همين دو سه روز را در هفته براي مطب گذاشتم و بقيه روزها را مشغول  پرورش گل و گياه در باغچه و سبزي کاري، نوشتن کتابي در مورد خاطرات پزشکي و سفر با همسرم هستم. حالا نسبت به روزهاي اول بازنشستگي خيلي حالم خوب است و بازنشستگي را يک موهبت مي‌دانم.

 

قدرشناسي

 

وقتي دوستي يا قوم و خويشي‌کاري براي شما مي‌کند توقع دارد رضايت شما را ببيند. اگر از کار او مدام ايراد بگيريد تنها مي‌مانيد. پس فکر کنيد او نهايت سعي خود را براي خوشحالي شما کرده است و حتي اگر از نتيجه راضي نيستيد به خاطر تلاش او قدردان و خوشحال باشيد. اين کار سبب کسب انرژي مثبت، ديدگاه خوش‌بينانه‌تر و شادي مضاعف در زندگي شما مي‌شود.

 

مثبت گويي کنيد

 

پدربزرگ پايش شکسته بود. وقتي مادر او را ورزش مي‌داد تا دوباره پايش قدرت بگيرد پدربزرگ او را به شکنجه متهم مي‌کرد و مي‌گفت تمام عقده‌هايت را داري سرم خالي مي‌کني. اين حرف‌ها مادر را متأثر مي‌کرد، اما او آنقدر پدرش را دوست داشت که به کارش ادامه مي‌داد.

 

شما هم سعي کنيد مراقب حرف‌هاي خود باشيد. جملات را قبل از آن که به زبان آوريد در ذهن خود مرور کنيد و انواع منفي آن را با کلمات مثبت جايگزين کنيد. پيام‌هاي مثبت و دوستانه علاوه بر آن که روابط اجتماعي و خانوادگي را به خصوص در سنين سالمندي استحکام مي‌بخشد با تأثير بر عملکرد مغز، احساسات دروني را طراوت بخشيده و مانع از غلبه انديشه‌هاي بدبينانه بر فکر مي‌شود.

 

قوي باشيد

 

قديمي‌ها مي‌گفتند عقل سالم در بدن سالم است. اگر مي‌خواهيد فکرتان شما را به ورطه‌هاي منفي نکشاند و مشکلات رواني دامن گيرتان نشود جسم خود را قوي کنيد.

 

با ورزش روزانه در يک پارک يا باشگاه مي‌توانيد دوستان بيشتري پيدا کنيد ضمن اين که قوي مي‌شويد و حس بهتري نسبت به خود پيدا مي‌کنيد. همين‌طور اطرافيان خود را نيز بهتر خواهيد ديد.

 

ورزش ميزان ترشح هورمون اندروفين را افزايش داده و با حفظ سلامت جسم، فکر و روان، توانايي مغز را براي تفکر و تصميم‌گيري بهينه ارتقا مي‌دهد.

منبع : چهارديواري

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------