تست توانایی مدیریت/ مهارت های مدیریتی خود را ارزیابی کنیدپرسشنامه مهارتهای مدیریت, تست شایستگی مدیران, تست قدرت رهبری

توانایی های مدیریتی

 

مهارتهای مدیریتی شما چقدر خوب است؟

توانایی مدیریت برای به سرانجام رساندن یک کار تیمی بسیار مهم تر است نقش رهبری تیم است، شما برای پیشرفت کار تیمی علاوه بر افزایش مهارت های فنی نیاز به توسعه مهارت های مدیریتی برای کنترل و برنامه ریزی، ایجاد نظم و انگیزه لازم در افراد تیم هستید. 

مهارتهای مدیریتی شما تا چه حد خوب است؟

برای تبدیل شدن به یک مدیر خوب به مهارت های زیادی نیاز دارید. 

در تجارت معمولا توجه کمتری به مدیریت خوب داریم و بیشتر روی کار پر زرق و برق و هیجان انگیز رهبری تمرکز می کنیم.

 

با وجود شخصی که مسئول انجام صحیح کارهاست ، مدیران مجموعه هستند درحالی که رهبران چشم انداز ، الهام و چالش ها را برای مجموعه به ارمغان می آورند. رهبری بدون پیاده سازی کارآمد توسط یک مدیر خوب ، هیچ اهمیتی نخواهد داشت. 

 

برای این که بتوانید یک مدیر عالی باشید باید مجموعه ای وسیع از مهارت ها را داشته باشید مثل برنامه ریزی  ، مشخص نمودن محدوده اختیارات ، برقراری ارتباط صحیح و ایجاد انگیزه. 

از آنجا که مجموعه مهارت های مورد نیاز برای مدیریت بسیار گسترده است شاید شما وسوسه شوید که فقط مهارت هایی که از قبل داشته اید را پیشرفت دهید ولی برای موفقیت بلند مدت باید عاقلانه بیاندیشید و مهارت های خود در تمام زمینه های مدیریت را تجزیه تحلیل نموده و خودتان را برای پیشرفت در تمام زمینه ها به چالش بکشید. 

 

این تست به شما کمک می کند که به سرعت نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و متوجه شوید که از کدام مهارت استفاده می کنید و کدام مهارت را باید بهبود ببخشید. 

زمانی که بتوانید نقاط ضعف خود در مدیریت را به درستی تشخیص دهید میتوانید با استفاده از منابع در دسترس مهارت های خود را در آن زمینه گسترش دهید. 

 

 مهارتهای مدیریتی, پرسشنامه تست توانایی مدیریت, توانایی مدیریت بر دیگران

تست توانایی مدیریت

 

تست توانایی مدیریت

برای هر سوال گزینه ای را انتخاب کنید که با شخصیت و روحیات شما سازگارتر است، اصلا نگران درست یا غلط بودن پاسختان نباشید چون در نهایت قرار است از پاسخ های اشتباه در جهت پیشرفت مهارت های خود استفاده کنید. 

 

برای هر سوال یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید.

به هیچ وجه

به ندرت

گاهی اوقات 

اغلب

در اکثر موارد

 

1 – وقتی  مشکلی دارم ، سعی می کنم قبل از این که از رئیسم بپرسم چکار کنم ، خودم مشکل را حل کنم .

 

2 – وقتی قرار باشد کاری را واگذار کنم ، کار را به کسی می دهم که بیشترین زمان را در اختیار  داشته باشد. 

 

3 – هر زمان که متوجه شوم خدمات تیمی روی مشتریان تاثیر منفی می گذارد ، پیگیر اعضای تیم می شوم.

 

4 – من به جای تکیه بر غرایز و حس درونی ، بعد از تجزیه و تحلیل دقیق تصمیم می گیرم.

 

5 – من به اعضای تیمم اجازه می دهم که خودشان بهترین نحوه همکاری با تیم را تشخیص دهند – تیم من در حال پیشرفت است.

 

6 – من قبل از تنبیه یکی از اعضای تیم به فرد شانس اصلاح رفتارش را می دهم.

 

7 – مهارت های فنی مهم ترین مهارت هایی است که برای یک مدیرت موثر به آن نیاز دارم. 

 

8 – من برای صحبت کردن با تیم در مورد نکات خوب و نکاتی که نیاز به بهبود دارند وقت می گذارم .

 

9 – در جلسات در صورت لزوم نقش تسهیل کننده را بر عهده می گیرم و به تیم خود کمک میک نم که درک بهتری از مساله پیدا کرده و راحت تر به اجماع برسند. 

 

مهارتهای مدیریتی, پرسشنامه تست توانایی مدیریت, توانایی مدیریت بر دیگران

تست توانایی مدیریت

 

10 – من کاملا نحوه عملکرد فرایندهای تجاری در بخش خود را درک می کنم و در تلاش برای رفع تنگناها هستم .

 

11 – هنگام جمع آوری یک تیم ، مهارت های مورد نیاز را در نظر می گیرم و سپس به دنبال افرادی هستم که بهترین معیارها را داشته باشند.

 

12 – تمام تلاشم را برای پیشگیری از ایجاد درگیری در تیمم انجام می دهم. 

 

13 – من سعی می کنم با توجه به نیاز های هر فرد ، رویکردم را به او نزدیک کرده و مطابق با نیاز های فرد ، انگیزه درون تیمی را بالا ببرم.

 

14 – اگر تیم من مرتکب یک اشتباه بزرگ شود ، رئیس خود در را در جریان کامل وقایع قرار  داده و سپس این اشتباه را به عنوان یک تجربه مهم و بزرگ برای تیم در نظر می گیرم. 

 

15 – اگر  در تیم جدیدم درگیری رخ دهند این درگیری را به عنوان یک مرحله اجتناب ناپذیر در روند توسعه تیم می پذیرم. 

 

16 -  من با اعضای تیم در مورد اهداف فردی آن ها صحبت می کنم و آن ها را به اهداف کل سازمان پیوند می دهم .

 

17 – اگر بخواهم تیمی را جمع آوری کنم افرادی را انتخاب می کنم که از نظر شخصیت، سن ، زمان حضور در شرکت و سایر ویژگیها تشابه داشته باشند.

 

18 – به نظر من این جمله که " اگر میخواهید کاری را به  درستی انجام دهید ، خودتان دست به کار شوید " درست است. 

 

19 – من با اعضای تیم به صورت فردی صحبت میکنم تا از رضایت  و بهره وری آن ها مطمئن شوم.

 

20 – من به طور خلاصه شرایط را به اعضای تیم اطلاع می دهم تا بداننند در اطرافشان چه می گذرد. 

 

مهارتهای مدیریتی, پرسشنامه تست توانایی مدیریت, توانایی مدیریت بر دیگران

پاسخ نامه تست توانایی مدیریت

 

پاسخ نامه تست توانایی مدیریت

امتیازات را بر اساس پاسخ نامه زیر با هم جمع بزنید. 

برای سوالات 1 – 3 – 4 – 8 – 9 – 10 – 11 – 13 – 14 – 15 – 16 – 19 – 20 به این ترتیب امتیاز بدهید . 

به هیچ وجه = 1

به ندرت = 2 

گاهی اوقات = 3 

اغلب = 4

در اکثر موارد = 5

برای سوالات 2 – 5 – 6 – 7 – 12 – 17 -  18 به این ترتیب امتیاز بدهید. 

در اکثر موارد = 1 

اغلب = 2 

گاهی اوقات = 3 

به ندرت = 4

به هیچ وجه = 5

 

امتیاز 20 – 46

شما باید مهارت های مدیریتی خود را فور ارتقا دهید. اگر میخواهید یک مدیر موثر باشید باید نحوه سازماندهی و نظارت بر کار تیم خود را بیاموزید. اکنون زمان شروع توصیه مهارت ها برای افزایش موفقیت تیمی شماست. 

 

امتیاز 47 – 73

شما  در مسیر تبدیل شدن ب یک مدیر خوب قرار گرفته اید . برخی مهارتهای شما واقعا خوب است و احتمالا با این  کارها احساس راحتی بیشتری دارید . اکنون وقت آن رسیده که روی مهارت هایی کار کنید که تا امروز از آنها اجتناب می کرده اید. روی مناطقی که امتیاز شما پایین است تمرکز کنید تا متوجه شوید چه کارهایی را باید انجام دید. 

 

امتیاز 74 – 100

شما در مدیریت تیم خود کار بزرگی انجام می دهید. اکنون شما باید بر بهبود مهارت های خود تمرکز بیشتری داشته باشید. در چه زمینه هایی امتیاز کمتری کسب کردید؟ همان مهارت را باید بهبود و توسعه دهید همچنین به این فک ر کنید که چگونه میتوانید از این مهارت ها برای رسیدن به اهداف شغلی خود استفاده کنید. 

 

پرسشنامه مهارتهای مدیریت, تست شایستگی مدیران, تست قدرت رهبری

توانایی مدیریت موثر

 

8 مدل از توانایی مدیریت موثر

آزمون ما بر اساس هشت حوزه مهارت اساسی در مدیریت است . شما با رعایت این اصول اولیه می توانید به عنوان مدیر تیم از موفقیت بیشتری برخوردار شوید.

 

شما باید مهارت های مدیریتی خود را به طور مداوم توسعه داده و ارتقا دهید ، همانطور که شغل شما پیشرفت می کند مسلما با چالش های مدیریتی جدیدی روبرو خواهید شد.

 

زمانی که در حال مدیریت یک تیم یا پروژه هستید باید بدانید چطور می توان کار را به درستی پیش برد ، به سرانجام رساندن کارهای تیمی بسیار پیچید است و شما باید بیشتر وقت خود را صرف مدیریت روابط به جای انجام کار واقعی کنید. بنابراین علاوه بر مهارت های فنی باید مهارت های مدیریتی خود را نیز توسعه دهید. 

 

برای درک بهتر است نقات ضعف و قوت خود امتیازات مربوط به هر مهارت را با توجه به آزمونی که انجام داده اید مشخص کنید تا بتوانید بهتر مشکلات  مدیریتی خودتان را رفع کنید. 

 

1 - درک پویایی تیم و توانایی تشویق موثر

سوالات 5 – 15 – 17

مدیریت خوب به معنی درک نحوه عملکرد تیم ها است. تیم ها معمولا از الگوی خاصی پیروی می کنند : تشکیل ، هنجار ، طوفان ، اجرا . تشویق و حمایت افراد از طریق این فرایند بسیار مهم است به طوری که می توانید به تیم خود کمک کنید تا در اسرع وقت به توانایی کامل و موثر برسند. 

 

هنگام تشکیل تیم ، مدیران باید تعادل ایجاد کنند تا تیم متشکل از مجموعه ای متنوع از مهارت ها ، شخصیت ها و دیدگاه ها باشد. شاید تصو کنید مدیریت گروهی که شباهت بیشتری به هم دارند آسان تر است ولی تیمی کارایی موثر تر دارد که با دعوع از دیدگاه های مختلف ، از تفاوت های آن برای رسیدن به خلاقیت و ابتکار استفاده  نماید.

 

در اینجا وظیفه شما این است که مهارتهای مورد نیازتا برای هدایت این تفاوت ها در جهت مثبت ، را توسعه دهید. به همیندلیل است که معرفی منشور تیمی و دانستن نحوه حل تعارضات در تیم برای داشتن یک مدیریت موثر ، لازم است. 

 

2 - انتخاب افراد مناسب و کمک به پیشرفت مهارتهایشان

سوال 11 – 17

یافتن اعضای جدید و مناسب برای تیم و توسعه مهارت های مورد نیاز یکی از بخش های مهم برای تشکیل تیم است .

شما می توانید مهارت های استخدامی خود با مطالعه مقاله هایی در زمینه القای رفتار موفقیت آمیز ، درک نیاز های رشد تیمی ، ارزیابی نیازهای آموزشی  مدل رشد ، توسعه دهید.

  

3 - تقسیم اختیارات به طور موثر

سوال 2 – 18

داشتن افراد مناسب با مهارت های مناسب برای موقیت تیمی کافی نیست . مدیران باید بدانند چگونه کار را به طور موثر پیش ببرند. تقسیم اختیارات کلید این امر است. برخی از مدیران به ویژه مدیران یکه جایگاه خود را بر اساس تخصص فنی بدست آورده ا ند سعی می کنند بیشتر کارها را خودشان انجام دهند. آن ها فکر میکنند چون مسئول کار هستند باید خودشان این کار را انجام دهند تا مطمئن شوند که کار به درستی انجام می شود. 

 

مدیریت موثر یعنی بتوانید تشخیص دهید چه کاری را می تواند به چه فردی اختصاص دارد نه این که کار را به کسی بسپارید که بیشترین زمان را  در اختیار دارد. 

 

اغلب اعتماد کردن به دیگران برای انجام کار دشوار است ولی یک مدیر باید بداند زمانی که اعضای تیمش مهارتها ، آموزش و انگیزه مناسبی دارند معمولا قابل اعتماد می شوندو می توانند به درستی کار را انجام دهند. 

 

4 - ایجاد انگیزه فردی در اعضای تیم

سوال 13 – 19

یکی دیگر از مهارتهای ضروری مدیریت ، ایجاد انگیزه در دیگران است. ایجاد انگیزه در خود کاملا متفاوت از ایجاد انگیزه در دیگران است. نکته اصلی که باید در نظر داشته باشید این است که انگیزه شخصی است و همه ما اگیزه های مختلفی داریم و هر کدام سطوحی مختلف برای انگیزه شخصی داریم . بنابراین اسنایی با اعضای تیم در سطح شخصی به شما این امکان را می دهد که بتوانید بهتر و بیشتر برای افرادتان انگیزه ایجاد کنید. 

ارائه بازخورد به طور منظم یک استراتژی بسیار قدرتمند است که به شما کمک می کند از پیشرفت تک تک اعضای تیم مطلع شود. 

 

پرسشنامه توانایی مدیریتی, تست توانایی مدیریت, مهارتهای مدیریتی

مهارت های لازم برای مدیریت موثر

 

5 - مدیریت نظم و برخورد با تعارضات

سوال 3 – 6 – 12

گاهی اوقات علیرغم تمام تلاش شما ، مشکلاتی در عملکرد فردی وجود دارد  که یک مدیر باید سریعا با این موارد برخورد کند. اگر نظم و انضباط را رعایت نکنید ممکن است تاثیر منفی بر سایر اعضای تیم و رضایت مشتری داشته باشد.

 

عملکرد ضعیف معمولا بر کیفیت خدمات به مشتری اثر منفی می گذارد که منجر به آسیب تیمی خواهد شد. کار کردن در کنار کسی که به طور مداوم نتواند انتظارات را برآورده کند ضد انگیزشی است و اگر آن را تحمل کنید احتمالا سایر اعضای تیم هم آسیب خواهند دید. 

از سویی دیگر عملکرد تیمی زمانی که اختلاف بین اعضا تبدیل به یک درگیری کامل شود ، مختل خواهد شد . وظیفه شما به عنوان مدیر تیم این است که سازش بین اعضا را تسهیل کنید. 

 

تعارض تیمی زمانی می تواند اثر مثبت داشته باشد که مشکلات ساختاری اساسی را نشان دهد. مطمئن شوید که تعارض را به رسمیت شناخته و علل آن را رفع می کنید نه این که فقط علایم آن را سرکوب کرده یا از روبرو شدن با آن اجتناب کنید. 

 

6 - برقرار کردن ارتباط موثر با تیم

سوال 8 – 9 – 16 – 20

عنصری که در تمام مهارت های مدیریت مشترک است ، برقراری ارتباط موثر است. مهارت برقراری ارتباط در هر موقعیتی که باشید برایتان مهم است ولی به عنوان یک مدیر از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. 

 

شما باید به تیم خود به موقع اطلاع دهید که قرار است چه اتفاقی بیوفتند و آن ها را از روند کاری و وقایع بی خبر نگذارید.  اطلاع رسانی تیمی یک مهارت خاص ارتباطی است که مدیران باید در خود تقویت کنند. 

 

همچنین توانایی گره گشایی موثر را باید توسعه دهید به طوری که بتوانید تیم را برای درک بهتر راهنمایی کرده و در صورت لزوم به عنوان تعدیل کننده ایفای نقش کنید. 

 

7 – برنامه ریزی ، تصمیم گیری و حل مشکلات

سوال 4 – 10 

بسیاری از مدیران  به دلیل دانش و توانایی های تحلیلی ارتقا یافته اغلب متخصصان ماهری در  برنامه ریزی ، حل مسئله و تصمیم گیری هستند. به این ترتیب یکی از مهم ترین مسائلی که مدیران با آن روبرو هستند این است که وقتی به پیشرفت خود فکر میکنند بر این مهارت ها تمرکز دارد و در توسعه مهارت های افراد و مهارت های مدیریت تیم خود شکست می خورند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که بیش از حد روی این مهارت ها تمرکز نداشته باشید.

 

8 - اجتناب از اشتباهات رایج مدیریتی

سوال 1 – 7 – 14 

ارتباط خوب به شما کمک میکند مهارت های گره گشایی را توسعه دهید و مانع از درگیر شدن شما با برخی مشکلات رایج مدیریتی می شود. 

 

برخی از این اشتباهات رایج این است که :

شما تصور می کنید می توانید به مهارت های فنی خود تکیه کنید

از رئیس خود بخواهید مشکلات شما را حل کند

رئیس خود را در موقعیت ناخوشایندی قارر دهید که مجبور شود از شما دفاع کند

رئیستان را در جریان کارها قرار ندهید

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------