والدین موفق، فرزندان موفق: نقش والدین در موفقیت فرزنداننقش والدین در موفقیت فرزندان,نقش والدین در موفقیت فرزندان

نقش والدین در موفقیت فرزندان

 

نقش والدین در شکوفایی استعداد و موفقیت فرزندان 

نقش والدین در موفقیت فرزندان بسیار تاثیر گذار است تا حدی که میتواند فرزند را در مسیر موفقیت قرار دهد یا محکوم به شکست کند. در این مطلب از بیتوته شما را با نقش والدین در موفقیت فرزندان آشنا می کنیم.

اولین جامعه ای که کودک با آن روبرو می شود ، خانواده است بنابراین نقش موثری در شکل گیری و  رشد شخصیت او خواهد داشت. هر انسانی از لحظه تولد تا لحظه مرگ تحت تاثیر رفتار والدینش قرار خواهد داشت. 

 

شخصیت اولیه فرزندان در ارتباط و تعامل با والدین شکل می گیرد ، نحوه برخورد و رویایی فرزندن با یکدیگر و والدین ، مسائل و مشکلات زندگی  ، رشد فکری در گذر زمان باعث می شود که فرزندان به خودباوری و عزت نفس یا عدم آن پی ببرند. نقش والدین برای ایجاد موفقیت و احساس رضایتمندی یا عدم توانایی و احساس شکست در فرزندانشان بسیار پر رنگ است.

 

والدین باید کمتر درگیر جزئیات و الگوهای از پیش تعریف شده برای تربیت و موفقیت فرزندان داشته باشند و بیشتر دغدغه آنها باید ایجاد عادات ، طرز فکر ، مهارت ، سلامت و اعتماد به نفس در فرزندشان باشد تا مسیر موفقیتش هموار شود.

 

وظایف والدین در برابر فرزندان

برخی از والدین با حمایت های بیش از حد مانع از شکوفایی و تاثیر گذاری فرزندشان می شوند و به صورت ناخودآگاه به فرزندشان القا میکنند که بدون والدین نمیتوانند به موفقیت برسند. والدین نباید کودکشان را به چیزی که خودشان میخواهند وادار کنند بلکه باید آنها را در جهت خود ارزشمندی پیش ببرند. 

• اصلاح و پیشرفت فرزندان با عشق و محبت و همراهی و توجه

• آشنا کردن کودکان با سختی ها و فشارهای زندگی و فرصت دادن به آنها برای قبول مسئولیت

• والدین باید به فرزندشان اجازه دهند با موانع و ناامیدی روبرو شوند و رنج شکست را تجربه نمایند.

• مشوق و قدردان نتایج و تلاش های مستمر و نتیجه بخش کودکان باشند.

 

تاثیر عشق و علاقه والدین در موفقیت فرزندان

فرزندان برای این که از نظر روحی در محیطی امن پرورش پیدا کنند نیازمند دیدن ابراز عشق و علاقه والدین به یکدیگر و به خودشان است. کودک برای حفظ سلامت روحی باید عشق بدون قید و شرط والدین را تجربه کند و عشق ورزی را به صورت عملی بیاموزند. فرزندان باید بدانند که برای والدینشان با ارزش هستند و این ارزشمندی هیچ ارتباطی با نمرات و کارهایشان ندارد. 

والدین باید با توجه و محبت فرزندشان را آماده محبت کردن به دیگران و پذیرنده محبت از سوی دیگران بنمایند. 

 

نقش کارهای روزمره ناخوشایند در موفقیت فرزندان

خواسته همه والدین موفقیت حرفه ای فرزندانشان است. انجام کارهای روزمه و بر عهده گرفتن مسئولیت هر چه از سنین پایین تر شروع شود ، اثر بیشتری  در پیشرفت کودکان در آینده خواهد داشت. افراد موفق از کودکی می آموزند که با وجود ناخوشایند بودن وظیفه ، بالاخره یک نفر باید آن را انجام دهد ؛ چرا آن یک نفر من نباشم ، به این ترتیب تمام تلاشش را برای اصلاح کل انجام می دهد و همین موضوع او را از دیگران جلو می اندازد. 

کودکان با انجام کارهای سخت و احتمالا ناخوشایند روزمره قوی می شوند و میتوانند سریعتر در مسیر موفقیت قدم بگذارند.

 

تاثیر بازی والدین با فرزندان در پیشرفت و موفقیت آنها 

کودک از بدو تولد با لمس، در آغوش گرفتن و بازی ههای مختلف آموزش ها و تجارب گوناگونی کسب می کند و هر روز بر اطلاعاتش  افزوده می شود. 

بازی یا قصه خوانی همیشه برای کودکان جذاب و قابل درک است و به آنها فرصت تفکر ، جستجو ، حل مسائل ، رویارویی با اشتباهات و پذیرش آنها به عنوان  بخشی از مسیر رسیدن به موفقیت ، می دهد. 

والدین می توانند با نمایش عروسکی و بازی های مختلف علوم تربیتی و بسیاری از مفاهیم  را به کودکان آموزش دهند و بسیاری از تجربیات را با آن ها به اشتراک بگذارند. 

 

نقش والدین در موفقیت فرزندان, نقش والدین در بالا بردن عزت نفس و موفقیت فرزندان

نقش والدین در بالا بردن عزت نفس و موفقیت فرزندان

 

نقش والدین در بالا بردن عزت نفس کودکان و موفقیت آنها

نحوه رفتار والدین با کودکان و اهمیت دادن به انها میتواند باعث افزایش خودباوری و عزت نفس کودکان شود که نقشی بسیار موثر در آینده آنها ایفا خواهد کرد ، عزت نفس در افراد می تواند در انتخاب مسیرشان بسیار تعیین کننده باشد ، از جمله : 

 

1 - تعیین میزان تمایل فرد به امتحان چالش های جدید و تلاش و استقامت بیشتر در مواجهه با موانع

2 - تعیین نحوه برخورد با شکست و نا امیدی و پذیرفتن آنها به عنوان بخشی از مسیر موفقیت

3 - تعیین میزان احساس امنیت و آرامش درونی و احساس شایستگی

4 - تعیین حد و مرز ریسک پذیری و جان سالم به  در بردن از پستی بلندی ها و شکوفا کردن پتاسیل وجودی

5 – توانایی دفاع از ارزش ها و عقاید و بیان کردن حق خود به صورت صریح و رسا و ایستادگی در مقابل نابرابری ها 

6 – احساس مهم بودن درونی که باعث می شود بیشتر در جامعه حضور موثر ایفا کنند .

7 – دست از تلاش برای رسیدن به اهدافشان بر نمی دارند و راهی برای رسیدن به موفقیت می سازند. 

8 – می دانند که موفقیت نیاز به کامل و بی عیب بودن ندارد و اشتباهات و ناکامی ها در مسیر موفقیت آن ها را قوی تر می کند. 

9 – رفتاری مسئولانه دارند و با قدرت و آگاهی بیشتری کارهای را انجام می دهند. 

10 – انتقاد پذیرند و پاسخگوی رفتارها و کارهای خود هستند. 

11 – شادتر و خوشبین تر هستند و روحیه بالایی برای رسیدن به موفقیت دارند.

 

نقش والدین در موفقیت فرزندان, نقش خانواده در موفقیت فرزندان

نقش خانواده در موفقیت فرزندان

 

نقش والدین در موفقیت فرزندان

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار  در موفقیت و پیشرفت فرزندان ، خانواده  و به خصوص والدین هستند. کوکان اولین الگوی رفتاری را از خانواده می گیرند ، خانواده میتواند بستر مناسبی برای کسب موفقیت فرزندان آماده کند. مهم ترین نقش والدین در موفقیت فرزندان عبارت است از :

 

کشف استعداد فرزندان : هر کودکی استعدادهای خاصی دارد که وظیفه والدین کشف این استعدادها و هدایت او به همان مسیر است.  این که کودک چطور تمرین کند ، چطور تشویق شد و چطور مورد انتقاد قرار بگیرد یا چطور با شکستت مواجه شود ، نقش بسزایی در رسیدن او به موفقیت ایفا میکند.

 

کوک باید بداند که مهارت به دست آمدنی است و با تمرین میتواند هر روز بهتر از قبل شود و هر شکستی تجربه ای جدید برای رسیدن به  موفقیت است. عالی بودن و نابغه شدن در  یک مسیر خاص بدون اشتباه امکان پذیر نیست. 

 

الگو بودن برای فرزندان : والدین اولین الگوی فرزندشان هستند چرا که  کودکان از آنها پیروی میکنند.  هر چه شما سعی کنید به فرزندتان رفتارهای خوب  را آموزش دهید آنها به رفتار شما نگاه کرده و از شما الگوبرداری میکنند. بنابراین باید سعی کنید الگوی مناسبی برای  فرزندتان باشید. 

 

احترام به فرزندان : فرزندی که در کانون خانواده  مورد احترام واقع شود احساس شخصیت و  اعتماد به نفس پیدا میکند. دوست داشتن والدین باید در کنار احترام گذاشتن باشد تا کودک تصویر مثبتی از خود پیدا کند و بتواند خودش را دوست داشته باشد. این طرز تفکر تاثیر بسزایی در سلامت روان کودک گذاشته و زمینه رشد فکری و موفقیت او در آینده را تامین میکند. 

 

نقش والدین در موفقیت فرزندان, روش تربیت فرزند موفق

روش تربیت فرزند موفق

 

حفظ آرامش خانواده : نابسامانی و دعوای مکرر والدین و فقدان روابط صمیمی بین والدین میتواند امنیت و  آرامش خانواده را برای فرزندان از بین ببرد. معمولا افراد موفق خانواده آرام تری دارند. تامین آرامش خانواده از مهم ترین وظایف والدین برای زمینه سازی پیشرفت و موفقیت فرزندان است. 

 

روابط اجتماعی مناسب : تعامل و ارتباط اجتماعی یکی از نیازهای مهم و پایه ای برای رشد و موفقیت افراد در زندگی است. هر چه روابط اجتماعی والدین مطلوب تر باید و محیط اجتماعی گسترده تری داشته باشند ، تاثیر مطلوب تری بر موفقیت آینده فرزندشان می گذارند. 

 

مطالعه : بررسی زندگی افراد موفق نشان میدهد که همه اهل مطالعه بوده اند و همین مساله باعث شده دانش گسترده تری نسبت به عموم جامعه داشته باشند. اهمیت مطالعه برای رشد فردی افراد موفق بسیار زیاد است بنابراین سعی کنید از همان کودکی با خرید کتاب های متنوع کودکتان را به مطالعه تشویق نمایید و عادت مطالعه را در او ایجاد کنید. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023