قرص‌های تقویتی والدین برای دستیابی به هویتشناخت هویت,هویت در نوجوان

در عصری که رسانه ها با ایده آل های مشخص و آرمانی خود یا فشار های دوستان و همسالان ، افکار نوجوانان را بمباران می کند، تشویق آنها به شناخت هویت شان ، می تواند چالش بر انگیز باشد .

هویت در نوجوان
در عصری که رسانه ها با ایده آل های مشخص و آرمانی خود یا فشار های دوستان و همسالان ، افکار نوجوانان را بمباران می کند، تشویق آنها به شناخت هویت شان ، می تواند چالش بر انگیز باشد .

بخشی از این رقابت و مبارزه، خواسته ها و نیازهای آنها را تعیین می کند. رفتار های مورد انتظار از سوی جامعه و خانواده و ابراز عقاید، موقعیت او را در مقابل هجمه ای از اطلاعاتی که او را محاصره کرده اند، مشخص می کند. اینکه فرزندانتان در این بین پیروز میدان باشد، نشاندهنده موقعیت او در برابر مسائل زندگی است. این امر نوجوان را در مقابل رفتارهای مخاطره آمیز حمایت می کند.

اما رسیدن نوجوانان به بهترین وضعیت از لحاظ افکار و عقاید، نیازمند توجه به نکاتی است که در زیر به آن اشاره می کنیم:


«من» در مقابل «ما»
گاهی  بد نیست کودکانمان را طوری تربیت کنیم که به جای تکیه به دیگران ، به خودشان تکیه کنند. در مقابل سختی های زندگی کوتاه نیایند. در واقع او با یافتن هویت و با درک آنچه از زندگی از او می خواهد با تمام شباهتها به همسالان خود دارای تفاوتهای عمده ای می شود که او را از بقیه متمایز می سازد و «من» را در مقابل «ما» قرار می دهد.  به طور مثال شاید او احساس کند نیازمند هر چه دیگران دارند نیست و لازم نیست که او همان ها را داشته باشد.


موقعیت هایی برای آزمون زندگی
خانه و درکنار خانواده یکی از مکانهایی است که فرزندان می توانند به راحتی آزمون و خطا کنند. شاید اگر در جامعه بخواهند کوچکترین اشتباهی را مرتکب شوند، مجبور باشند تاوان بزرگی را پرداخت کنند. اما اگر در خانه قوانینی وضع کنیم که این قوانین فضای اظهار نظر شخصی را بوجود آورد شما برای فرزندتان فرصتی را بوجود می آورید که او با اظهار نظرهایش اعتمادبه نفس خود را در کنار خانواده تقویت کند و در مواجهه شدن با مسائل در جامعه کم نیاورد. این امر را هم فراموش نمی کنیم که شما از فرزندتان انتظار دارید که مطابق نظر شما عمل کنند و شما با وضع این قوانین قصد امن و سلامت نگه داشتن آنها را دارید و می خواهید فرزندان تان را از خطر های احتمالی حفظ کنید.


پذیرش انتقاد با آغوشی باز
به فرزندانتان اجازه بدهیدکه از شما انتقاد کنند.  اگر نوجوان شما بتواند حرفها ، درد دلها و انتقاد هایش از شما را با شما در میان بگذارد، با این کار او قسمتی از فشارهایی را که بر روی خود احساس می کند، رهایی می یابد. او با رهایی از دغدغه های ذهنی اش خود را بهتر می شناسد. همچنین در آینده می تواند بهتر از خواسته ها و نظرات خودش دفاع کند. والدین بهتر است قوانینی صادر کنند که در عین نظم دادن به زندگی فرزندانشان، این قوانین انعطاف پذیری لازم را داشته باشد تا در کنار هم بتوانید به راحتی و آرامش زندگی کنید و به فرزندان کمک کنید که هویت خود را بهتر بشناسند.


پرورش خلاقیت، پله اول زندگی
با پاداش دادن و تشویق کردن هایتان، خلاقیت نوجوان خود را پرورش دهید. فرصتهایی را برای او فراهم کنید که در شرایط انتخاب کردن، قرار گیرد، مثلا لباس هایش را خودش انتخاب کند، لباسهایی که با آنها احساس راحتی می کند و در عین حال قوانینی که شما برای پوشش او در نظر گرفته اید، نادیده گرفته نشود.  اجازه دهید چیدمان اتاق خود را آن طور که دوست دارد،تزئین کند ، شما در هر گونه تغییرات درکنارش باشید نه در مقابلش. تنها در این شرایط است که مرزهایی را که شما تعیین کرده اید، رعایت خواهد کرد.نوجوانانی که از سوی پدر ومادر تشویق می شوند کمتر رفتارهای مخاطره آمیز از خود نشان می دهند و همیشه خود را در کنار والدین شان حس می کنند نه در مقابل آنها.
منبع:تبیان

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------