راههایی برای تقویت املای دانش آموزانتقویت املا کلاس دوم,انواع دیکته کلاس اول

روش های تقویت املا

 

چگونه املا دانش آموزان به خصوص کلاس اولی ها را تقویت کنیم

مقطع ابتدايي زير بناي مقاطع ديگر تحصيلي مي باشد و در مقطع ابتدايي نيز پايه اول اساس پايه هاي ديگر مي باشد و هر چقدر دانش آموزان در اين پايه بهتر آموزش ببينند در پايه هاي ديگر راحت تر هستند.

تقویت املا دانش آموزان:

در پايه اول دو درس رياضی و فارسی ( قرائت فارسی و املای فارسی کليدی هستند و بيشترين ساعات به اين دو درس اختصاص می يابد و از بين دو درس ذکر شده درس فارسی از اهميت دو چندانی برخوردار می باشد. به طوری که بدون يادگيری درس فارسی ، يادگيری دروس ديگر تقريبا غير ممکن می باشد.

 

املا مهارت اساسی است که هر کودک برای نوشتن موفقیت آمیز باید آن را بیاموزد. در اینجا چند نکته و فعالیت برای تقویت مهارت املا نوشتن دانش آموزان آورده شده است.

 

تقویت املا کلاس دوم,انواع دیکته کلاس اول

 بازی برای تقویت املا کلاس اول

 

آگاهی واج شناختی را توسعه دهید

آگاهی واجی زمانی است که کودک قادر به شناختن و تشخیص اصوات در کلمات است و سپس این اصوات را به صورت چاپی برمیگرداند. هنگامی که دانش آموزی می تواند این کار را انجام دهد ، املا نوشتن و خواندن بسیار راحت تر خواهد بود. فعالیت کاملی که به رشد آگاهی واج شناختی کمک می کند آموزش قافیه است. همانطور که می خوانید ، به قافیه ها اشاره کنید و به طور متناوب متوقف شوید و از دانش آموزان بخواهید که حدس بزنند چه کلمه ای در قافیه قرار دارد. این به دانش آموزان کمک می کند مهارت های آگاهی واج شناختی خود را توسعه دهند که به آنها کمک می کند تا املا را یاد بگیرند.

 

 الگوهای املا را بیاموزید

برای دانش آموزان مهم است که الگوهای املایی متداول را یاد بگیرند و تمرین کنند. هنگامی که دانش آموزان این الگوها را یاد بگیرند ، به آنها کمک می کند تا در هجی سازی موفقیت کسب کنند. با بازخوانی یک کتاب و درخواست از دانش آموزان برای یافتن الگوی هجی در داستان ، الگوها را با هم کاوش کنید. فعالیت های مختلفی وجود دارد که به دانش آموزان کمک می کند تا الگوهای هجی را تشخیص دهند

 

 تمرین هجی کردن کلمات

موثرترین راه برای مهارتهای املایی برای دانش آموزان این است که دانش آموزان کلمات هجی خود را تمرین کنند. هر هفته از دانش آموزان بخواهید هر كدام حداقل پنج بار كلمات هجی خود را بنویسند. نوشتن مکرر این کلمات به دانش آموزان در ایجاد دانش ، تقویت یادگیری و رشد مهارت های املایی کمک می کند.

 

 بازی حافظه املا را انجام دهید

ابتدا فلش کارت هایی را ایجاد کنید که روی هر کارت یک کلمه داشته باشند. می توانید از لیست املایی فرزندتان استفاده کنید ، یا لیست خود را ایجاد کنید. از کودک خود بخواهید کارت انتخاب کند ، کلمه را با صدای بلند بخواند و هر یک از حروف کلمه را بگوید. سپس ، از او بخواهید کارت را رو به پایین قرار دهد و کلمه را روی یک کاغذ بنویسد.

 

 بلند خواندن یک کلمه

یک کلمه را با صدای بلند به فرزند خود بگویید ، از او بخواهید آن را برای شما تکرار کند و سپس آنچه را که شنیده است بنویسید. برای كودكان كوچكتر ، سعی كنید به كلماتی كه هنگام شنیدن شنیده می شوند ، پایبند باشید. برای کودکان بزرگتر کلمات پیچیده تری را وارد کنید که نوشتن آنها کمی دشوارتر است.

 

 ایجاد یک معما 

یک کلمه را روی کاغذ بنویسید و حروف را به حروف جدا ببرید و حروف را مخلوط کرده و از کودک بخواهید کلمه را هجی کند و کنار هم بچیند.

 

تقویت املا کلاس دوم,انواع دیکته کلاس اول

راهکارهای تقویت املا

 

 نوشتن رنگین کمانی را امتحان کنید

از کودک خود بخواهید کلمات را با استفاده از قلم ، مداد یا مداد رنگی متفاوت برای هر حرف بنویسد. سپس از فرزند خود بخواهید با استفاده از رنگی متفاوت برای هر کلمه ، همان کلمات را بنویسد. این فعالیت تشویق می کند تا یاد بگیرید که چگونه حروف با هم کار می کنند تا کلمات کامل را تشکیل دهند.

 

• دیدن، نوشتن و به خاطر سپردن 

روی یک کاغذ سه ستون ایجاد کنید. یک ستون را "دیدن" ، یک "کپی" و دیگری "به خاطر بسپار" نامگذاری کنید می توانید این لیست را با استفاده از کلمات املای فرزند خود ایجاد کنید، در ستون اول لیست کلمات را بنویسید. از کودک خود بخواهید کلماتی را که نوشته اید نگاه کند ، سپس آنها را در ستون بعدی کپی کنید. در آخر ، دو ستون اول را با یک صفحه کاغذ بپوشانید و از فرزند خود بخواهید که کلمه را در ستون سوم از روی حافظه خود بنویسد.

 

• املای پله ای را امتحان کنید 

از کودک خود بخواهید کلمات را به صورت پلکانی بنویسد. با حرف اول کلمه در یک خط شروع کنید ، یک حرف دیگر در سطر بعدی اضافه کنید و تا کامل شدن کلمه ادامه دهید.

به عنوان مثال:

ن

نو

نوش

نوشت

نوشتن

 

• کلمات کلیدی درست کنید

 یک کلمه کلیدی برای کودک خود بنویسید و روی کفگیر آشپزخانه یا ... بچسبانید و از کودک بخواهید که در کتاب ، مجله و ... را جستجو کند و کلمه کلیدی مورد نظر شما را پیدا کند. این فعالیت خواندن ، شناسایی کلمه و حافظه املایی کودک را تشویق می کند .

 

• جاهای خالی را پر کنید 

لیستی از کلمات را روی یک قطعه کاغذ ایجاد کنید و برخی از حروف را کلمات را خالی بگذارید. از کودک خود بخواهید کلمات را بخواند و جاهای خالی را پر کند. اگر کودک شما برای شناسایی کلمه نیاز به کمک دارد، سعی کنید یک تصویر ساده در کنار کلمه ترسیم کنید یا  یک سری حروف را برای راهنمایی در پایین صفحه قرار دهید.

 

نکته آخر 

با استفاده از برخی از پیشنهادهای بالا در یادگیری املا فرزند خود در خانه خلاقیت و تنوع ایجاد کنید. انجام فعالیت های متنوع با کودک به او کمک می کند تا به یادگیری سرگرم شود و مهارت های املایی خود را نیز بالا ببرد.

به یاد داشته باشید: مهارت های املایی خوب به مهارت خواندن بهتر تبدیل می شوند!

 

گردآوری:بخش روانشناسی بیتوته

  

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------