چگونه به والدین خود عشق و احترام نشان دهیم (راههای احترام به والدین)راههای احترام به والدین, احترام به والدین, احترام به والدین در قرآن

احترام به والدین و بزرگترها

 

احترام به پدر و مادر؛ 12 راهکار برای بهبود رابطه  

اگر احساس میکنید که والدینتان شما را درک نمیکنند یا نمیتوانید با آنها و افکار و عقایدشان بسازید ، دلیل نمیشود که احترامشان را حفظ نکنید، در ادامه این مطلب از بیتوته راههای احترام به والدین و مواردی که در رفتار با والدین باید رعایت شود را با شما در میان می گذاریم. 

این که احساس کنید پدر و مادرتان شما را درک نمی کنند کاملا طبیعی است ولی نباید اجازه دهید که این مساله رابطه تان را خراب کند یا باعث بی احترامی به والدین شود. به هر دلیلی که از والدینتان ناراحت می شوید نباید اجازه دهید این ناراحتی باعث زیر پا گذاشتن حرمتشان شود.  در ادامه برای تغییر دادن احساساتتان به والدین و تغییر رفتارو بهبود ارتباط و راههای احترام به والدین و مرز گذاری های محترمانه و روش های هایی که به شما کمک میکند احترام والدینتان را حفظ کنید را با شما در میان می گذاریم. 

 

قدردان باشید 

والدین شما زمان و انرژی زیادی برای برآورده کردن نیازها و خواسته های شما از ابتدای تولدتان صرف کرده اند. قدردانی از زحماتشان نشان دهنده احترام شما به آن ها است. برای این که قدرشناسی خودتان را نشان دهید میتوانید کارهای زیر را انجام دهید:

تشکر کردن : ساده ترین روش بری قدرشناسی از والدین این است که از آنها تشکر کنید و به آن ها بگوییدکه قدر کارهایی که برایتان انجام میدهند را میدانید. 

 

کارهای کوچک ولی معنی دار : بدون این که بخواهند برایشان شام بپزید یا آشپزخانه را تمیز کنید.

 

در صورت لزوم از آن ها تعریف کنید : وقتی کار خوبی انجام می دهند از آن ها عریف کنید مثلا به مادرتان بگویید طعم غذایش را دوست دارید یا به پدرتان بگویید چقدر کارش را عالی انجام داده است. 

 

دیدگاه متفاوتشان را بپذیرید

احترام به نظرات مختلف مهارتی کاربردی است. احترام به عقاید دیگران به معنی از دست دادن عقاید خودتان نیست فقط باعث می شود  دیگران را بهتر درک کنید. 

درک کنید که والدینتان نسلی متفاوت هستند که کودکی و جوانیشان را در فضایی متفاوت گذرانده اند و به همین دلیل دیدگاهشان تفاوت زیادی با شما دارد. برای این که پدر و مادرتان را بهتر درک کنید سوالاتی از آنها بپرسید تا بتوانید بیشتر دیدگاهشان را بشناسید. 

 

نکاتی در مورد احترام به پدر و مادر, راههای احترام به والدین, احترام به والدین

احترام به پدر و مادر

 

برای خرد و تجربه شان ارزش قائل شوید

چیزهایی که شما در کودکی و نوجوانی تجربه کرده اید والدینتان هم تجربه کرده اند و از آنجا که سنشان بیشتر است چیزهایی که شما قرار از در آینده تجربه کنید را پشت سر گذاشته اند و دانش و خردشان در برخی امور میتواند بیشتر از شما باشد. به تجربه و خردشان احترام بگذارید و در زمینه هایی که فکر میکنید مناسب است از تجربه شان استفاده کنید به این ترتیب آنها هم احساس بهتری نسبت به شما پیدا می کنند و بیشتر رویتان حساب میکنند. 

 

والدینتان شما را دوست دارند

دوست داشتن والدین غریزی و از اعماق وجود است و نمیتوان حدی برایش متصور بود ، آن ها بدون قیدو شرط فرزندانشان را دوست دارند ولی فرزندان به قدری درگیر مشکلات خودشان هستند که این احساس را فراموش می کنند. تنها جایی که همیشه میتواند پناه شما باشد آغوش والدینتان است. 

 

احترام به والدین در قرآن, مطالبی در مورد احترام به والدین, درباره ی احترام به والدین

نکاتی در رابطه احترام به والدین

 

قوانینشان را رعایت کنید

شاید با قوانین والدینتان موافق نباشید ولی حتما آن ها دلیلی برای این قوانین دارند بنابراین نادیده گرفتن آنها ناراحتشان میکند. پیروی از قوانین نشان دهنده احترام به پدر و مادر است. 

 

تمرین رفتار خوب

رفتار خوب و رعایت ادب نشان دهنده احترام به والدین است. آن ها به جز همین رفتار مناسب توقعی از شما ندارند. مراقب باشید زمانی که با آنها صحبت میکنید چه کلماتی به کار می برید. از گفتن کلمات لطفا و متشکرم در جملاتتان استفاده کنید. 

 

با والدینتان وقت بگذرانید

شاید ترجیح دهید وقتتان را به جای پدر و مادر در تنهایی یا با دیگران بگذرانید ولی حتی چند دقیقه وقت گذاشتن با آن ها میتواند خوشحالشان کند. هر از گاهی اوقات فراغتتان را به آنها اختصاص دهید و به آنها توجه نشان دهید تا رابطه بهتری با هم داشته با شید. 

 

به والدینتان محبت کنید

بوسیدن و در آغوش گرفتن والدین میتواند اثرات بزرگی بر روحیه آن ها و بهبود رابطه شان با شما بگذارد. محبت کردن به والدین را فراموش نکنید. 

 

نحوه احترام به والدین, نکاتی در مورد احترام به پدر و مادر, راههای احترام به والدین

نکاتی برای احترام به والدین

 

حاضر جوابی نکنید

حاضر جوابی ، فریاد زدن ، فحش دادن ، چشم و ابرو آمدن ، کنایه زدن همه ناشی از بی احترامی به والدین است سعی کنید واکنش هایتان را مهار کنید و مشکل را تشخیص دهید و برای بهبود یا رفع آن اقدام کنید. قبل از این که از سر احساسات حرف ناخوشایندی بزنید ، کمی فکر کنید. 

 

گذشته را مرور نکنید

هنگام بحث کردن از موضوع اصلی منحرف نشوید و صحبت را به پذشته نکشید چرا که بیشتر باعث عصبانیت شما خواهد شد. روی مسئله فعلی تمرکز کنید تا بتوانید آن را حل کنید. 

 

سازگاری را تمرین کنید

همانطور که همیشه حق با والدینتان نیست گاهی هم حق با شما نیست . برای اثبات حرفتان نیازی به بی احترامی نیست ، به جای داد و بیداد ، آرامشتان را حفظ کنید و به صورت منطقی نظرتان را بگویید. 

زمانی مناسب برای حرف زدن انتخاب کنید و با آرامش استدلال خود را بیان کنید. 

 

صادقانه گفتگو کنید

درباره مدرسه ، شغل و علایقتان یا هر چیزیکه برایتان جالب است با والدینتان صحبت کنید تا با روحیات شما بیشتر آشنا شوند. ترس و نگرانی هایتان را با آن ها در میان بگذارید تا بتوانند با شما همدردی کنند یا اگر موقعیت مشابهی برایشان پیش آمده به شما راهنمایی بدهند.

 

مرزگذاری محترمانه با والدین

مرزگذاری های محترمانه جلوی نارضایتی والدین را می گیرد و باعث می شود تعاملاتی سالم و لذت بخش داشته باشید و هویستی مستقل پیدا کنید.

صریح و روراست و در عین حال قاطع و دلسوز باشید. 

 

قبل از این که با والدینتان صحبت نکنید دلیل چیزهایی که آزارتان می دهد را پیدا کنید. تشخیص واکنش آنها به شما امکان میدهد که چیزهایی را از آنها بخواهید که واکنش امن تری دشته باشد. 

 

قاطعانه احساسات و نیازهایتان را بدون آسیب رساندن به دیگران بیان کنید و به نقطه نظراتشان گوش کنید. اگر والدینتان در کار شما مدام دخالت میکنند ضمن تشکر از توجهشان بگویید خودتان میتوانید تصمیم بگیرید. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------