احترام به والدین، احترام به خانواده/آموزش احترام به والدینآموزش احترام به والدین, روش‌های آموزش احترام به والدین, نکات مهم آموزش احترام به والدین

 نکات مهم آموزش احترام به والدین

 

راهنمایی‌هایی برای پرورش فرزندان با احترام به والدین 

احترام گذاشتن به والدین باید از کودکی در فرزندان شما نهادینه شود، بهترین الگو در این زمینه خودتان هستید، شما با احترام گذاشتن به والدینتان و محترمانه رفتار کردن با فرزندتان به صورت عملی به او می آموزید که چطور به شما احترام بگذارد. در این مطلب از بیتوته شما را با روشهای آموزش احترام به والدین آشنا می کنیم.

کودکان با بزرگ شدن و عبور از دوره نوجوانی ، تصمیمات والدینشان را زیر سوال می برند و حتی دربرابرشان عصیان می کنند و تصور میکنند که بهتر از آنها همه چیز را می دانند.  زمان هایی می خواهند از آنها دور شوند و گاهی آرزو می کنند کاش والدینشان بهتر می توانستند آنها را درک کنند. 

 

احتمال این که به این نتیجه برسید که پدر و مادرتان شما را درک نمی کنند زیاد است ، ولی این مسئله کاملا طبیعی است ، پدر و مادر شما از نسل دیگری هستند و سیر رشد و تحول اطلاعاتشان و تجربیاتشان در جامعه کاملا متفاوت از شما ، پس طبیعی است که نتوانید یکدیگر را به درستی درک کنید. 

 

با وجودی که فرزندان به دلیل این که والدین نمیتوانند درکشان کنند از انها ناراحت می شوند ولی نباید این ناراحتی باعث شود به آنها بی احترامی کنند. 

مهم نیست فرزندان چه کارهایی می کنند یا چه اشتباهاتی مرتکب می شوند ، والدین همیشه آنها را دوست خواهند داشت و در عوض فقط می خواهند کمی عشق و احترام از فرزندانشان دریافت کنند. 

در ادامه مقاله روشهایی که به شما کمک میکند به والدینتان احترام بگذارید و حرمت آنها را حفظ کنید را به شما آموزش می دهیم. 

 

آموزش احترام به والدین : قدردانی

والدین شما انرژی و  زمان زیادی را صرف بزرگ کردن و برآورده کردن نیازهای شما کرده اند شاید حتی در برخی موارد خواسته  های شما را بر خواسته های خودشان مقدم دانسته اند. قدردانی از تلاش آن ها نشان دهنده احترامتان به آنهاست. با چند کار ساده میتوانید قدردانی خودتان از والدین را نشان دهید:

 

• تشکر کردن : ساده ترین راه برای نشان دادن قدردانی ، تشکر کردن است و این که به آنها بگویید قدر بودنشان و کارهایی که برای شما انجام می دهند را می دانید. 

 

• انجام کارهای کوچک و معنی دار : بدون این که از شما بخواهند برایشان شام بپزید یا شام سفاش دهید ، آشپرخانه را تمیز کنید یا خرابی های خانه را تعمیر کنید.

 

• از آنها تعریف کنید : زمانی که والدینتان کار خوبی انجام می دهند از آنها تعریف کنید مثلا به مادرتان بگویید چه غذای خوشمزه ای پخته یا طعم غذاهایش را دوست دارید یا به پدرتان بگویید چقدر کارش را عالی انجام داده است. 

 

آموزش احترام به والدین, روش‌های آموزش احترام به والدین, آموزش احترام به والدین در خانواده

آموزش احترام به والدین در خانواده

 

دیدگاه متفاوت آنها را بپذیرید

مسیر کسب تجریه و اطلاعات برای افراد مختلف متفاوت است به خصوص اگر فاصله سنی معنی داری داشته باشند. همانطور که شما احساس میکنید والدینتان نمی توانند شما را درک کنند ، آنها هم دقیقا همین احساس را در مورد شما دارند. مسیر فکری و نگرش شما میتواند کاملا با هم متفاوت باشد، احترام گذاشتن به نظرات مختلف مهارتی است که همه جا به دردتان می خورد. 

 

احترام گذاشتن به عقاید دیگران به معنی از دست دادن عقاید خدتان نیست فقط باعث می شود بتوانید دیگران را بهتر درک کنید و تنش کمتری بینتان بوجود بیاید. گفتگو میتواند باعث شود بهتر بتوانید یکدیگر را درک کنید و شکاف بینتان کاهش پیدا کند.

 

ارزش قائل شدن برای خرد و تجربه والدین

بسیاری از چیزهایی که شما در کودکی و نجوانی تجرب کرده اید را والدینتان هم تجربه کرده اند ، آنها چندین سال جلوتر از شما هستند و میتوانید از این خرد و دانش پیشرو به نفع خودتان استفاده کنید. بنابراین به آنها احترام بگذارید و در موقعیت های مختلف نظرشان را بپرسید احتمالا در برخی موارد تجربه آنها به کارتان می آید.

 

فرزندان عزیزترین والدینشان هستند

فرزندان عزیزترین شخص برای پدر و مادرشان هستند. محبت پدر و مادر به فرزند یک محبت بی قید و شرط است. با وجود همه اختلافات ، مشکلات و گرفتاری ها همیشه به خاطر داشته باشید که آن ها عشقی بی قید و  شرط به شما ارائه می دهند و زمانی که از همه جا درمانده شده باشید ، آغوش آنها به روی شما گشوده است. 

 

آموزش احترام به والدین, روش‌های آموزش احترام به والدین, با والدین خود وقت بگذرانید

با والدین خود وقت بگذرانید

 

آموزش احترام به والدین: وقت گذراندن

بهترین هدیه ای که میتوانید به والدینتان بدهید ، زمان است ، صرف نظر از این که چقدر مشغله دارید ، سعی کنید زمانی را به والدینتان اختصاص دهید تا احساس تنهاییشان کمتر شود. اگر دور از آنها زندگی میکنید سعی کنید هفته ای چند بار با آنها تماس بگیرید و آخر هفته ها به دیدنشان بروید.با هم جشن بگیرید و برای جشن ها و روزهای مهم همراه آن ها باشید و در شادیهای هم شریک شوید. 

 

خودتان را به جای آنها بگذارید

احتمال این که والدین شما حرفی بزنند که با عقاید شما متناقض است ، زیاد است ولی سعی کنید با تحقیر کردنشان این بحث را پیش نبرید. شکاف ایجاد شده بین نسلی بین خودتان و والدینتان را قبول کنید و سعی کنید آنها را درک کنید. شاید حق با شما باشد ولی سعی کنید خودتان را به جای آنها بگذارید تا متوجه شوید که چرا با شما مخالف هستند. گاهی اوقات با صبوری بخشی که تصور میکنید نزدیک تر به عقاید آنها است را برایشان توضیح دهید. 

 

صدایتان را بالا نبرید

زمانی که از والدینتان عصبانی می شوید صدایتان را بالا نبرید. مهم نیست والدین شما چقدر صبور و اهل گذشت باشند ولی در صورت مخالفت با آنها با صدای پایین مخالفتتان را ابراز کنید و به بحث ادامه ندهید. 

 

آموزش احترام به والدین, روش‌های آموزش احترام به والدین, نکات مهم آموزش احترام به والدین

نکات مهم آموزش احترام به والدین

 

در مقابل سوءتفاهم ها عذرخواهی کنید

ایجاد جدال و سوتفاهم بین والدین و فرزندان طبیعی است. اگر احساس  می کنید حرفهایتان باعث رنجش آنها شده یا صدایتان را بالا بردید بعد از این که آرام شدید از آنها عذرخواهی کنید تا رنجش آنها کمتر شود. این کار میتواند جهانی بسیار متفاوت در روابط بین شما و والدینتان ایجاد کند. 

 

والدینتان را سرزنش نکنید

سرزنش کردن والدین به این دلیل که مطابق میل شما نیستند ، عادلانه نیست . والدینتان بیشترین تلاش ممکن را برای شما انجام داده اند و شما را دوست دارند. بهتر است به جای این که ناعادلانه آنها را سرزنش کنید ، بیشتر از راه سازش وارد شوید.

 

هرگز تماسهایشان را نادیده نگیرید

مهم نیست کجا هستید ، چه در کنار خانواده چه در کنار دوستان ، هرگز تماس های والدینتان را نادیده نگیرید. اگر واقعا سرتان شلوغ است به تلفن پاسخ دهید و بگویید مشغول کار هستید و خودتان بعدا تماس می گیرید و در اسرع وقت به وعده تان عمل کنید. یکی از مهم ترین اصول احترام به والدین پاسخ سریع به تمایشان است. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------