کارهای تمام نشده زیادی دارید؟!کارهای تمام نشده , پایان رساندن کار, لذت  بردن از کار

 

گاهی اوقات به پایان رساندن یک پروژه، بخش دشوار آن است و برخی عوامل باعث می‌شوند مرتب به عقب برگردید و پیشرفت کاملی نداشته باشید و به خط پایان نرسید. برخی افراد در اثر ترس از شکست در هنگام به پایان رساندن کاری، آن را تمام نمی‌کنند. اما چه عواملی باعث می‌شوند که شما به‌طور کامل به هدف‌تان نرسید:

کمال‌گرا بودن
گاهی اوقات عدم تمایل برای به پایان رساندن کاری در اثر نگرانی ناشی از نتیجه آن کار است. شما نگران هستید که نتیجه کارتان به اندازه کافی خوب نباشد. اما باید باور داشته باشید که می‌توانید کار شگفت‌انگیزی انجام دهید. کمال‌گرایی بیش از اندازه باعث می‌شود که هرگز لذت بردن از کار و به پایان رساندن را تجربه نکنید.

راه حل چیست؟
استاندارد‌های خود را توسعه دهید.
توجه داشته باشید که ما نمی‌گوییم استانداردها را از آن چیزی که هستند، پایین‌تر بیاورید. از خودتان بپرسید، بدترین حالت ممکن که می‌تواند رخ دهد چیست؟ آیا کسی اهمیتی به این مسأله می‌دهد و اصلاً کسی متوجه آن می‌شود؟


خود را روی احساس به پایان رساندن متمرکز کنید. پروژه‌ای که به اتمام رسید و کاری که تمام شده است را به خاطر بیاورید. چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ شاید احساس راحتی زیاد یا آزاد بودن کنید. حالا تصورش را بکنید اگر کاری را که در حال انجامش هستید به پایان برسانید، چه احساس خوشایندی خواهید داشت. همین‌ تصور و تجسم به شما انگیزه می‌دهد تا با قدرت بیشتری پیش بروید.


به خودتان جایزه بدهید؛ البته وقتی‌که به خط پایان رسیدید. به این ترتیب به مغزتان یاد می‌دهید که به پایان رسیدن یعنی داشتن چیزهای خوب و به این ترتیب تمایل شما برای تجربه این مرحله افزایش می‌یابد.

عادت به فرار کردن
شما یک تصمیم مهم می‌گیرید و از شروع کار لذت می‌برید، اما خیلی زود خسته می‌شوید و جزئیات کار باعث می‌شود که دلسرد شوید و در جست‌وجوی شروع دیگری برمی‌آیید تا چیز جدیدتری را تجربه کنید.

راه حل چیست؟
به جنبه‌های مثبت به اتمام رساندن کار فکر کنید. به پایان رساندن یک پروژه هیچ منفعتی که نداشته باشد لااقل باعث بهبود وضعیت مالی‌تان می‌شود.


سعی کنید آن کار را با لذت و تفریح بیشتری انجام دهید. یک مثال کوچک و ساده، قرار است اتاق خواب در هم و بی‌نظم‌تان را نظم دهید. اگر در حین کار موسیقی گوش بدهید و خودتان هم زمزمه کنید خیلی راحت‌تر و دلچسب‌تر کارتان را تمام می‌کنید.


سعی کنید به افراد خانواده و دوستان بگویید که می‌خواهید پروژه‌ای را به اتمام برسانید گاهی اوقات فقط همین حرف‌ها باعث می‌شوند نیروی کافی برای حرکت کردن پیدا کنید.

 

همه چیز را بیش از حد جدی می‌گیرید
شما احساس می‌کنید که به پایان رساندن یک پروژه به معنی شروع یک کار دیگر است و به این دلیل از به پایان رساندن آن پرهیز می‌کنید.

راه حل چیست؟
به خودتان زیاد سخت نگیرید.
اگر غذای ساده‌ای درست کنید، ظرف‌های کم‌تری برای شستن خواهید داشت. این‌کار به معنای تنبلی نیست، بلکه زرنگی است شما نباید زندگی را برای خودتان سخت و دشوار کنید.
گاهی اوقات لازم است به خودتان کمی زنگ تفریح بدهید تا برای کارهای بعدی عملکرد بهتری داشته باشید. به مغزتان فرصت استراحت کردن بدهید تا با انرژی بیشتری برگردید.
منبع:ماهنامه دنیای زنان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------