چگونه از افکار بیهوده رها شویمچگونه فکر و خیال را از خود دور کنیم,فکر و خیال بیهوده,چگونه از فکر و خیال رها شویم

فکر و خیال بیهوده

 

چگونه از فکر و خیال رها شویم؟

فکر کردن اصلا چیز بدی نیست، تا وقتی که غرق افکار شوید و طوری شود که باعث دودلی در تصمیم گیری شود، نوعی اختلال به حساب می آید. فکر زیاد می تواند باعث مشکلاتی شود. هنگامی که بیش از اندازه فکر می کنید، قضاوت شما واضح نخواهد بود و استرس شما زیاد می شود. از طرف دیگر فکر زیاد منفی نگری را در شما افزایش خواهد داد. در این مطلب می خواهیم روش های رهایی از فکر های بیهوده را به شما یاد دهیم. با ما باشید.

چگونه فکر و خیال را از خود دور کنیم؟

دانایی شروع تغییر است

پیش از آغاز به برطرف کردن یا کنار آمدن با عادت خود، باید از آنچه در حال اتفاق افتادن است، آگاه باشید. هر زمان که دچار شک شده یا حس استرس یا اضطراب داشتید، قدم به عقب بردارید و وضعیت و شیوه پاسخ خود به وضعیت را چک کنید. آن لحظه آگاهی، نقطه تغییری است که می خواهید به وجود آورید.

 

تمرین ذهن

برای رها شدن از فکر و خیال بیهوده شما باید مرتب تمرین کنید تا ذهن تان را از حالت افسردگی رها کنید. ماندن بیش از اندازه در یک وضعیت منفی برای ذهن خیلی خطرناک است. ذهن خود را از این حالت بیرون کشیده و زمان پیدا کردن یک راه کار مناسب را برای خود پیدا کنید.

 

چگونه فکر و خیال را از خود دور کنیم,فکر و خیال بیهوده,چگونه فکر و خیال نکنیم

چگونه فکر و خیال نکنیم

 

قوی باشید

هنگامی که با افکار منفی روبرو شدید ضعیف عمل نکنید، به طور کامل قدرتمندانه از نفوذ آن به دیگر افکار پیشگیری کنید. یک نفس عمیق کشیده و به مسائل مثبت زندگی تان فکر کنید.

 

کمال گرا نباشید

یکی از بهترین روش ها در پاسخ به این سوال چگونه از فکر و خیال رها شویم این است که دست از کمالگرا بودن بردارید. درست است که کمالگرایی می تواند شیوه های مناسبی را برای رسیدن به موفقیت به وجود آورد، ولی همیشه این کمالگرایی به سود ما نیست.

 

بلند پرواز بودن عالی است ولی هدف از رسیدن به کمال غیرواقعی، غیر عملی بوده و حس ناتوانی را در ما افزایش می دهد. زمانی که آغاز به فکر کردن می کنید که “همه چیز باید کامل باشد” آن هنگامی است که باید به خود یادآوری کنید ، “انتظار برای کمال هیچ وقت به اندازه پیشرفت کردن هوشمندانه نیست.”

 

این باور را داشته باشید که نمی توانید آینده را پیش بینی کنید

هیچکس نمی تواند آینده را پیش بینی کند؛ همه چیزی که داریم زمان حال است. چنانچه لحظه حال را با نگرانی در مورد آینده می گذرانید، لحظات مهم زندگی خود را از دست می دهید. البته این به این معنی نیست که نباید به آینده فکر کنید، بلکه باید فکر و خیال بیهوده نکنید.

 

چگونه فکر و خیال را از خود دور کنیم,فکر و خیال بیهوده,چگونه بیخیال باشیم

چگونه بیخیال باشیم

 

کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید

هنگام رفت و برگشت‌تان خبرهای روز را رها کنید و دنیا را به حال خودش بگذارید. آیا شما می‌توانید زمانی که در ترافیک هستید جلوی بالا و پایین رفتن‌های بورس را بگیرید؟ بنابراین به چیزهایی دقت کنید که می توانید کنترل‌شان کنید، به طور مثال به موسیقی مورد علا قه تان گوش دهید یا کتاب دلخواهتان را بخوانید. کلا، بیشتر به علایقتان بپردازید.

 

برنامه های تلفن همراه‌تان را مرتب کنید

هر اپلیکیشنی را که به دردتان نمی‌خورد و در طول دو ماه گذشته از آن استفاده‌ای نکرده‌اید از گوشی‌تان پاک کنید. همه شبکه‌های مجازی را که تنها سبب ضعیف شدن اعتماد به نفس و افزایش حس حسادت‌تان می‌شود، پاک کنید. نوتیفکیشن‌های بیهوده را خاموش کنید. این رایانه کوچک جیبی باید ابزاری موثر و بسیار مورد استفاده برای‌تان باشد که «شما» آن را کنترل می‌کنید، نه این که رایانه شما را کنترل کند.

 

محیط زندگی‌تان را تمیز و مرتب کنید

درست است که در مورد ذهن و مغز صحبت می کنیم ، ولی بررسی ها نشان می‌دهند بی‌نظمی و آشفتگی با افکار منفی، افسردگی، اضطراب و کمبود خواب رابطه  دارد و تمیز و مرتب کردن محیط زندگی، همه این عوارض را کم می کند، چون ذهن‌تان را هم پاکسازی می‌کند.

 

سعی نکنید دیگران را تحت تاثیر قرار دهید

شما می‌توانید زندگی مثبت و مفیدی بدون تایید دیگران داشته باشید. ارزش‌ها و هدف‌های اصیل خودتان را بیابید. مهم نیست دیگران شما را تحسین کنند یا خیر؟ خداوند را در زندگی تان کشف کنید و خواسته‌ها و هدف هایتان را فقط با خداوند هماهنگ کنید. یک رابطه رمانتیک با خداوند زندگی تان را دگرگون می‌کند.

 

چگونه فکر و خیال را از خود دور کنیم,فکر و خیال بیهوده,چطور فکر و خیال نکنیم

چگونه فکرو خیال نکنیم

 

همه نگرانی های خود را بنویسید

صحبت روانشناس در مورد فکر و خيال الکي برای آنکه افکار منفی را از ذهن خود پاک کنید، برای 5 تا 10 دقیقه یک تایمر تنظیم کنید و همه نگرانی های خود را بنویسید. بنابراین از انجام این کار، کاغذ را مچاله کرده ، آن را پاره کنید. با این کار می توانید آسان تر از شر افکار منفی خود رها شوید.

 

قضاوت نکنید

انسانها سبک زندگی گوناگونی دارند. برخی از افراد در طول زندگی خود شیوه مناسب برخورد با استرس و افکار منفی و کنترل احساسات را یاد نگرفته اند. برخی دیگر به قدری زندگی سختی را تجربه کرده اند که نسبت به آن بدبین شده اند، به همین دلیل است که استاندارد زندگی اشخاص با یکدیگر تفاوت دارد. قضاوت در مورد دیگران و شیوه زندگی آن‌ها نه فقط هیچ مشکلی را رفع نمی‌کند بلکه علانت کوته نظری اشخاص است.

 

تمرکز بر روی نکات مثبت

افراد منفی اغلب هیچ نکته مثبتی در فرد یا موقعیت‌های مقابل خود پیدا نمی کنند و تمرکز این گروه از افراد همه بر روی قسمت منفی موضوع است. شما نقش مشاور ندارید اما می‌توانید نکات مثبت را به یاد بیاورید. این آگاهی و بیداری از جانب شما کمک می‌کند تا دید مثبت تری در فرد منفی باف به وجود آورد.

 

مراقبت

شما به رااحتی نمی‌توانید به فرد منفی یادآوری کنید که دوستش دارید. اما هنگامی که با افکار منفی او مبارزه نمی‌کنید می‌توانید به او بفهمانید که علاوه بر اینکه دوستش دارید. از او در موقعیت‌های استرس زا مراقبت می‌کنید. به او بگویید که همراهش هستید و کمکش می‌کنید تا آرامش داشته باشد.

 

افراد منفی دچار افکار نامناسبی برای هر موضوعی هستند. شما می‌توانید با اداره کردن روابط خود نیز او را همراهی کنید و نیز از رسیدن صدمه به خود پیشگیری کنید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------