10روش عالی برای شادابی در كار 

10روش عالی برای شادابی در كار

 

واقعیت این است كه دست‌یابی به شادابی یا دست‌کم خرسندی، خیلی مشكل نیست اگر به توصیه‌های زیر توجه كنید:

 

شادباش ای عشق خوش‌سودای ما ای طبیب جمله علت‌های ما

ای دوای نخوت و ناموس ما ای تو افلاطون و جالینوس ما

جسم خاك از عشق بر افلاك شد كوه در رقص آمد و چالاك شد

 

گاهی‌اوقات ایجاد شادابی در محیط كار، دشوار است. ایرادها و سرزنش‌های مدیران به‌خاطر تأخیر كارها یا نحوه‌ی رفتار همكاران و یا حتی طرز نگرش منفی خودتان، مانعی جدی در مسیر شادابی‌ست اما واقعیت این است كه دست‌یابی به شادابی یا دست‌کم خرسندی، خیلی مشكل نیست اگر به توصیه‌های زیر توجه كنید:

 

1) سعی‌كنید خوش‌بین باشید: خوش‌بینی، داشتن نگاه مثبت و امیدواری حتی در بدترین شرایط است. خوش‌بینی، قابل یادگیری‌ست. گاهی‌اوقات تظاهر به خوش‌بینی، موجب تقویت و رشد آن می‌شود. خوش‌بینی، نوعی تصمیم‌گیری‌ست كه كمك می‌كند از شغل‌تان راضی باشید.

 

2) نگرش‌تان را تغییر دهید: علت نارضایتی بسیاری از كاركنان، نگرش منفی آنان به كار است. این افراد، همیشه درگیر یك جنگ روانی درونی هستند كه آیا عضو مؤثری برای سازمان محسوب می‌شوند یا خیر؟ با این ذهنیت كه عضو مفیدی برای سازمان هستید، حس غرورتان را تقویت كنید.

 

3) قدرشناس شغل‌تان باشید: زندگی شما از طریق شغل تأمین می‌شود. اگر بی‌كار بودید، نمی‌توانستید نیازهای زندگی‌تان را برطرف كنید، بنابراین باید از شغل‌تان سپاس‌گزار باشید.

 

4) از انتقاد به خود بپرهیزید: بسیاری از افراد وقتی مرتكب خطایی می‌شوند، احساس گناه و شرمساری می‌كنند. به‌جای تأسف، سعی‌كنید از این خطا در جهت بهبود و رشد، درس بگیرید. از انتقاد منفی به خود بپرهیزید و سعی‌كنید خود را به‌خاطر موفقیت‌های هرچند جزئی تحسین كنید.

 

 

5) با همكاران‌تان با نرمش و گذشت رفتار كنید: گذشت در هر شرایطی -به‌ویژه برای افرادی كه همه‌روزه آنان را می‌بینیم- دشوار است. اگر كسی شما را آزرده‌خاطر یا ناراحت كرد، او را ببخشید چرا که كینه‌ورزی بر سلامت جسم و روان، اثر منفی می‌گذارد.

 

6) از خودتان حمایت كنید: انسان وقتی زیر فشار روانی و انتقاد دیگران است، به‌ندرت می‌تواند شاد باشد. بیش‌تر افراد ترجیح می‌دهند که در چنین شرایطی، به‌جای مقابله‌به‌مثل، سكوت کرده یا اتاق را ترك كنند اما شما چنین كاری را نكنید؛ اجازه ندهید استرس و انتقادها، ناامیدتان كند. محكم بایستید و از خودتان حمایت كنید. این اقدام، موجب تقویت اعتمادبه‌نفس می‌شود.

 

7) شایعه‌سازی نكنید: شایعه، اعتمادبه‌نفس، روابط و اتحاد را از بین می‌برد و در‌عوض، خصومت، كینه و بدبینی به‌وجود می‌آورد و می‌تواند بهره‌وری را كاهش دهد. شایعه، هیچ جنبه‌ی مثبتی ندارد. افراد وقتی شایعه می‌سازند، نمی‌دانند چه عواقبی به‌دنبال دارد. اگر می‌خواهید درباره‌ی شما شایعه‌ای نسازند، اجازه ندهید که برای دیگران شایعه بسازند.

 

8) صمیمی باشید: این یك واقعیت است كه كار، وقتی جذاب‌تر می‌شود كه همكاران خود را دوست داشته باشید. وقتی با دیگران رفتاری دوستانه و مسالمت‌آمیز داشته باشید، محیطی همراه با محبت و صمیمیت به‌وجود می‌آورید.

 

9) انتظار تغییر داشته باشید و خود را برای آن آماده كنید: كاركنان، بیش‌تر از هر زمان دیگری در معرض تغییرات قراردارند. این تغییرات شامل سازگاری با خط‌مشی‌ها و رویه‌ها، فن‌آوری‌های جدید و رشد سریع كوچك‌سازی‌ست. وقتی تغییرات رخ‌می‌دهد، افراد به لحاظ مسؤولیت‌پذیری و توسعه‌ی فن‌آوری جدید، احساس خطر می‌كنند.

 

10) درخواست انتقال كنید: اگر به همه‌ی توصیه‌ها عمل كردید و فایده‌ای نداشت، آن‌گاه تصمیم‌بگیرید كه تقاضای مرخصی بلندمدت یا انتقال كنید. اگر شغل‌تان جذابیت و نشاط كافی نداشت، آن را رهاكنید و به‌دنبال مشاغل جذاب‌تری باشید.

 

همواره به‌خاطر داشته باشید که شادمانی در محیط كار، نیازمند تلاش‌های مستمر است. شما نمی‌توانید نظاره‌گر اطراف باشید و هیچ كاری نكنید و فقط با آرزوی شادی، انتظار رخ دادن آن را داشته‌باشید. رضایتمندی و شادمانی در محیط كار، نیازمند برداشتن گام‌های اساسی‌ست كه روزانه باید انجام دهید. شادمانی را باید ایجاد و سپس آن را حفظ كرد. با استفاده از این استراتژی‌ها و تلاش آگاهانه، به‌سادگی می‌توانید شادی را در محیط كارتان به ارمغان آورید.

منبع:مجله شادکامی و موفقیت

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------