شخصيت شما چه بويی دارد؟ 

 

 

شخصيت شما چه بويی دارد؟

 

شناخت افراد معمولا از طريق گفت‌وگو با آنها حاصل مي‌شود؛ اما محققان اخيرا دريافته‌اند كه شخصيت انسانها را از بوي آنها نيز مي‌توان دريافت.

 

در پژوهشي كه توسط محققان دانشگاه «وروكلاو» لهستان انجام شده، ‌شركت‌كنندگان توانستند ميزان دقيقي از شخصيت معاشرتي،‌ مضطرب و يا مسلط افراد را با بو كردن لباس‌هاي آنها تشخيص دهند.

 

اين پژوهش كه براي اولين بار به آزمايش ارتباط ويژگي‌هاي شخصيتي افراد با بوي بدن آنها پرداخته، در مجله اروپايي «پرسوناليتي» منتشر خواهد شد.

 

در حالي كه مطابقت بين پاسخهاي داوران و افراد آن چنان كامل نبوده، اما محققان بر اين باورند كه در اولين برداشت، بوي افراد و همچنين تصوير و صداي آنها به ويژگي‌هاي شخصيتي اشاره دارند.

 

محققان در پژوهش خود از افراد خواستند كه پيراهن‌هاي سفيد نخي پوشيده و از استعمال هرگونه عطر و خوشبوكننده، مصرف سيگار و غذاهاي معطر خودداري كنند. در اين حالت از آنها آزمايش شخصيت‌شناسي نيز به عمل آمد.

 

اين پيراهن‌ها سپس در پلاستيك‌هاي غيرشفاف به گروه ديگري داده شد تا از بوي آنها پنج ويژگي شخصيتي فرد پوشنده لباس را ابراز كنند.

 

داوري اين گروه در سه ويژگي منطبق بود: برون گرايي (تمايل به معاشرت و اجتماعي بودن)، روان‌آزردگي گرايي (تمايل به اضطراب و ترشرويي) و تسلط (تمايل به رهبري)‌.

 

ويژگي‌هاي شخصيتي، تا حدي به لحاظ فيزيولوژيكي از جمله احساسات فرد ظاهر مي‌شوند. به عنوان مثال افراد متمايل به «روان آزردگي گرايي» در زمان تنش از تعرق بيشتر برخوردار بوده كه بوي خاصي به آنها مي‌بخشد. همچنين ممكن است اين ويژگي‌ها با ميزان هورمون بدن افراد نيز مرتبط باشد كه از آن جمله مي‌توان به ميزان بيشتر تستوسترون در بدن افراد متمايل به رهبري اشاره كرد.

منبع:ایسنا

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023