نوروسایکولوژی کیست؟نوروسایکولوژی, نوروسایکولوژی کیست, تاریخچه نوروسایکولوژی

نوروسایکولوژی

 

عصب روان شناسی یا نوروسایکولوژی چیست؟

نوروسایکولوژی متخصص اعصاب و روان است که به تشخیص و پیشگیری و درمان اختلال های رفتاری، عاطفی و ذهنی می پردازند.

نورو به مفهوم عصب و سایکولوژی به مفهوم روانشناسی است؛ بدین ترتیب ترکیب نوروسایکولوژی را میتوان به صورت عصب روانشناسی ترجمه کرد. در بعضی متون به آن روانشناسی عصب نگر هم گفته شده است.

 

از ترکیب دو واژه نورو و سایکولوژی میتوان حدس زد که رشته نوروسایکولوژی تمرکز عمده اش بر مغز و رفتار است. بدین سبب نوروسایکولوژی را میتوان بعنوان مطالعه رابطه مغز و رفتار تعریف کرد.

 

درواقع هدف نوروسایکولوژی فهم رابطه و تأثیر مغز بر روی رفتار است. هرچند انسان همیشه به رابطه مغز و رفتار علاقه داشته است ولی علم نوروسایکولوژی علم نسبتاً جدید و جوانی است. رویکردهای قدیمی در نوروسایکولوژی بررسی ارتباط بین اسیب موضعی یک منطقه ی مغز و نقایص روان شناختی بود ولی امروزه، نوروسایکولوژی در حال تغيير چارچوب های شیوه شناختی و نظری است به منظور فهمیدن شیوه کار مغز و روان است.

 

نوروسایکولوژی, نوروسایکولوژی کیست, تاریخچه نوروسایکولوژی

نوروسایکولوژی کیست

 

تاریخچه نوروسایکولوژی

شاخه نوروسایکولوژی از نظر تاریخی نه تنها از رشته روانشناسی بلکه همچنین از رشته هایی همچون پزشکی، آموزش و حقوق مشتق شده است. واژه نوروسایکولوژی از ترکیب دو کلمه نورولوژی و روانشناسی به وجود آمده است.

 

نورولوژی به عنوان شاخه ای از پزشکی محسوب می شود که با دستگاه اعصاب و اختلالات مرتبط با آن سروکار دارد. روانشناسی نیز به عنوان مطالعه علمی رفتار و فرایندهای روانی تعریف شده است. یکی از اولین افرادی که دو کلمه نورولوژی و روانشناسی را در یک کلمه جدید ترکیب کرد کورت گلدشتاین( نورولوژیست و روانپزشک آلمانی) بود که آن را در کتاب خود با نام ارگانیسم در سال ۱۹۳۹ به کار برد.

 

امروزه نوروسایکولوژی برای توصیف یکی از حوزه های روانشناسی به کار می رود که به شناسایی، کمی سازی و توصیف تغییرات رفتاری که به ساختارهای مغزی مربوط هستند محدود است و همچنین بررسی انسجام شناختی را در دستور کار قرار داده است.

 

نوروسایکولوژی, نوروسایکولوژی کیست, تاریخچه نوروسایکولوژی

تاریخچه نوروسایکولوژی

 

متخصص اعصاب و روان چه می کند؟ بیماران متخصص نوروسایکولوژی کیست ؟

متخصصان اعصاب و روان، اشخاص مبتلا به انواع مختلف اختلال های سیستم عصبی را بررسی و درمان می کنند. آن ها با پزشکان از جمله متخصصان مغز و اعصاب همکاري نزدیکی دارند. انواع بیماریها، آسیب ها و بیماری های مغز و سیستم عصبی میتوانند بر روش احساس، تفکر و رفتار شخص تأثیر بگذارند. علایمی که ممکن است به یک متخصص اعصاب و روان نیاز داشته باشند عبارتند از:

 

- مشکلات حافظه

- اختلال های خلقی

- مشکلات یادگیری

- اختلال عملکرد سیستم عصبی

 

نوروسایکولوژی, نوروسایکولوژی کیست, تاریخچه نوروسایکولوژی

اثرات درمان نوروسایکولوژی

 

چطور خود را برای ارزیابی نورروساکولوژی آماده کنیم؟

شب پیش از ارزیابی ها خوب بخوابید و به قدر کافی استراحت کنید.

آگر ازمون شما پس از صبحانه است صبحانه کامل بخورید. چنانچه پس از وعده نهار قرار است مورد ارزیابی قرار گیرید حتماً دو ساعت پیش از ورود به کلینیک وعده نهار را سرو نمایید.

 

چنانچه تحت نظر پزشک خاصی هستید و دارو مصرف می کنید داروهای تان را سر ساعت استفاده نمایید مگر این که قبلا به شما گفته باشند برای ارزیابی خاصی باید موقتا چند ساعتی داروها را قطع نمایید.

 

چنانچه بطور روتین برای مطالعه از عینک طبی، و لنز چشمی و برای دقت شنوایی از سمعک استفاده می کنید حتماً در جلسات ارزیابی آن ها را فراموش نکنید.

 

تعدادی از ارزیابی های نوروسایکولوژی علاوه بر موردهای متنوع ديگر، مصاحبه هم موردنیاز است.در بعضی شرایط بسته بنظر پزشک و کارشناس احتیاج ا ست یکی از اعضاء خانواده، بیمار را همراهی کند. لطفا در این زمینه همکاري لازم را بفرمایید.

 

درک نتایج

متخصص اعصاب و روان نتیجه ازمایش شما را با دیگر اشخاص با سن مشابه مقایسه می کند.

 

ارزیابی و نتایج ازمون ممکن است در تعيين کارآیی شیوه های ديگر مؤثر واقع شود. آزمایشات حتی میتواند به شناسایی مشکلات خفیف و جزیی حافظه، کمک کند.

 

متخصصان اعصاب و روان با درک نحوه عملکرد مغز در مقایسه با رفتار، به توسعه یک برنامه درمانی کمک می کنند. برنامه های درمانی ممکن است شامل دارو، درمان توانبخشی یا جراحی باشد.

 

یک متخصص اعصاب و روان میتواند به تشخیص یک وضعیت شناختی، رفتاری یا عصبی کمک کند. ملاقات با یک متخصص اعصاب و روان و انجام آزمایشات مورد تجویز آن ها میتواند به درک عمیق تر وضعیت شما منجر شود. هنگامی که امکان دارد پزشکان ديگر نتوانند مسأله را تشخیص دهند، به یک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023