چیزی به خاطر ندارم! 

 

 

چیزی به خاطر ندارم!

 

همه افراد ممکن است در مقطعی از زندگی خود گاهی دچار فراموشی شوند یا احساس کنند که کاملا گیج شده اند و قادر نیستند از ذهن خود بدرستی استفاده کنند. مثلا شماره تلفن دوست نزدیکشان را فراموش می کنند یا تاریخ تولد همسرشان را از یاد می برند یا حتی ممکن است نام خیابان محل سکونت خود را نیز فراموش کنند. همه این موارد را تحت عنوان فراموشی ذکر می کنیم.

 

هرچند که در واقع همه این فراموشی ها منشأ یکسانی ندارند. در علم پزشکی فراموشی به مواردی اطلاق می شود که فرد با وجود داشتن انگیزه و میل به یادگیری و نیز داشتن تمرکز، قادر به حفظ مطالب و یادآوری آنها نباشد. البته توجه به این نکته ضروری است که مقداری اختلال در یادآوری مطالب گذشته به طور طبیعی در همه انسان ها وجود دارد. در فراموشی مرحله اول حافظه یعنی درک سالم است و مراحل دوم و سوم یعنی حفظ و یادآوری دچار مشکل است.

 

ما گاهی موضوعی را به خاطر نمی آوریم، چون هنگام روی دادن آن توجه و تمرکز لازم را نداشته ایم. این حالت را بهتر است حواس پرتی بنامیم که به طور طبیعی در افراد سالم دیده می شود. گاهی نیز فرد، مطلبی را به طور سطحی و بدون توجه به روابط بین اجزای آن به خاطر سپرده که در واقع همان یادگیری طوطی وار است. در این حالت یادآوری مشکل است، اما در صورتی که به فرد یادآوری شود مطلب به خاطر آورده می شود. برخی فراموشی ها در افراد سالم جنبه فعال دارد یعنی دستگاه عصبی، انرژی صرف می کند تا موضوعی که جنبه ناخوشایند دارد به ذهن فرد نرسد تا او از اضطراب در امان بماند. این امر ناشی از تمایل ناخودآگاه فرد برای فراموش کردن موضوعی است که در واقع نمی خواهد انجام دهد. برای نمونه فراموش کردن تاریخ امتحانی که برای آن آمادگی ندارد. گاهی اوقات فراموشی یا گیجی که عارض می شود، ناشی از مشغولیت های ذهنی فراوان است. بدیهی است که در این موارد جای نگرانی وجود ندارد.

 

در حقیقت آنچه فراموشی را به صورت یک بیماری مطرح می کند کاهش توانایی فکری به طور ناگهانی یا به مدت زیاد است. اگر فراموشی در فرد، ظرف چند روز یا چند ماه باعث شود که در زندگی طبیعی فرد اختلالی ایجاد شود، باید به دنبال یک بیماری زمینه ای که عامل ایجاد این مشکل بوده است، بگردیم.

 

● عوامل فراموشی

 

کارآیی و دقت حافظه بستگی به اوضاع و شرایطی دارد که از آن استفاده می کنیم، اما عواملی وجود دارند که مانع انجام اولین مرحله حافظه که بسیار مهم است بشود و شامل عوامل زیر هستند:

 

▪ اطلاعات اضافی: اگر در یک زمان با اطلاعات بسیار زیادی مواجه شوید، ممکن است بعدا یادآوری بیشتر آنها مشکل باشد. مثلا افرادی که خیلی گرفتار هستند اغلب مطالب را بسادگی فراموش می کنند، چرا که آنها مطالب زیادی در ذهنشان دارند.

 

اضافه بار اطلاعات: ملاقات افراد جدید، شنیدن اسامی آنها و گوش دادن به صحبت هایشان بیش از حدی است که در ذهن جا بگیرد و باعث شود مطالب کمتری به یاد آورده شود.

 

▪ حالت ذهن: تقریبا به دلایل مشابهی، افرادی که مضطرب یا افسرده هستند اغلب احساس می کنند که عملکرد حافظه آنها دچار نقصان شده است و آنها به واسطه افکار و احساسات درونی خود دچار حواس پرتی شده و آنقدر گرفتار آنها می شوند که توجه کافی به اطلاعات جدید نمی کنند.

 

▪ بیماری: بیماری های جسمی نیز مخصوصا در افراد مسن می تواند اثر زیانباری بر عملکرد روانی شخص داشته باشد. مثلا افرادی که دچار بیماری مزمنی از قبیل بیماری قلبی یا دیابت هستند ممکن است دریابند که تفکر و حافظه آنها مانند قبل نیست.

 

▪ بالا رفتن سن: همگام با پیر شدن، همه قسمت های بدن دچار تغییر می شوند. بعضی از این تغییرات خیلی زود در زندگی پدیدار می شوند. در افراد مختلف این که کدام اندام زودتر دچار پیری می شود متفاوت است، اما همان طوری که پیر می شویم متوجه می شویم که حفظ رشته های طولانی اعداد مانند شماره تلفن در ذهن تان به طور فزاینده ای مشکل است.

 

● این عوامل موجب می شود قدرت حافظه کم شود

 

▪ تلقینات مکرر و نابجا: باید تصدیق کرد یکی از علل مهم آسیب دیدن نیروی حافظه، فشارهای متعددی است که از همه طرف به دارندگان حافظه بی نقص و خوب وارد می آید. جای تعجب نیست که اکثر حافظه ها در همان سال های اولیه زندگی لطمه فراوان می بینند.

 

▪ سوء تغذیه و رژیم های سخت: در این واقعیت نباید تردید داشت که بیشتر بیماری های جسمی و روانی از تعادل نداشتن تغذیه سرچشمه می گیرد. فراموشکاری یکی از علائم بدی و کمی تغذیه است بخصوص غذاهایی که فاقد ویتامین B۱۲ باشند.

 

▪ زندگی و کار یکنواخت: شخصی که کار یکنواخت و تکراری انجام می دهد که احتیاجی به نیروی فکر و هوش ندارد، کم کم قوه فکر و هوش او از کار می افتد.

 

▪ به کار نینداختن نیروی حافظه: هرگاه آدمی استعدادهای خویش را به کار نگیرد و از نیروی حافظه اش استفاده نکند کم کم قوای فکری و روحی اش به تحلیل می رود.

 

▪ عدم ذوق و علاقه نسبت به امر فراموش شده: فراموشی با نوع علاقه فرد نسبت به آنچه که باید آموخته شود رابطه مستقیم دارد. مثلا فردی که نام کسی، کتابی یا محلی را فراموش می کند قطعا به نحوی نسبت به آن موضوع بی علاقه است یا عوامل دیگر از قبیل علاقه شدید به موضوع دیگری موجب آن می شود که شخص تحت تاثیر آن عوامل، آن موضوع را فراموش می کند.

 

▪ خستگی های جسمی و روحی: خستگی های ناشی از بیماری، عضلانی، عصبی، خستگی ناشی از بی علاقه بودن نسبت به انجام کار و ناشی از سوء مدیریت ها و دیگر خستگی ها باعث می شود که توانایی حافظه آدمی کم شود.

 

▪ بی خوابی: بی خوابی های طولانی اغلب سبب اختلال در اعمال مغزی و فعالیت های رفتاری سلسله اعصاب می شود.

 

▪ سر و صدای زیاد: سر و صدای زیاد علاوه بر تولید خستگی در بدن، روان را هم خسته می کند و خطرات عمده آن عبارت است از ضایعات قلبی، بی خوابی و اختلال در هوش و حافظه.

 

▪ هیجانات روحی: شوک و هیجانات عادی و غیرعادی سبب فرسودگی مغز و خستگی روح و ناتوانی قلب خواهد شد. ممکن است هیجان شدیدی که پس از یادگیری به شخص دست می دهد در حفظ آنچه یاد گرفته است، ایجاد اختلال کند.

 

▪ ضایعات مغزی: غالبا اتفاق می افتد که وقتی ضربه ای به سر وارد می شود، یادآوری اموری که بلافاصله قبل یا بعد از تجربه ناگوار روی داده است، برای فرد مشکل می شود.

 

▪ سرکوبی یا انزجار: اصولا انسان تمایل دارد چیزهایی را که برایش ناخوشایند است و موجبات نگرانی، اضطراب و پریشان خاطری او می شود، سرکوب و فراموش کند.

 

● مراقب استرس ها باشید!

 

متخصصان می گویند هورمون هایی که بر اثر استرس های طولانی مدت و مزمن تولید می شوند اثرات ناخوشایندی روی مغز دارند. این تنها به این دلیل نیست که استرس می تواند انسان را ناآرام، مضطرب، افسرده یا خسته کند، بلکه تحقیقات اخیر نشان داده که فشارهای عصبی پی درپی سبب تغییر در ساختار و عملکرد سلول های مغز و باعث ایجاد آسیب های مغزی می شود.

 

نکته: خوردن اسیدهای چرب در غذاهای آماده مانند مارگارین، پیراشکی و سیب زمینی سرخ کرده سبب ایجاد آسیب در رگ های خونی شده که این مساله برای مغز مهم است

 

البته استرس کوتاه مدت برای عملکرد مغز می تواند مفید واقع شود به عنوان مثال استرس قبل از امتحان با ترشح آدرنالین سبب افزایش حافظه می شود ولی استرس های طولانی مدت و نامناسب که به واسطه حوادث روزانه به وجود می آیند مثل مشکلات کاری، ترافیک سنگین و نگرانی های اقتصادی می توانند عملکرد مغز را کاهش داده و با ایجاد اختلال در ارتباطات مهم نورونی و کوچک شدن هیپوکامپ که همان مرکز حافظه است، سبب فراموشی شود.

 

● تغذیه سالم

 

با مطالعه روی تغذیه، مشخص می شود که تغذیه نادرست، در واقع شرایط را برای از بین بردن مغز فراهم می کند. ما از چربی های مضر استفاده می کنیم که خود باعث از بین رفتن عملکرد سلول های مغزی و شاید هم در نهایت مرگ نورون ها شود. ما قند زیاد مصرف می کنیم، یعنی بیشتر از حدی که برای تغذیه سلول های مغزی لازم باشد. گلوکز زیادی وارد بدن خود می کنیم که آن هم وارد مغز شده و با رادیکال های آزاد برای سوزاندن سلول های مغزی و مرگ آنها به طور جدی وارد عمل می شود. ما کالری زیاد مصرف می کنیم و تحرک بسیار کمی داریم که باعث ایجاد چاقی و عملکرد نادرست سلول های مغزی می شود و در نهایت فعالیت و حرکاتی که به مغز انرژی می بخشند را از خود دور کرده ایم. در ذیل به پاره ای از اقداماتی که لازم است تا با رعایت آنها عملکرد و سلامت مغز را حفظ و آن را توانمند سازیم، اشاره می کنیم.

 

● مولتی ویتامین مصرف کنید

 

مصرف متعادل ویتامین های مختلف و مواد معدنی، بیمه خوبی برای مغز است. این مواد می توانند عملکرد هوشی را حفظ کرده آن را بهبود بخشند و سبب پیشرفت های احساسی در تمام سنین شوند. ترکیب ویتامین ها و مواد معدنی موجود در فرمول مولتی ویتامین ها به حفظ عملکرد هوشی مطلوب و شاد کردن روحیه انسان به طور همزمان کمک می کند.

 

مولتی ویتامین برای افراد پیر که نیاز به مواد غذایی بیشتری برای کمک به مغز خود دارند نیز ضروری است. خصوصا ویتامین های گروه B که در محافظت مغز از پیری و زوال عقل و افسردگی نقش مهمی دارند.

 

به طور کلی، هرچه میزان ویتامین C و ویتامین های مختلف گروه B در خون افزایش یابد به همان میزان نسبت نمرات عملکرد ذهنی فرد نیز افزایش می یابد.

 

● روغن ماهی بخورید

 

بیشترین چربی مورد نیاز مغز امگا ۳ است که در روغن ماهی وجود دارد. امگا ۳ یک ماده بتدریج تکامل یافته است که مغز انسان را شکل بخشیده و بدون وجود آن سلول های مغزی توانایی عملکرد مطلوب را نخواهند داشت.

 

همچنین چربی امگا ۳ به مغز دستور می دهد که احساس سلامتی و شادابی کند، از ایجاد افسردگی شدید (ماژور) پیشگیری کرده و حتی آن را تسکین می دهد. پس برای شاد نگه داشتن مغز، در هفته چند بار ماهی پرچرب بخورید. راه دیگر آن مصرف قرص های مکمل روغن ماهی بخصوص نوع DHA می باشد که بسیار مفید است.

 

● از مصرف چربی های مضر بپرهیزید

 

خطرناک ترین چربی برای سلول های مغز، چربی حیوانی اشباع شده است که در غذاهای آماده بیرون مانند همبرگر و بستنی فراوان یافت می شود. خوردن اسیدهای چرب در غذاهای آماده مانند مارگارین، پیراشکی و سیب زمینی سرخ کرده سبب ایجاد آسیب در رگ های خونی شده که این مساله برای مغز مهم است.

 

● مراقب قند از جمله قند خون باشید

 

مصرف زیاد قند و برخی از کربوهیدرات های خاص در هیچ سنی برای مغز مناسب نیست. مصرف زیاد قند سبب ایجاد مقاومت انسولین می شود که منجر به افزایش گلوکز خون و در نتیجه آسیب های دائمی به سلول های مغزی می گردد. از آنجایی که عمده انرژی مغز از کربوهیدرات ها تامین می شود، برای افزایش حافظه، یادگیری و دیگر عملکردهای قوه شناختی، وجود قند به میزان مناسب برای مغز در هر لحظه ضروری است.

 

● کالری را محدود و وزن را کم کنید

 

چاقی برای مغز ضرر داشته و می تواند سبب ایجاد مقاومت انسولین، فشارخون بالا و احتمالا دیابت شود که منجر به اختلال حافظه، پیری زودرس و آسیب هایی به سلول های مغزی می شود. راه بسیار مطمئن برای کُند کردن روند پیری و نجات مغز و دیگر اندام ها از آسیب رادیکال های آزاد، همانا کم کردن مصرف کالری است.

منبع:روزنامه جام جم

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------