بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

زندگینامه عثمان بن عفاف سومین خلیفه در خلافت راشدینعثمان بن عفاف, آشنایی با زندگینامه عثمان بن عفاف,بیوگرافی عثمان بن عفاف

عثمان بن عفاف که بود؟

 

زندگی نامه عثمان بن عفاف

عثمان بن عفان در خاندان ثروتمند و قدرتمند بنی امیه مکه به دنیا آمد و تاجری ثروتمند شد. در سال 611 عثمان تحت تأثیر ابوبکر به اسلام گروید و یکی از اولین مسلمانان شد. تغییر دین او باعث خشم قبیله او بنی امیه شد که در ابتدا با تعالیم حضرت محمد (ص) مخالفت کردند.

چکیده ای از زندگی عثمان بن عفان:

عثمان بن عفان، سومین خلیفه در خلافت راشدین

خلافت : 6 نوامبر 644 – 17 ژوئن 656

کنیه : ابوعمرو - ابوعبدالله

جانشین : علی بن ابیطالب

متولد : 576 میلادی در مکه، حجاز

درگذشت : 18 ذی الحجه 35 هجری قمری 656 میلادی (80 سال) در مدینه، حجاز

آرامگاه : جنت بقیع مدینه

همسران: دو تن از دختران حضرت محمد (ص) به‌ نام های رقیه و ام کلثوم و دوازده همسر دیگر

فرزند : اَبان

نسب/قبیله : قریش (بنی امیه)

پدر : عفان بن أبی العاص

مادر : اروی بنت کریز

دین و مذهب : اسلام

هجرت به :   حبشه، مدینه

دلیل شهرت :  خلیفه سوم

 

بیوگرافی عثمان بن عفان :

سال ولادت عثمان بن عفان نامشخص است با سال های 576 و 583 هجری قمری که در منابع اولیه اسلامی ذکر شده است.

 

عثمان بن عفان، (متوفی 17 ژوئن 656، مدینه، شبه جزیره عربستان)، سومین خلیفه ای که پس از مرگ حضرت حضرت محمد (ص) (ص) حکومت کرد. او اداره خلافت را متمرکز کرد و نسخه ای رسمی از قرآن را تأسیس کرد. عثمان در تاریخ اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا مرگ او سرآغاز درگیری های آشکار مذهبی و سیاسی در جامعه اسلامی بود.

 

عثمان بن عفان در طائف در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد، در گذشته تاجر بود. در سال 611 عثمان تحت تأثیر ابوبکر به اسلام گروید و یکی از اولین مسلمانان شد. تغییر دین او باعث خشم قبیله او بنی امیه شد که در ابتدا با تعالیم حضرت محمد (ص) مخالفت کردند. در سال 615 عثمان با دختر حضرت محمد (ص) رقیه ازدواج کرد و این زوج به حبشه مهاجرت کردند.

 

چهار سال بعد هر دو در مکه ساکن شدند. در سال 622 سرانجام این زوج به مدینه نقل مکان کردند. عثمان خود را تاجر کرد و کارش رونق گرفت. همسرش رقیه سال بعد درگذشت و او با ام کلثوم دختر حضرت محمد (ص) ازدواج کرد. همسران او که دختران حضرت محمد (ص) بودند، لقب افتخاری ذوالنورین (صاحب دو نور) را برای او به ارمغان آوردند. در سال 632 در حجة الوداع شرکت کرد.

 

زندگینامه عثمان بن عفاف, زندگی نامه عثمان بن عفاف, آشنایی با عثمان بن عفاف

کتاب زندگینامه عثمان بن عفاف

 

هنگامی که حضرت محمد (ص) در حدود سال 615 بعد از میلاد در مکه شروع به موعظه کرد، به زودی خصومت بنی امیه را برانگیخت، اما حدود پنج سال بعد عثمان حضرت محمد (ص) را پذیرفت و بنابراین اولین مسلمان شد که از موقعیت اجتماعی و اقتصادی بالایی برخوردار بود. حضرت محمد (ص) برای این ارتباط با اشراف مکه ارزش قائل بود و به عثمان اجازه داد تا با یکی از دخترانش ازدواج کند. با این حال، عثمان به ندرت انرژی و ابتكار از خود نشان می داد و نقش او در سال های اول تاریخ اسلام منفعلانه بود.

 

عمر خلیفه دوم در سال 644 درگذشت و عثمان قبل از مرگش توسط شورایی به نام عمر به عنوان جانشین انتخاب شد. ظاهراً زمانی که نامزدهای قدرتمندتر یکدیگر را لغو کردند، عثمان به عنوان مصالحه انتخاب شد. او همچنین نماینده قبیله بنی امیه بود که در زمان حیات پیامبر (ص) دچار کسوف جزئی شده بود اما اکنون در حال اصرار مجدد بر نفوذ خود بود.

 

همان طور که خلیفه عثمان، قرائت رسمی قرآن را که در نسخه های مختلف وجود داشت، اعلام کرد. عثمان همان سیاست های کلی عمر را دنبال کرد، اما نسبت به سلف خود از شخصیتی نیرومندتر برخوردار بود. او فتوحاتی را که به طور پیوسته بر وسعت امپراتوری اسلامی افزوده بود ادامه داد، اما پیروزی ها اکنون هزینه بیشتری به همراه داشت و در ازای آن ثروت کمتری به همراه داشت.

 

عثمان تلاش کرد تا یک اقتدار مرکزی منسجم برای جایگزینی اتحاد قبیله ای سست که در زمان حضرت محمد (ص) پدیدار شده بود ایجاد کند. او سیستمی از فیف های زمینی ایجاد کرد و بسیاری از فرمانداری های استان را بین اعضای خانواده اش تقسیم کرد.

 

به این ترتیب بسیاری از گنجینه های دریافتی توسط دولت مرکزی به جای ارتش، به خانواده عثمان و سایر فرمانداران ایالت ها رسید. در نتیجه ی سیاست های او، ارتش با عثمان مخالفت کرد و غالباً نزدیکانش بر او تسلط داشتند - بر خلاف عمر، که آنقدر قوی بود که قدرت خود را بر حاکمان، از هر قبیله و قبیله ای که باشند، تحمیل کرد.

 

در سال 650 شورش در استان های مصر و عراق آغاز شد. در سال 655 گروهی از بدخواهان مصری به مدینه، مقر حکومت خلیفه لشکر کشی کردند. اما عثمان مصالحه کرد و شورشیان به مصر بازگشتند. اما اندکی پس از آن، گروه دیگری از شورشیان عثمان را در خانه اش محاصره کردند و پس از چند روز درگیری بیهوده، او کشته شد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------