زندگینامه نجمه خاتون، مادر امام رضا (ع) نجمه خاتون مادر امام رضا و حضرت معصومه (س) می باشد

 

نجمه خاتون از همان ابتدا ورود به منزل امام(ع)، در محضر بانوی عالمه و فقیهه و عارفه‌ای همچون حمید خاتون رشد یافت شد و تا مدت‌ها قبل از ازدواج به امام کاظم(ع)، در مکتب تعلیم و تربیت آن بانوی مکرمه توشه‌های زیادی اندوخت.

نجمه خاتون همسر امام کاظم( علیه السلام) و مادر امام رضا (علیه السلام) و فاطمه معصومه( سلام الله علیها) می باشد. او کنیزی بود که توسط حمیده همسر امام صادق( علیه السلام) خریداری و به امام کاظم( علیه السلام) بخشیده شد.


اصل و نسب نجمه خاتون
او کنیزی از اشراف عجم بود که در بین عرب ها زاده شده بود. برخی او را اصالتاً اهل شهر نوبه در شمال آفریقا و بعضی از اهل جزیره مارسی در جنوب فرانسه می دانند.

اسامی و القاب نجمه خاتون
اولین اسم او تکتم (نام دیگر آب زمزم) بود سپس نجمه، اَرْوی، سُکَن، ام البنین، خَیْزُران، سُهاو مرسیه هم نامیده شده است و بعد از ولادت علی بن موسی الرضا ملقب به طاهره گردید. مشهور ترین نام او نجمه خاتون است.

ازدواج نجمه خاتون
طبق روایتی آن بانوی طاهره در سال 147 هجری قمری، یعنی تقریبا در همان سالی که وجود نازنین امام کاظم (علیه السلام) در سن 19 و یا 20 سالگی به سر می برند، در بین کاروانی که کنیزان و برده هایی را برای فروش به مدینه آورده بودند، وارد شهر مدینه شد.در آن کاروان، برده ها و کنیزان زيادي برای فروش وجود داشتند و این بانوی بزرگوار هم در آن کاروان، بعنوان یکی از کنیزان فروشی حضور داشتند.

 

 مشربه ام ابراهیم، مدفن نجمه خاتون (س) در مدینه

 

همچنين در منابع مربوطه آمده است: آن بانوی بزرگوار، در زمان ورود کاروان به شهر مدینه، بسیار مریض بوده اند، به گونه ای که صاحب کاروان، وی را از کنیزان فروشی ديگر جدا کرده بود و به همین خاطر هم بود که هنگامی که امام کاظم( علیه السلام) برای اولین بار ، جهت خریداری کردن او به آن کاروان سر زد، صاحب کاروان آن بانو را به وی نشان نداد و یا حتی زمانی که بعداً امام ( علیه السلام) از صاحب کاروان، او را خریداری کرد، اصحاب و یاران امام( علیه السلام) از این که آن حضرت، یک کنیز بیماری را با آن همه پافشاری و قیمت بالا، خریداری کرد، تعجب کردند.


حمیده مادر امام کاظم (علیه السلام) در خواب پیامبر( صلی الله علیه و آله) را می بیند که به وی دستور می دهد نجمه را به ازدواج فرزندش موسی در آورد، چرا‌که به زودی برترین فرزند از او متولد می شود. حمیده هم به این دستور عمل نمود و نجمه را به ازدواج امام کاظم در آورد.


ولادت امام رضا (ع)
تقریبا بعد از گذشت نه ماه از زندگی مشترک امام کاظم( علیه السلام) با آن نجمه خاتون سرانجام آن وعده ای که رسول اکرم( صلی الله علیه و آله) و وجود نازنین امام علی( علیه السلام)، در عالم رؤیا داده بودند محقق گشت و مولودی بسیار مبارک و نورانی که از همان آغاز تولد خویش معجزات و کرامات الهی را به نمایش گذاشت، از آن بانو زاده شد.


نجمه خاتون، در طول مدتی که نخستین فرزند خود امام علی بن موسی الرضا( علیه السلام) را حامله بود، دائم معجزات و کرامات آن مولود را در رحم خود و سپس درهنگام تولد و پس از آن در طول تربیت آن فرزند، با چشمان خود می دید و کاملا فهمیده بود که این نوزاد و کودک نورانی، کاملا با کودکان دیگر متفاوت است و به همین خاطر، بخت و اقبال بسیار بلندی در انتظار او نشسته است.


محل دفن نجمه خاتون
محل دفن نجمه خاتون طبق بعضی از روایات، مجاور قبر حمیده همسر امام صادق (علیه السلام) در (مشربه ام ابراهیم) واقع در منطقه العوالی در شرق قبرستان بقیع است.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------