جعفر بن علی بن ابی طالب کیست ؟جعفر بن علی بن ابی طالب

جعفر بن علی بن ابی طالب کیست ؟

 

آشنایی با زندگینامه جعفر بن علی بن ابی طالب :

جعفر بن علی بن ابی طالب، یکی از شخصیت های مهم در تاریخ اسلام است. او یکی از فرزندان امام علی (ع) و ام البنین بود. اطلاعات زیادی از ایشان در دسترس نمی باشد. در این مقاله از بیتوته، به زندگی جعفر بن علی بن ابی طالب پرداخته خواهد شد.

جعفر بن علی بن ابی طالب که بود ؟

جعفر بن علی بن ابی طالب ( عربی : جَعْفَر بن علی بن ابی طالب ) فرزند علی و ام البنین بود. حضرت علی (ع) به دلیل علاقه ای که به برادرش جعفر بن ابی طالب داشت نام او را جعفر نامیدند. جعفر از کوچکترین یاران امام حسین (ع) در جنگ کربلا بود که در روز عاشورا در کنار برادرانش عباس، عبدالله و عثمان به شهادت رسید. جعفر بن علی بن ابی طالب برادر ناتنی امام حسین (ع) و برادر تنی حضرت ابوالفضل (ع) بود.

 

چکیده ای از زندگینامه جعفر بن علی بن ابی طالب :

نام : جعفر بن علی بن ابی طالب

محل تولد : مدینه

زمان تولد : 39 یا 41 قمری

زمان وفات : 10 محرم سال 61 هجری قمری

محل تولد : کربلا ، خلافت اموی ( عراق کنونی )

علت وفات : شهادت در رکاب امام حسین (ع)

والدین : علی بن ابی طالب (پدر)، ام البنین (مادر)

 

زندگی نامه جعفر بن علی بن ابی طالب :

تولد و نسب جعفر بن علی بن ابی طالب :

اطلاع زیادی از ایشان در دسترس نیست. جعفر، فرزند امام علی (ع) و فاطمه بنت حزام بن خالد معروف به «ام البنین» است. امام علی (ع) به خاطر علاقه فراوانی که به برادرش جعفر بن ابی طالب داشت، نام او را جعفر نهاد.

 

آشنایی با زندگی جعفر بن علی بن ابی طالب

آرامگاه شهدای کربلا

 

شهادت جعفر بن علی بن ابی طالب :

جعفر از همان ابتدای حرکت امام حسین (ع) از مدینه، با ایشان همراه شد.[نیازمند منبع] بنابر نقل مورخان، عصر روز عاشورا، حضرت عباس برادران خود (عبدالله، جعفر و عثمان) را ترغیب کرد تا قبل از او به میدان بروند و گفت: به پیش بروید تا من، اخلاص و خیرخواهی شما در راه خدا و رسولش را ببینم، چراکه شما فرزند ندارید.[۴] پس جعفر به میدان رفت در حالی که چنین رجز می خواند:

 

إِنِّی أَنَا جَعْفَرٌ ذُو الْمَعَالِی ابْنُ عَلِی الْخَیرِ ذُو النَّوَالِ‏

ذَاكَ الْوَصِی ذُو السَّنَا وَ الْوَالِی حَسْبِی بِعَمِّی جَعْفَرٍ وَ الْخَالِ

أَحْمِی حُسَیناً ذَا النَّدَى الْمِفْضَال‏

 

منم جعفر دارای افتخارها و شرف ها، فرزند علی نیکوکار و بخشنده.

آن علی که وصی پیامبر و فردی بلند مرتبه و ولیّ است. افتخار به عمویم جعفر و دایی ام مرا بس است.

من از حسین صاحب کرم و بزرگواری حمایت می کنم.

سرانجام خولی بن یزید اصبحی تیری به سوی او انداخت که به شقیقه یا چشم او اصابت کرد و به نقلی هانی بن ثبیت حضرمی او را به شهادت رساند.

 

برخی معتقدند او هنگام شهادت 19 سال داشته که بنابراین پس از شهادت پدر به دنیا آمده است. برخی نیز معتقدند هنگام شهادت 21 ساله بوده که بر این اساس دو سال از عمر خود را در زمان حیات امام علی سپری کرده است.

 

بیشتر منابع، سن او را هنگام شهادت، نوزده سال ذکر کرده اند؛ لیکن برخی گفته اند که او هفده ساله بوده و طبق نقل برخی، 29 سال، داشته است. با توجه به این که امیرمؤمنان علیه السلام در سال چهلم هجری به شهادت رسید، وی باید در جریان عاشورا، حداقل بیست ساله بوده باشد، مگر این که هنگام شهادت امام علی علیه السلام، مادرش تازه او را باردار شده باشد که در این صورت، 19 ساله بودن او نیز قابل قبول خواهد بود.

 

نام وی در «زیارت رجبیه» آمده است. در «زیارت ناحیه مقدّسه» هم می خوانیم، در زیارت شهدا از جعفر بن علی (ع) این گونه تجلیل شده است:

«السَّلَامُ‏ عَلَى‏ جَعْفَرِ بْنِ‏ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ الصَّابِرِ بِنَفْسِهِ مُحْتَسِباً وَ النَّائِی عَنِ الْأَوْطَانِ مُغْتَرِباً الْمُسْتَسْلِمِ لِلْقِتَالِ الْمُسْتَقْدِمِ لِلنِّزَالِ‏ الْمَکثُوْرِ بِالرِّجَالِ‏ لَعَنَ اللَّهُ قَاتِلَهُ هَانِی بْنَ ثُبَیتٍ الْحَضْرَمِی»؛ سلام بر جعفر بن امیر المؤمنین، هم او که در راه خشنودى خدا با جان شکیبایى نمود و در بلاد غربت خود را آماده ى جنگ نمود و براى نبرد پیش رفت. مردان جنگى زیادى بر او حمله ور شدند [و او را کشتند]. نفرین خدا بر قاتل او هانی بن ثبیت!

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------