تازه های متفرقه دینی

راه های صله رحم

معجزات صله رحم در زندگی: سفری به سوی برکات دنیوی و اخروی

معجزات صله رحم در زندگی: سفری به سوی برکات دنیوی و اخروی آشنایی با صله رحم در اسلام در این مقاله از…

بررسی نقش خاتم سلیمان و چگونگی حکاکی آن  انگشتر نقش خاتم سلیمان

 

برای حکاکی نقش خاتم سلمیان، فلز برنج را به ابعادی که در حد یک پلاک گردن باشد تهیه می کنیم. قبل از آن که حکاکی را بر روی آن انجام دهید باید سه روز روزه بگیرید. 

برای بسیاری از افراد نقش خاتم سلیمان همواره جای سوال بوده و آن ها دوست دارند که بدانند چه چیزی در مورد آن وجود دارد. در واقع انگشتر حضرت سیلمان (ع) به مانند عصای جادویی حضرت موسی می باشد. هر یک از پیامبران دارای یک نشانه ای بوده‌اند و انگشتر حضرت سلیمان از معروفترین نشانه های او می باشد. طرحی که بر روی انگشتر حضرت سلیمان بوده است چیزی است که جن و انس را مطیع می‌کرده و قدرت او را بر جهان ارزانی می‌ داشته. امروزه دعاها و ورد های مختلفی در مورد انگشتر حضرت سلیمان وجود دارد که در بازار دعانویسان به فروش می‌ رسد. لذا ما در این مطلب قصد داریم تا با بررسی نقش خاتم سلیمان که بر انگشتر های مختلف صورت می‌گیرد، افرادی را که قصد استفاده از این انگشتر را دارند، راهنمایی نماییم و نکاتی که در مورد آن وجود دارد را بررسی کنیم.


بررسی نقش خاتم سلیمان
در ابتدا بهتر است که به بررسی نقش خاتم سلیمان بپردازیم. گفتنی است این نقش و نگار که با استفاده از شیوه ‌های خاص بر روی فلز برنج و یا نقره حکاکی شده است انجام می شود و پرداخت آن بسیار مورد توجه می باشد. اگر بخواهیم اصالت این نقش و فوایدی که مربوط به آن است را برای افراد مورد معرفی نماییم، باید گفت که ریشه و سند درستی از آن در دست نمی باشد که بخواهیم آن را ارجاع دهیم و اگر بخواهیم کلیت آن را بررسی کنیم، باید بگوییم که نقش خاتم حضرت سلیمان که بر انگشتر ها حکاکی می شود، مانند تمامی طلسم ها و ورد های مرسومی است که در بین دعانویسان مختلف وجود دارد. در کل می‌توان گفت این مسئله دارای ریشه علمی نمی باشد و وجودیت واقعی آن در هاله ‌ای از ابهام قرار گرفته است.

 

چگونگی حکاکی نقش خاتم سلیمان
فلز برنج را به ابعادی که در حد یک پلاک گردن باشد تهیه می کنیم. قبل از آن که حکاکی را بر روی آن انجام دهید باید سه روز روزه بگیرید. از زمانی که شب شد این فلز را بر زیر بالشت سر خود قرار داده و قبل از اینکه نسبت به حکاکی اقدام نمایید باید دو رکعت نماز به صورت مستحبی بخوانید.


پس از آن که نماز خواندید وضو گرفته و رو به قبله نشسته و سه بار آیت الکرسی را بخوانید و پس از آن چهار مرتبه زمزمه کنید یا حفیظ، یا حافظ، یا وکیل، یا متین. پس از آن که سه روز روزه شما به پایان رسید، در یکی از ساعاتی که به نام ساعات سعد مشخص شده نقشه که وجود دارد را بر روی برنج حک نمایید. برای انجام این حکاکی بهتر است که این برنج را بر روی پای راست خود نهاده و قبل از شروع به کاکی شروع به خواندن یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا ارحم الراحمین یا ارحم الراحمین یا رحمان و یا رحمان لا حول ولا قوة الا بالله علی العظیم ایاک نعبد و ایاک نستعین. گفتنی است باید ده هزار تومان به نیازمندان بابت زکات این کار بپردازید.

 

ساعت‌های سعد چیست؟
در جمله هفتم دستورالعمل حکاکی، اشاره‌ای به ساعات سعد شده‌است. منظور از ساعات سعد، ساعت‌ها و زمان‌هایی است که در نظر دعانویسان، ساعت‌های مناسبی برای انجام عمل‌های ماورایی هستند. ساعت‌های سعد، روز‌های یک‌شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه اند. البته بهترین این روزها، یک‌شنبه، پنج‌شنبه و جمعه هستند. همچنین ده روز اول ماه قمری، نسبت به بقیه ایام ماه، جایگاه بهتری دارند.

 

  چگونگی حکاکی خاتم سلیمان


آداب حکاکی نقش خاتم سلیمان
در بالا به نکات مختلفی در مورد نقش خاتم سلیمان اشاره کردیم. اما چگونه باید با آن رفتار نماییم. در این مورد می توان گفت که پس از آنکه حکاکی با وسایل مختلف بر روی لوح انجام شد،  باید یک سری آداب خاص را در مورد لوح به آن توجه داشته باشید. اولین قدم این می باشد که مقداری آب باران و یا آب چشمه را به همراه مقادیری گلاب تهیه کرده و لوح را درون آن قرار دهید. پس از آن که لوح را درون آن گذاشتید ۷۰ بار سوره حمد، ناس و فلق را به آن بخوانید و پس از آن که یک روز به پایان رسید، لوح را برداشته و داخل یک گردنبند چرمی قرار دهید. پس از آنکه آن را بر گردن خود قرار دادید به مدت ۷ روز  صبح ها و شب ها از آن آب میل نمایید.

 

 قبل از شروع حکاکی نقش خاتم سلیمان، دو رکعت نماز مستحبی بجا آورید

 

آیا چیزهایی که در مورد نقش خاتم حضرت سلیمان وجود دارد خرافه است؟
شاید این سوال برای بسیاری از افراد به وجود آید که نکات موجود در مورد نقش خاتم سلیمان وجود دارد یا خرافه است. در این مورد می توان گفت که ما داستان هایی زیادی را در مورد حضرت سلیمان شنیده‌ ایم. نزدیک ترین داستان چیزی شبیه به داستان حضرت موسی و عصایش می باشد. در قرآن اشارات مختصری به این پیامبران شده‌اند. ولی در اسرائیلیات اشاره هایی بسیار زیادی به این دو شده است. اگر بخواهید با اسرائیلیات آشنایی پیدا کنید، باید گفت که به مجموعه کتبی گفته می‌شود که ادیان قبل از اسلام بوده اند. کتاب‌هایی که مربوط به دین مسیحی و یهودی می باشند را از کتاب ‌های اسرائیلیات می‌گویند. خلاصه کلام این می باشد که آداب مربوط به آن آنچنان سندیت ندارند و این که برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که آیا نقش خاتم سلیمان خرافه است یا خیر باید با آنها حق داد. اما می‌توان گفت از نظر تاریخی ربطی به حکایات مربوط به حضرت سلیمان وجود دارد.

 

 حکاکی نقش خاتم سلیمان باید در ساعات سعد انجام شود

 

تاثیرات نقش خاتم سلیمان بر روی زندگی
اما سوال بعدی که در مورد نقش خاتم سلیمان وجود دارد، این است که با توجه به نکاتی که در مورد آن وجود دارد آیا نتایج عملی بر روی زندگی افراد داشته است یا خیر؟ در این مورد می توان گفت با توجه به اینکه بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند اگر آدابی که در متون بالا با آن اشاره شد را انجام دهند و در انجام دادن آن اشتباهی مرتکب نشوند، پس از ۴۰ روز ممکن است مشکلات زندگی شان کمی مرتفع شود. لذا درست است که علم امروزه آنچنان آن را قبول ندارد، اما در زندگی بسیاری از افراد معجزاتی به وجود آورده و به آنها آرامش بسیار زیادی بخشیده است.

 

انگشتر نقش خاتم سلیمان


بحث پایانی
در پایان می توان گفت که نقش خاتم سلیمان و نکاتی که در مورد حکاکی آن مورد بررسی قرار گرفت، نکاتی بود که افراد می ‌توانند با توجه به آن نسبت به استفاده از این لوح اقدام نمایند. با توجه به دستورالعمل خاصی که در مورد نقش خاتم سلیمان وجود دارد سعی کنید دقیقا همان دستورالعمل را به کار ببندید.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------