رفاه و آسایش در هنگام بیماری با بیمه خدمات درمانیبیمه خدمات درمان, بیمه خدمات درمانی سلامت, بیمه خدمات درمان چیست

بیمه خدمات درمان چیست

 

آیا با پوشش های بیمه خدمات درمان آشنا هستید؟

استفاده از خدمات بیمه های درمانی باعث می شود که بیماران بتوانند بدون دغدغه مالی بهترین راه های درمانی را انتخاب کنند. متاسفانه در حال حاضر هزینه داروها و درمان های مختلف بسیار بالا است. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند با پرداخت ماهیانه مبلغ مشخص به شرکت های بیمه ای از دغدغه های مالی خود در زمان بیماری بکاهند. در این مطلب از بیتوته قصد داریم در خصوص بیمه خدمات درمان با شما صحبت کنیم.

بیمه خدمات درمان چیست؟

بیمه سلامت و یا خدمات درمان یکی از انواع بیمه های زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه امور اجتماعی است که با تحت پوشش قرار دادن تمام اقشار جامعه، باعث می شود که بدون مدودیت مالی برای مسیر درمانی خود تصمیم بگیرند. بسیاری از بیمه های درمانی فقط برای گروه بندی مشاغل خاصی صادر می شوند؛ اما بیمه سلامت بیمه ای است که صرف از نوع شغل، پوشش درمانی همگانی ایجاد می کند.

 

بیمه خدمات درمان در سال 1373 برای تحت پوشش قرار دادن و حمایت از اقشار کم درامد جامعه تصویب شد. در حال حاضر این بیمه نسبت به سایر بیمه های درمانی بیشترین تعداد متقاضی را دارد.

 

بیمه خدمات درمان, بیمه خدمات درمانی سلامت, انواع بیمه خدمات درمانی

بیمه خدمات درمان انواع مختلفی دارد

 

انواع بیمه خدمات درمان

بیمه خدمات درمان انواع مختلفی دارد و متناسب با هر کدام از دسته بندی ها خدمات مختلفی را ارائه می کند. انواع دسته بندی این بیمه عبارت است از:

* خدمات درمانی ایرانیان

* بیمه روستاییان

* سایر اقشار

* خدمات درمانی همگانی

* کارکنان دولت

 

بیمه‌ خدمات درمانی همگانی چیست؟

بیمه خدمات درمانی همگانی به نوعی بیمه درمانی پایه ای گفته می شود که بدون پرداخت هزینه، تمام افراد جامعه را تحت پوشش قرار می دهد. در نظر داشته باشید اگر از این بیمه استفاده کنید دیگر این امکان وجود ندارد که بتوانید از سایر بیمه های درمانی مانند بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید. این بیمه برای افرادی مناسب است که به علت نوع شغل خود در بعضی از ماه های سال درامدی ندارند (مانند مشاغل فصلی). بنابراین نمی توانند به صورت ماهیانه برای بیمه درمانی هزینه بپردازند.

 

بیمه خدمات درمان, بیمه خدمات درمانی سلامت,بیمه خدمات درمانی همگانی

بیمه خدمات درمانی همگانی یکی از انواع بیمه ها است

 

بیمه روستاییان چیست؟

بیمه روستاییان به یکی از انواع بیمه خدمات درمان گفته می شود که دختران روستایی بالای 15 سال و پسران روستایی بالای 20 سال می توانند از آن استفاده کنند. در این بیمه بخش زیادی از درمان های پزشکی افراد تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. در حال حاضر حدود 65 درصد از اقشار تحت پوشش بیمه خدمات درمان جزء افراد روستایی هستند.

 

بیمه خدمات درمان, بیمه خدمات درمانی سلامت, بیمه روستاییان

بیمه روستاییان یکی از انواع بیمه خدمات درمان است

 

بیمه کارکنان دولت چیست؟

این بیمه برای کارمندان و خانواده تحت پوشش آنها صادر می شود. در این بیمه فرزندان پسر تا 22 سالگی (در صورت اشتغال به تحصیل تا 25 سالگی) و فرزندان دختر تا زمان ازدواج تحت پوشش بیمه قرار دارند. در حال حاضر حدود 16 درصد از افراد تحت پوشش بیمه خدمات درمان جزء کارکنان دولت هستند.

 

برای اینکه بتوانید از این نوع بیمه استفاده کنید، ضمن ارائه مدارک شناسایی خود، لازم است مدارک اشتغال به تحصیل فرزندانتان را نیز به همراه داشته باشید. بیمه خدمات درمان ایرانیان چیست؟ این بیمه نیز همانند بیمه خدمات درمان همگانی برای تمام اقشار جامعه صادر می شود با این تفاوت که لازم است به صورت ماهیانه برای استفاده از آن هزینه پرداخت کنید.

 

در حال حاضر هزینه استفاده از بیمه خدمات درمان ایرانیان 550 هزارتومن است که از این مبلغ تقریبا نصف آن توسط دولت پرداخت می شود و مقدار 246 هزارتومن آن بر عهده شخص بیمه شده است. مزیت استفاده از این نوع بیمه آن است که بیمه گزاران می توانند با پرداخت هزینه بیشتر از به جای خدمات بیمه پایه، از خدمات بیمه تکمیلی استفاده کنند.

 

بیمه سایر اقشار چیست؟

بیمه سایر اقشار به بیمه ای گفته می شود که سایر افرادی که در دسته بندی های بالا قرار نمی گیرند مانند: دانشجویان، طلاب، خانواده شهدا و.. را تحت پوشش قرار می دهد. چه افرادی می توانند از خدمات بیمه درمان استفاده کنند؟

 

همانطور که اشاره شد استفاده از بیمه خدمات درمان هزینه ای ندارد؛ بنابراین استفاده از خدمات آن بسیار به صرفه است. البته برای استفاده از این نوع بیمه افراد علاوه بر شرایط بالا لازم است شرایط دیگری نیز داشته باشند که در این قسمت از مقاله به آن اشاره می کنیم.

 

* افراد متقاضی بیمه خدمات درمان نباید همزمان از سایر بیمه های درمانی استفاده کنند. در صورت استفاده از مزایای سایر بیمه ها، خدمات بیمه سلامت آنها متوقف خواهد شد.

 

* مردان متقاضی برای بیمه سلامت باید از لحاظ سنی بالای 18 سال باشند.

 

* زنان سرپرست خانوار متقاضی بیمه سلامت نباید همزمان از مزایای سایر بیمه های مخصوص زنان سرپرست خانوار، استفاده کنند.

 

بیمه خدمات درمان, بیمه خدمات درمانی سلامت, بیمه خدمات درمان دانشجویان

دانشجویان می توانند از بیمه خدمات درمان سایر اقشار استفاده کنند

 

بیمه خدمات درمان و بیمه تامین اجتماعی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بیمه خدمات درمان جنبه همگانی دارد و تنها کاربرد آن استفاده از کمک هزینه های مالی برای درمان بیماران است. بنابراین افراد تحت پوشش این بیمه در زمان استفاده از خدمات آن هیچگونه سابقه بیمه ای برای افراد ثبت نمی شود.

 

در مقابل بیمه تامین اجتماعی علاوه بر خدمات جبران هزینه درمان، سابقه بیمه ای نیز برای افراد ایجاد می کند و افراد تحت پوشش آن می توانند به تعداد سالهای استفاده از بیمه در زمان بازنشستگی، مستمری دریافت کنند.

 

پوشش های بیمه خدمات درمان چیست؟

در بیمه خدمات درمان موارد بسیار زیادی وجود دارد که تحت پوشش بیمه هستند. این پوشش ها در شرکت های مختلف بیمه ای تا حدودی متفاوت است. بنابراین برای اطلاع دقیق تر از نوع پوشش ها به سایت شرکت بیمه مورد نظرتان مراجعه کنید. در این قسمت از مقاله به پوشش های عمومی که در تمام شرکت های بیمه ای برای بیمه خدمات درمان در نظر گرفته می شود، اشاره می کنیم.

* بیمارستانی

* پاراکلینیکی گروه اول

* پوشش ویزیت و دارو

* آمبولانس درون شهری

* آزمایشگاهی و فیزیوتراپی

*جراحی مجاز سرپایی

* رفع عیوب انکساری چشم

*هزینه های مربوط به زایمان

* درمان های مربوط به نازایی

 

بیمه خدمات درمان, بیمه خدمات درمانی سلامت, پوشش بستری در بیمارستان

پوشش بستری در بیمارستان از انواع پوشش های بیمه خدمات درمانی است

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت هزینه درمان

برای دریافت هزینه درمان در بیمه خدمات درمان لازم است مدارک معتبری ارائه شود. متناسب با نوع شرکت بیمه ای ممکن است مدارک درخواست شده متفاوت باشد. مهم ترین انواع مدارکی که لازم است برای دریافت هزینه از شرکت های مختلف بیمه ای ارائه دهید؛ شامل موارد زیر است:

* اصل یا کپی شناسنامه بیمار معالجه شده

* کپی صفحه اول بیمه نامه فرد معالجه شده

* صورت حساب هزینه‌های پرداخت شده با مهر بیمارستان یا مراکز درمانی

* گواهی پزشک همراه مهر و امضا

* درج تاریخ رسمی ‌و تفکیک مبلغ هزینه‌ها

* مشخصات بیمارستان یا مراکز درمانی با امضای معتبر

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

  سایر مطالب علمی و آموزشی

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023