آغاز انقراض بزرگ در زمین!سه دانشمند با مطالعه روی روند انقراض هزاران گونه از مهره‌داران به این نتیجه رسیده اند که بشر در مسیر وقوع بزرگترین فرایند انقراض پس از نابودی دایناسورها در حدود ۶۶ میلیون سال پیش قرار گرفته است و زمانی برای جبران کردن نتیجه فعالیت های مخربش ندارد.

 

انقراض های بزرگ,آشنایی با انقراض های بزرگ

جمعیت شیرها طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است

 

نتایج این مطالعه جدید نشان می دهد جمعیت نزدیک به ۹۰۰۰ گونه مهره دار از جمله پستاندارانی مانند یوزپلنگ ها، شیرها و زرافه ها از سال ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۵ با کاهشی بی سابقه مواجه شده‌ است. نزدیک به ۲۰۰ گونه در طول ۱۰۰ سال گذشته منقرض شده اند و این انقراض ها نشان دهنده آغاز ششمین دوران انقراض کلی در زمین است که می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای انسان ها داشته‌ باشد.

 

به گفته رودولفو دیرزو محقق دانشگاه استنفورد، این یک مورد نابودی زیستی است که به صورت جهانی رخ می دهد، حتی اگر تعدادی از گونه های مورد مطالعه در جایی از جهان باقی مانده باشند. محققان با بررسی ۲۷۶۰۰ گونه پرنده، دوزیست، پستاندار و خزنده که نیمی از مهره داران شناخته شده را تشکیل می دهند، دریافتند ۸۸۵۱ مورد از آنها،‌ یعنی درحدود ۳۲ درصد از آنها دچار کاهش شدید جمعیت و کوچک شدن زیستگاه شده اند.

 

بررسی دقیق تر ۱۷۷ گونه از پستانداران نشان داد بیش از ۴۰ درصد از آنها دچار کاهش شدید جمعیت شده‌اند و این یافته به آن معنی است که میلیاردها حیوانی که زمانی در زمین پرسه می‌زدند،‌ اکنون دیگر وجود ندارند. دانشمندان این کاهش شدید جمعیت را فرسایش عظیم بزرگترین تنوع گونه‌های زیستی تاریخ زمین می‌دانند.

 

به گفته دانشمندان دوره ششم انقراض در زمین هم اکنون آغاز شده و فرصتی برای انجام اقدامات تاثیرگذار باقی نمانده است، زیرا در نهایت تنها دو تا سه دهه دیگر وقت باقی مانده است. همه نشانه‌ها به بزرگترین یورش به تنوع گونه‌های زیستی طی دو دهه آینده اشاره دارند. برای مثال تا سال گذشته کمتر از ۷۰۰۰ یوزپلنگ در جهان باقی مانده بود و جمعیت آنها تا ۱۵ سال آینده ممکن است ۵۳ درصد کاهش پیدا کند. اورانگوتان‌های بورنئو و سوماترا نیز سال‌ها است در گروه جانداران در حال انقراض قرار گرفته اند زیرا زیستگاه های خود را از دست داده اند.

 

جمعیت شیرها طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است و شیرهای آفریقای غربی در آستانه انقراض قرار دارند و تنها ۴۰۰ مورد از آنها باقی مانده‌ است. دلیل وقوع و امتداد این فجایع، تداوم فعالیت های مخرب انسان و در نتیجه آن ازبین رفتن زیستگاه‌های جانداران، کاهش تعداد آنها و تخریب شرایط اقلیمی است.

 

منبع: hamshahrionline.ir - washingtonpost.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------