سردرگمی میان بیمه های درمانی: کدام یک برای من مناسب تر است؟انواع بیمه های درمانی, انواع بیمه های درمانی تامین اجتماعی, انواع بیمه های درمان

بیمه درمانی 

 

راهنمای کامل انتخاب انواع بیمه درمانی

وظیفه بیمه های درمان، جبران هزینه های مالی و کاهش دغدغه مالی بیماران برای انتخاب مسیرهای مختلف درمانی است. بنابراین بهترین نوع بیمه، بیمه ای خواهد بود با تحت پوشش قرار دادن بخش مهمی از هزینه های درمان، باعث کاهش استرس و دغدغه بیماران شود. برای اینکه بتوانید بهتر در خصوص انتخاب نوع بیمه خود تصمیم بگیرید، در این مطلب از بیتوته قصد داریم در خصوص انواع بیمه های درمانی صحبت کنیم.

آشنایی با انواع بیمه های درمان

در حال حاضر بیمه های مخلفی وجود دارد که پوشش های درمانی متفاوتی را برای بیماران در نظر می گیرد. افراد مختلف می توانند متناسب با نوع شغل، هزینه و سابقه درمانی یکی از انواع این بیمه ها را انتخاب کنند. مهم ترین انواع بیمه های درمان شامل موارد زیر است:

* بیمه درمان تامین اجتماعی

* بیمه درمان تکمیلی

* بیمه‌ی عمر

* بیمه نیروهای مسلح

* بیمه‌ی خدمات درمانی

 

آشنایی با بیمه درمان تامین اجتماعی

بیمه درمان تامین اجتماعی یکی از انواع بیمه های درمان است که با دریافت مبلغ جزئی، بخش مهمی از هزینه های درمانی بیماران را تامین می کند. این بیمه در ابتدا برای حمایت از اقشار محروم جامعه در سال 1329 تصویب شد؛ اما به مرور سایر گروه های جامعه را نیز تحت پوشش قرار داد.

 

برای استفاده از خدمات بیمه تامین اجتماعی افراد متقاضی نباید همزمان از خدمات و مزایای سایر انواع بیمه های درمانی استفاده کنند. در این نوع بیمه علاوه بر گروه های هدف، خانواده و افراد تحت پوشش آنها نیز می توانند از مزایای بیمه استفاده کنند.

 

در بیمه درمانی تامین اجتماعی در صورتی که افراد تحت پوشش قصد داشته باشند از خدمات طلایی آن استفاده کنند، می توانند با پرداخت هزینه جزئی (7 تا 50 درصد از کل هزینه بیمه) پوشش های بیمه خود را افزایش دهند. بیمه درمان تامین اجتماعی انواع مختلفی دارد که شامل:

* بیمه اجباری که لازم است شرکت‌ها و سازمان‌ها کارمندان خود را بیمه می‌کنند.

* بیمه خویش فرما یا بیمه اختیاری (در این بیمه افراد می توانند به صورت انفرادی خود را تحت پوشش بیمه قرار دهد)

* بیمه مشاغل آزاد که مخصوص افرادی است که برای خود کسب و کار دارند.

* بیمه کارفرما

* بیمه زنان سرپرست خانوار و فرزندان

 

انواع بیمه های درمانی, انواع بیمه های درمانی تامین اجتماعی, انواع بیمه های درمان

بیمه زنان سرپرست خانوار

 

آشنایی با بیمه درمان تکمیلی

بیمه درمان تکمیلی بهترین نوع بیمه درمان است. در این نوع بیمه تمامی هزینه های درمانی افراد تحت پوشش شرکت بیمه ای قرار می گیرد. افرادی که قصد دارند سهم کمتری در پرداخت هزینه های درمان داشته باشند، می توانند با پرداخت هزینه بیشتر بیمه پایه خود را به درمان تکمیلی ارتقا دهند.

 

بسیاری از شرکت ها و ادارات بخشی از هزینه استفاده از بیمه تکمیلی را برای کارمندان خود به عهده می گیرند. بیمه درمان تکمیلی دارای انواع مختلفی است و متقاضیان می توانند به اختیار متناسب با خدمات مورد نظرشان یکی از انواع این بیمه را انتخاب کنند:

* بیمه درمان تکمیلی انفرادی

* بیمه درمان تکمیلی خانواده

* بیمه درمان تکمیلی گروهی

 

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در زمان ثبت نام بیمه درمان تکمیلی در نظر داشته باشید این است که در شرکت های بیمه ای مختلف خدمات به شکل های مختلفی ارائه می شود. برای مثال ممکن است که خدمات دندان پزشکی برای یک شرکت بیمه ای جزء پوشش های اصلی محسوب شود و در شرکت بیمه ای دیگر جزء پوشش های فرعی یا اختیاری باشد.

 

در نظر داشته باشید که برای استفاده از پوشش های فرعی لازم است بخشی از هزینه ی درمانی را خودتان پرداخت کنید و شرکت بیمه ای تعهدی نسبت به پرداخت کل هزینه های درمانی شما نخواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود قبل از انتخاب شرکت بیمه ای، حتما خدمات و مزایای آن را با سایر شرکت های بیمه ای مقایسه کرده و متناسب با پرونده پزشکی خود و خانوادتان، شرکتی را انتخاب کنید که بیشترین پوشش درمانی را ارائه دهد.

 

مهم ترین پوشش های بیمه درمان تکمیلی

شامل:

* هزینه های مربوط به بستری در بیمارستانی

* جراحی تخصصی

* پاراکلینیکی گروه اول و دوم

* جراحی مجاز سرپایی

* آزمایشگاهی و فیزیوتراپی

* آمبولانس درون شهری

* پوشش ویزیت و دارو

* زایمان و درمان های مربوط به نازایی

* رفع عیوب انکساری چشم

* پوشش دندانپزشکی

* سمعک

 

انواع بیمه های درمانی, انواع بیمه های درمانی تامین اجتماعی, انواع بیمه های درمان

پوشش بیمه دندان پزشکی

 

آشنایی با بیمه عمر

 

بیمه عمر یکی از بیمه های درمانی است که علاوه بر جبران بخشی از هزینه های درمانی، به عنوان صندوق سرمایه گذاری، هزینه های پرداخت شده توسط بیمه گزار را ذخیره می کند.

 

مهم ترین مزیت این بیمه ان است که به افراد بیمه شده این تضمین را می دهد در صورت بروز مشکلات و حوادثی مانند: از کار افتادگی ناشی از بیماری و معلولیت، بیکاری، فوت و ابتلا به بیماری های شدیدی که فرد قادر به کار کردن نیست، از آنها و خانواده شان در برابر مشکلات مالی محافظت خواهد شد. در این بیمه به صورت ماهیانه به خانواده فرد مستمری پرداخت می شود.

 

بیمه عمر انواع مختلفی دارد و به افراد این امکان را می دهد که بتوانند متناسب با درخواست خود بهترین خدمات را انتخاب کنند. انواع بیمه عمر عبارت است از:

* بیمه عمر و سرمایه گذاری

* بیمه عمر زمانی

* بیمه تمام عمر

* بیمه عمر و مانده بدهکار

* بیمه تامین آتیه زنان خانه‌دار

* بیمه عمر و بازنشستگی

* بیمه عمر کودک

* بیمه عمر و تامین آتیه فرزندان

* بیمه عمر جانبازان

 

انواع بیمه های درمانی, انواع بیمه های درمانی تامین اجتماعی, انواع بیمه های درمان

بیمه عمر

 

آشنایی با بیمه درمان نیروهای مسلح

بیمه درمان نیروهای مسلح یکی از انواع بیمه های درمانی است که پرسنل نیروهای مسلح، انتظامی، ارتش و ژاندارمری را در برابر حوادثی که منجر به آسیب های فیزیکی می شود، بیمه می کند. در این بیمه علاوه بر افرادی که اشاره شد، خانواده آنها نیز تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

 

در بیمه درمانی نیروهای مسلح سهم پرداخت هزینه توسط افراد شاغل در نیروهای مسلح کمتر از 15 درصد است و مابقی هزینه بیمه توسط دولت پرداخت می شود. افراد شاغل در ارگان های گفته شده می توانند با به همراه داشتن دفترچه بیمه مخصوص خود، از خدمات این بیمه درمانی استفاده کنند.

 

انواع بیمه های درمانی, انواع بیمه های درمانی تامین اجتماعی, انواع بیمه های درمان

بیمه نیروهای مسلح

 

آشنایی با بیمه خدمات درمانی

بیمه خدمات درمان به یکی از انواع بیمه های درمانی گفته می شود که با هدف حمایت از اقشار کم درامد جامعه در سال 1373 تصویب شد. در این بیمه افرادی مانند: دانشجویان، طلاب، کارگران و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش قرار دارند.

 

برای استفاده از مزایای بیمه خدمات درمان لازم نیست که هزینه ای پرداخت شود. با این وجود در صورتی که به صورت همزمان از مزایای سایر بیمه های درمانی استفاده کنید، خدمات این بیمه برای شما قطع خواهد شد. مهم ترین انواع بیمه خدمات درمان شامل:

* خدمات درمانی ایرانیان

* بیمه روستاییان

* سایر اقشار

* خدمات درمانی همگانی

* کارکنان دولت

 

انواع بیمه های درمانی, انواع بیمه های درمانی تامین اجتماعی, انواع بیمه های درمان

بیمه روستایی

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------