زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیوییبیوگرافی جاگادیش چاندرا بوس, عکس های جاگادیش چاندرا بوس, زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس

زندگی نامه سر جاگاندیش چاندرا بوس

 

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ فیزیک‌دان هندی  

سر جاگاندیش چاندرا بوس یکی از پیشگامان تحقیقات علمی در شبه قاره هند بوده که به عنوان پدر داستان های علمی تخیلی در بنگال و پدر علم امواج رادیویی شناخته می شود.

سر جاگاندیش چاندرا بوس ( به انگلیسی : Sir Jagadish Chandra Bose ) که در 30 نوامبر  1858 در مونشیگانج بنگال متولد شد و در 23 نوامبر 1937 از دنیا رفت ، زیست شناس ، فیزیکدان ، گیاه شناس و نویسنده اولیه داستان های علمی تخیلی بود.

 

سر جاگاندیش به عنوان محقق پیش گام در زمینه اپتیک رادیویی و مایکرو ویرو شناخته می شود ، تحقیقات او باعث پیشرفت قابل توجهی در علم گیاه شناسی شد و یکی از پیشگامان توسعه علوم تجربی در شبه قاره هند محسوب می شود. 

 

او را به عنوان یکی از پدران علم امواج رادیو می شناسند.

سر جاگاندیش بوس به عنوان پدر داستان های علمی تخیلی در بنگال شناخته می شود. 

او توانست دستگاهی به نام کرسکوگراف crescograph اختراع کند که میتوانست رشد گیاهان را اندازه گیری نماید. 

 

یکی از دهانه های ماه به افتخار او نامگذاری شده است.

او در سال 1917 موسسه بوس Bose  را تاسیس نمود که به عنوان قدیمی ترین و  یکی از موسسات تحقیقاتی برتر در هند شناخته می شود که اولین مرکز تحقیقات میان رشته ای در آسیا محسوب میگردد. 

سر جاگادیش از زمان ابتدای تاسیس تا زمان مرگش ریاست این موسسه را برعهده داشت. 

 

اکتشافات سرجاگاندیش چاندرا بوز, اختراع کرکوگراف

سر جاگاندیش چاندرا بوس فیزیکدان هندی

 

بیوگرافی سر جاگادیش چاندرا بوس

چاندرا بوس در دوران حکومت بریتانیا بر هند در بنگال متولد شد که امروزه به عنوان بنگلادش شناخته می شود. 

پدرش کارمند دولتی با عنوان معاون قاضی و معاون کمیسر پلیس کار می کرد و او را برای تحصیلات اولیه به مدرسه زبان بنگالی فرستاد تا پسرش قبل از آموختن زبان انگلیسی با زبان و فرهنگ مادری اش درس بخواند.

 

او در سال 1915 درباره تاثیری که این آموزش اولیه رویش گذاشته بود ، چنین گفت :

در آن زمان ، فرستادن کودکان به مدارس انگلیسی نماد وضعیت اشرافی بود. در مدرسه محلی که من به آنجا می رفتم ، پسر خادم مسلمان پدرم در سمت راست من و پسر ماهیگیر در سمت چپ من نشسته بود و همبازی هم بودیم. شاید داستان های محلی که آنها درباره پرندگان و حیوانات در گوشم می خواندند باعث علاقه شدید من در مورد عملکرد طبیعت شد. 

 

زمانی که با همکلاسی هایم به خانه بر میگشتم  مادرم با این که یک بانوی اصیل ارتودکس بود، بدون تبعیض از ما پذیرایی می کرد و من به خاطر رفتار مادرم هرگز تبعیض بین مسلمانان و هندوها یا قشر مرفه و قشر درجه پایین را احساس نکردم .

 

جاگادیش چاندرا بوس فیزیک‌دان هندی  می خواست که مانند پدرش وارد خدمات دولتی شود ولی پدرش او را منع کرد و مادرش به او گفت پسرم باید دانشمندی باشد که به جز خودش بر کسی حکومت نمی کند. 

 

در سال 1875 در آزمون ورودی دانشگاه ککلته قبول شد و در کالج سنت خاویر کلکته پذیرفته گردید و در آنجا با پدر یسوعی و یوجین لافونت آشنا شد که نقش مهمی در توسعه علاقه او به علوم طبیعت ایفا کردند. 

 

در سال 1879 مدرک لیسانس خود را از دانشگاه کلکته دریافت کرد.

او از طریق توصیه آناندموهان بوس ، شوهر خواهرش که اولین رانگلر هندی در دانشگاه کمبریج بود ، در کالج کریست کمبریج مشغول به تحصیل در علوم طبیعی شد و مدرک لیسانس علوم طبیعی دانشگاه کمبریج و مدرک DSc  از کالج لندن را دریافت کرد.

 

معروف ترین اساتید بوس در کمبیج ، برد ریلی ، مایکل فاستر ، جیمز  دوار ، فرانسیس داروین ، فرانسیس بالفور و سدنی واینز بودند.

او در کمبریج با پرافولا چدرا روی ، از دانشگاه ادینبورگ ملاقات کرد و دوستی صمیمی بینشان شکل گرفت. 

در سال 1887 ، بوس با فمینیستو مددکار اجتماعی به نام آبالا بوس ازدواج کرد.

 

او از کالج سنت خاویر در کلکته فارغ التحصیل گردید و برای تحصیل رشته پزشکی به دانشگاه لندن رفت ولی مشکلات سلامتی باعث شد نتواند در رشته پزشکی به تحصیل ادامه دهد ولی شروع به تحقیقاتی با لرد رایلی برنده جایز نوبل در دانشگاه کمبریج کرد. 

 

 جاگادیش چاندرا بوس, جاگادیش چاندرا بوس فیزیک‌دان هندی, اختراعات جاگادیش چاندرا بوس

عکس دوران جوانی سر جاگاندیش چاندرا بوس

 

تحقیقات و اکتشافات سر جاگاندیش چاندرا بوس

بوس به عنوان استاد فیزیک به کالج پرزیدنسی کلکته بازگشت و با وجود  تبعیض نژادی و کمبود بودجه و تجهیزات به تحقیقات علمی خود ادامه دارد.

او توانست در تحقیقاتش در زمینه امواج رادیویی و طیق مایکروویو پیشرفت های قابل توجهی کند و اولین کسی باشد که از اتصالات نیممه هادی برای تشخصی امواج رادیویی استفاده می کند. 

 

اکتشافات پیشگام او در فیزیولوژی گیاهی منجر به اختراع کرکوگراف شد که برای اندازه گیری واکنش گیاه به محرک های مختلف استفاده می شد و همسان بودن بافت های حیوانی و گیاهی را به اثبات رساند.

 

جاگادیش چاندرا بوس, جاگادیش چاندرا بوس فیزیک‌دان هندی, اختراعات جاگادیش چاندرا بوس

اکتشافات سر جاگاندیش چاندرا بوس

 

او ضبط کننده های خودکاری ساخته بود که میتوانستند حرکات بسیار جرئی مانند لرزیدن گیاه آسیب دیده را ثبت کنند که بوس از این پدیده به عنوان احساس در گیاهان تعبیر کرد.

او کتابهایی در این مورد منشر نمود از جمله : عکس العمل موجودات زنده و غیره زنده در سال 1902 و مکانیسم عصبی گیاهان در سال 1926 .

 

در سال 2004 بر اساس نظرسنجی که توسط بی بی سی درباره تاثیرگذاز ترین بنگالی تمام دوران انجام شده به عنوان رتبه هفتم انتخاب گردید. 

بوس در سال 1894 بعد از انتشار کار الیور لاج ، فیزیکدان بریتانیایی درباره تابش الکترو مغناسی به رادیو علاقمند شد . 

 

بعد از بازگشت به کالج کلکته در سال 1894 تحقیقات خود را در اتاق کوچک 20 فوتی شروع کرد .

او توانست به معایب استفاده از امواج بلند رادیویی پی ببرد و موفق شد امواج را تا سطح 5 میلیمتر کاهش دهد ، تحقیقات او در این برهه توسط خواهر نیودیتا از نظر مالی مورد حمایت قرار گرفته بود.

 

 عکس های جاگادیش چاندرا بوس, زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس, اکتشافات سرجاگاندیش چاندرا بوز

اختراع کرکوگراف برای اندازه گیری واکنش گیاه به محرک ها 

 

در سال 1895 اولین مقاله علمی خود را درباره قطبش پرتوهای الکتریکی توسط کریستالها با شکست دو گانه به انجمن آسیایی بنگال ارسال کرد. 

در همان سال در یک تظاهرات عمومی در تالار شهر کلکته نشان دارد برد میلی میتری امواج ماکروویو میتواند تا مسافت زیادی از میان بدن انسان حرکت کند و به بوسیله آن دستگاهی را که برای به صدا در آوردن یک زنگ و مشتعل کردن باروت در یک اتاق در بسته گذاشته بود ، را فعال نماید.

 

دومین مقاله خود را با عنوان در مورد یک الکترو قطبی جدید به انجمن  سلطنتی لندن ارسال کرد که در نشریه The Electrician منتشر گردید و مورد استقبال قرار گرفت. 

فعالیت های بوس در اپتیک مایکروویو رادیویی در جهت ماهیت این پدیده بود و تلاشی برای توسعه رادیو به عنوان یک وسیله ارتباطی نداشت ولی تحقیقاتش روی مسیر کاری افرادی که میخواستند از امواج رادیویی به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده کنند ، تاثیر قابل توجهی گذاشت. 

 

جاگادیش چاندرا بوس, جاگادیش چاندرا بوس فیزیک‌دان هندی, اختراعات جاگادیش چاندرا بوس

عکس سر جاگاندیش چاندرا بوس

 

بوس علاقه ای به ثبت اختراع آثار خود نداشت و به صورت عمومی عملکرد آشکارساز کریستال گالن خود را در سخنرانی هایش فاش کرد و بدون ثبت اختراعش اجازه داد که این اثر از بین برود. 

بوس اولین کسی بود که از یک اتصال نیمه هادی برای تشحیص امواج رادیویی استفاده کرد و اجزای مختلف مایکروویو را که امروزه رایج هستند اختراع کرد . 

 

به گفته سر نویل مات ، برنده جایزه نوبل سال 1977 برای فعالیت هایش در زمینه الکترونیک حالت جامد ، جی سی بوس حداقل 60 سال از زمان خود جلوتر بود و توانست وجود نیمه های های نوع P و N را پیش بینی نماید.

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------