ورزش بدنسازی چیست ؟ انواع و فواید این ورزشبرنامه بدنسازی ,بدنسازی , بدنسازی زنان

برنامه بدنسازی حجمی

 

بدن سازی، پرورش اندام یا زيبايي اندام( به انگلیسی:Bodybuilding) ورزشی است که در آن شخص بدن ساز با به کاربستن تمرینات گوناگون قدرتی و استقامتی بر روی عضلات خویش، همچنين تغذیه مطلوب و اما استراحت کافی به ساخت بدنی حجیم، کات شده و متناسب مبادرت می ورزد.

تاریخچه بدن سازی در جهان

در پایان قرن ۱۹ ميلادي جریان فکری تازه ای با رویکردی آرمانی به اساطیر یونانی( که در آن زيبايي، تناسب و پرورش یافتگی عضلات و بدن، عاملی براي ستایش و تعریف و تمجید انسان محسوب ميشد ). پدید آمد. بر اثر نفوذ این جریان فکری جدید، سنت قدیمی بلند کردن سنگ بصورت ورزش امروزی وزنه برداری درامد و باتوجه به روند توسعه اش، جنبه های گوناگونی در فرهنگ های مختلف پیدا نمود.

 

یوجین ساندو( Eugene Sandow) یک فوق ستاره فرهنگ بدنی در ابتدای قرن بیستم فردی بود که شهرت خویش را در اروپا بعنوان مرد قدرتمند حرفه ای به دست آورد و پیروزمندانه با ديگر مردان قدرتمند مبارزه میکرد و آنها را علي رغم تمام شیرین کاریهایشان شکست می داد. وی در سال های ۱۸۹۰ به آمريکا آمد و به وسیله فلورنس زیگفلد مورد حمایت قرار گرفت. چیزی که ساندو را از دیگران متفاوت میکرد زيبايي، مهارت، قدرت و پرورش یافتگی عضلات و بدن او بود و بیش تر بخاطر شهرت ساندو بود که فروش هالتر و دمبل بطور سرسام آوری افزایش یافت .

 

انواع مسابقات بدنسازی

مسابقات بدنسازی بطور کلی به سه گروه نمایشی( با فیگور گرفتن روی استیج)، آیتمی( با گذراندن آیتم های قدرتی ویا استقامتی) ویا ترکیبی از هردو مورد قبلی تقسیم میشوند که در دو سطح اماتور و حرفه ای زیر نظر یکی از پنج فدراسیون جهانی بدن سازی برگزار می گردد.

 

مسابقات نمایشی

این مسابقه ها که تنها با فیگور گرفتن روی استیج( صحنه نمایش) انجام می پذیرد در سطح اماتور به گروه مسابقات بادی بیلدینگ و بادی کلاسیک تقسیم میشوند که تفاوتشان در محاسبه قد و وزن در بادی کلاسیک و رده بندی طبق قامت در این رشته میباشد چنانچه در بادی بیلدینگ قامت تفاوتی به وجود نمی آورد و تنها طبق وزن تقسیم بندی براي رقابت انجام می شود .ولی در رقابت های حرفه ای معمولاً تقسیم بندی وزنی هم صورت نمی گیرد. مهمترين این مسابقه ها مسابقات مستر المپیا میباشد که سالیانه برپا شده و مهمترين رویداد بدن سازی است.

 

مسابقات پاورلیفتینگ

در اینگونه مسابقه ها براي شرکت کنندگان آیتم یا آیتم هایی وجود دارد . تنوع در اینگونه مسابقات بسیار زیاد است و معمولاً تماشاچیان بسياري دارد. من جمله مسابقات آیتمی میتوان به مسابقات قدرتمند ترین مردان دنیا، پاورلیفتینگ، پرس سینه و مچ اندازی اشاره نمود .

 

مسابقات ترکیبی

این مسابقه ها بیش تر در بخش تناسب اندام زنان مطرح است که علاوه بر فیگور روی استیج، آیتم های هوازی هم برای شان وجود دارد و بیش تر با عنوان مسابقات فیتنس شناخته شده است که مسابقات تناسب اندام در مسابقه تناسب اندام و فیگور از جمله آن است.

 

برنامه بدنسازی ,بدنسازی , بدنسازی زنان

بدنسازی زنان

 

فواید بدنسازی

 

بدنسازی و تأثیر آن بر عضلات و مفصل ها

آن چیزی که سبب ميشود استخوان های شما شروع به حرکت کند، عضلات و ماهیچه هست. چنانچه ماهیچه های شما به میزان کافی قدرتمند نباشند توان انجام حرکت های روزانه و همچنین قدرت لازم براي آنها را نخواهید داشت. بدنسازی بعنوان یک شیوه مهم و مؤثر در افزایش قدرت عضلات و مفصل ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در باقی زندگی، بدون مشکل فعالیت فیزیکی کنید.

 

براي مثال مهمترين عضله ای که بیش تر اشخاص با درد زانو نیاز دارند آنرا تقویت کنند، عضلات چهار سر ران هست. زمانیکه ورزش بدنسازی می کنید، این عضله به شدت در بیش تر حرکات درگیر است و این میتواند سبب تقویت عضلات این ناحیه شود. زمانیکه شما عضله ای قدرتمند تر داشته باشید حتماً درد کمتری به هنگام حرکت کردن خواهید داشت.

 

درصورتی که توجه نموده باشید، در تمامی رشته های ورزشی زمانی براي بدنسازی وجود دارد . بدنسازی سبب ميشود که عضلات شما براي انجام حرکات ديگر در طول هفته و حتی ديگر ورزش ها آماده تر شود. بر اساس مطالعات به کاربستن شده، تحلیل عضلانی در سنین بالای ۵۰ سال با بدنسازی به شدت افت پیدا ميکند .

 

تأثیر بدنسازی بر اسکلت بدن

استخوان ها بر اساس یک قاعده کلی تقویت میشوند ، چیزی که نتواند آنها را بشکند، آنها را قوی ميکند . به همین علت زمانیکه شما قدری فشار روی بدن خودتان و به تبع آن روی استخوان ها را زیاد می کنید، این فشار باعث افزایش مقاومت استخوان ها دربرابر تنش های بیرونی خواهد گردید.

 

در واقع شما با انجام ورزش های بدنسازی تراکم استخوانی خودتان را افزایش می‌دهید تا از بروز پوکی استخوان در سنین بالاتر در امان باشید.

 

پوکی استخوان براي افرادی که سنین بیشتری دارند در اولویت است. متأسفانه در هنگام کهن سالی ديگر زمان کافی براي بدنسازی وجود ندارد و شما می بایست از زمان جوانی به این کار مشغول شوید تا نتیجه آنرا در کهن سالی درو کنید.

 

تأثیر بدنسازی بر سلامت روانی

بدنسازی هم به مانند ديگر ورزش ها کمک ميکند تا خون بیشتری به رگ های مغز شما برسد. خون بیش تر در مغز به معنی این خواهد بود که مغز شما آماده پردازش اطلاعات بیشتری است و از سوی ديگر ميزان ترشح هورمون های خاص در بدن تنظیم ميشود . زمانیکه ورزش کرده باشید مسلماً حس شادی بیشتری می کنید و این یک حقیقت هست که نمی توانید آنرا انکار کنید.

 

دیگر فواید بدنسازی

به طور خلاصه میتوان گفت که بدنسازی میتواند فواید بسياري به جز مواردی که گفته شد براي شما داشته باشد از جمله :

 

تناسب اندام بیشتر

افزایش قدرت در همه اندام ها 

سلامتی و زيبايي

افزایش انعطاف پذیری بدن

افزایش سرعت در عملکرد

کاهش فشار ها و تنش هاش عصبی

افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی

تنظیم فشارخون

افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی

کاهش کلسترول مضر خون و بهبود سطح کلسترول مفید

 

برنامه بدنسازی ,بدنسازی , بدنسازی زنان

برنامه تمرینی بدنسازی

 

اشتباهات متداول در بدنسازی

متوجه شدید که بدنسازی به خودی خود نه خوب است و نه بد، این ما هستیم که براي خودمان بدنسازی را تبدیل به یک کار بد یا خوب می کنیم. در ادامه شاهد بعضی از اشتباهات رایجی خواهید بود که بیش تر بدنسازان تازه کار و حتی حرفه ای آنرا انجام می‌دهند :

 

خوردن غذای فست فودی درست پس از باشگاه

بی توجهی به محاسبه کالری سوزانده شده در طول ورزش

عدم استراحت کافی بعد و حین بدنسازی

تمرین های سخت و بدون وقفه

ورزش کردن بدون تجربه و مربی

استفاده بی اندازه از مکمل ها و دیگر افزودنی های مجاز و غیرمجاز

 

استفاده از هورمون های بدنسازی

با نگاهی به حرفه ای های دنیای بدنسازی بانوان متوجه خواهید شد که ظاهر لطیف زنانه در این ورزشکاران جای خود را به اندام نسبتاً مردانه داده است. این اندام هایی که مشاهده می کنید نتيجه انتخاب های خود ورزشکاران است. درصورتی که میخواهید شما هم به این اندام برسید باید موافقت کنید که از هورمون های مخصوص بدنسازی استفاده کنید.

 

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این هست، هورمون بدنسازی یا همان تستسترون در مردان موجود است و زنان در وضعیت معمولی اصلاً ترشح هورمون تستسترونی ندارند. به همین علت استفاده خارجی این هورمون امکان دارد عارضه های مخصوص به خود را داشته باشد.

 

گذشته از این که بدنسازی را بعنوان یک ورزش حرفه ای ادامه دهید بهتر است که با پزشک یا یک مربی ورزشی خواسته های خودتان را در میان بگذارید و از وی در مورد عوارض ناشی از مصرف تستسترون سوال کنید.

 

ولی براي افردی که فقط می خواهند بدنسازی را بعنوان یک ورزش تنها براي سلامتی خویش ادامه دهند، این دست مشکلات به ندرت پیش مي‌ايد و مصرف کردن هورمون های تستسترون لازم نیست.

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------