8 نکته که باید از سنگنوردی داخل سالن بدانیداصطلاحات سنگنوردی در سالن, صخره نوردی داخل سالن, باشگاه سنگنوردی

سنگنوردی داخل سالن یک ورزش پر شور و مهیج

 

نکات مهم سنگنوردی داخل سالن 

سنگنوردی داخل سالن یکی از ورزش های مهیجی است که در آن از سازه های دستی و مصنوعی ، برای کسب تجربه در سنگنوردی طبیعت استفاده می شود. سالن این رشته ورزشی برای اولین بار در سال 1987در سیاتل واشنگتن ساخته شد. بعد از ان علاقه مندان به این ورزش زیاد شد و باعث گسترش آن در جهان شد.

سنگنوردی داخل سالن جایگزین خوبی برای صخره نوردی محسوب می شود که در آن ورزشکاران با طناب های متصل شده ، تجربه سخره نوردی را کسب می کنند. ورزشکاران رشته سنگنوردی سالن ، بازو ها را عضله هدف قرار داده اند. این افراد قدرت جسمانی بالایی دارند و انگشتان آن ها نیز به شدت قوی است.

 

این ورزش مهیج و پر طرفدار را شاید در پارک ها نیز دیده باشید البته که در پارک ها سخره های ساخته شده حرفه ای و در سطح سالن نیست اما جامعه علاقه مند به آن را جذب می کند.

 

در سنگنوردی داخل سالن ، گرم کردن اولین جزء ضروری است

 

سنگنوردی داخل سالن, نکات مهم در سنگنوردی داخل سالن, آموزش سنگنوردی داخل سالن

قبل از اینکه سنگنوردی داخل سالن را شروع کنید حتما بدن خود را گرم کنید

 

گرم کردن را می توان از اجزای اصلی هر ورزشی دانست اما به دلیل آنکه بسیاری از نوجوانان آن را دوست ندرند کم اهمیت جلوه داده شده است. در سنگنوردی اهمیت گرم گردن دوچندان شده است. زیرا یکی از فواید گرم کردن جلو گیری از آسیب دیدگی های احتمالی است.

بنابراین سنگنوردی داخل سالن نیز با اینکه با طناب محافظت شده است اما با این وجود گرم کردن امری واجب است.

 

برای اینکه قبل از شروع سخره نوردی بدن خود را به خوبی گرم کنید ، می بایست ضربان قلبتان را افزایش دهید. این کار با انجام ورزش های هوازی بسیاری ساده انجام خواهد شد. دویدن ، طناب زدن ، دوچرخه سواری از جمله تمریناتی است که موجب افزایش ضربان قلب شما خواهد شد.

 

همچنین در گرم کردن لازم است حرکات کششی را نیز انجام دهید. همچنین به یاد داشته باشید انگشتان دست را نیز در حالت کششی گرم کنید. علاوه بر این می توانید از سنگنوردی سبک نیز استفاده کنید.

ممکن است فرایند گرم کردن کمی طولانی به نظر برسد اما شما به عنوان یک سنگنورد مجبورید این کار ها را قبل از سنگنوردی اصلی انجام دهید.

 

با برنامه پیشرفت کنید

متاسفانه یکی از مشکلاتی که در اغلب سخره نوردان طبیعت وجود دارد عدم امکان برنامه ریزی است. به دلیل انکه رفتن به سخره ممکن است دارای مدت زمان دقیق و مشخصی نباشد و این را میتوان یکی از ضرر های سخره نوردی طبیعت دانست. درحالی که در سنگنوردی داخل سالن شما می توانید عمل برنامه ریزی را بهتر مدیریت کنید.

 

هنگامی که برای خود برنامه می نویسید باید به این مورد توجه داشته باشید ورزش شما تداوم داشته باشد و بی نظم نباشد مثالا هفته ای 3 جلسه را حتما به سالن بروید.

مورد دومی که باید در برنامه ریزی سنگنوردی داخل سالن رعایت کنید پیشرفت متداوم است. یعنی در طول مدتی که به باشگاه می روید سعی کنید خیلی آرام و آهسته به تمرینات خود شدت دهید و خودتان را بیشتر تقویت کنید.

از فشار ناگهانی بپرهیزید این کار می تواند انگیزه لازم را از شما بگیرد بنابراین شما باید یک برنامه متعادل داشته باشید.

 

تکنیک را نسبت به بدنسازی در اولویت قرار دهید

 

آموزش سنگنوردی داخل سالن, تکنیکهای سنگنوردی داخل سالن, فواید سنگنوردی داخل سالن

قبل از اینکه بدنسازی را شروع کنید تکنیک های سنگنوردی داخل سالن را کامل یاد بگیرید

 

شما به عنوان یکی از ورزشکاران سخره نوردی باید بتوانید قبل از اینکه قدرت بدنی خود را افزایش دهید ، انواع تکنیک های صعود و بولدرینگ را یاد بگیرید. سعی کنید تکنیک های مختلف را خودتان آزمایش کنید و از تجربه کردن آن نترسید. 

پس از اینکه توانستید تکنیک های سنگنوردی داخل سالن را یاد بگیرید ، می توانید روی بدنسازی و افزایش قدرت بندی نیز تمرکز کنید.

 

از تجربیات دیگران استفاده کنید

شاید این مرود را نپزیرید ولی شما می توانید حرفه ای ترین ورزشکاران این حوزه را پیدا کنید و با مشاهده فیلم های آن ها خودتان را یک پله به حرفه ای بودن نزدیک تر کنید. نگاه کردن یکی از راه های عالی برای آموزش دیدن و یادگیری است بنابراین حتما این کار را انجام دهید.

 

سقوط کردن یکی از بخش های اصلی سنگنوردی داخل سالن است

شاید از افتادن و سقوط ترس داشته باشید. اما این کار بسیار ضروری و مهم است. در صورتی که نتوانید در همان اوایل یادگیری سنگنوردی سقوط را بیاموزید ، هرگاه در مسابقات دچار این حالت شدید ، بدن شما در حالت ترشح آدرنالین ، به صورت منقبض شده تبدیل می شود و این می تواند آسیب پذیری بدن شما را افزایش دهد.

 

تغذیه عامل اصلی پیشرفت هر ورزشکار است

 

سنگنوردی سالنی, اصطلاحات سنگنوردی در سالن, صخره نوردی داخل سالن

تغذیه مهم ترین مرحله تبدیل شدن به یک سنگنورد داخل سالن حرفه ای است

 

تمرینات سنگنوردی داخل سالن به دلیل اینکه جزو تمرینات سنگین شمرده می شود ، لازم است که با تغذیه صجیج ،  مواد لازم برای ساخت عضله را تامین کنید. به همین دلیل باید بتوانید با تغذیه صحیح پس از هر جلسه تمرین بدن خود را از حالت تخریب نجات دهید.

برای اینکه بدنی عضلانی تر داشته باشید باید بیش از تمرین به تغذیه و استراحت اهمیت دهید.

 

آخر تمرین سرد کردن را فراموش نکنید

 

نکات مهم در سنگنوردی داخل سالن, آموزش سنگنوردی داخل سالن, تکنیکهای سنگنوردی داخل سالن

بعد از هربار سنگنوردی حتما با حرکات کششی سرد کنید

 

همانطور که گرم کردن جزو موارد ضروری قبل از انجام ورزش سنگنوردی داخل سالن بود سرد کردن نیز اهمیت بالایی دارد. برای اینکه بدن خود را سرد کنید کافیست برخی از تمرینات کششی را اخر تمرینات انجام دهید.

سرد کردن به شما این امکان را می دهد که ریکاوری بدن را بسیار سریع تر کنید و حالت کششی و انعطاف بدن خود را حفظ کنید.

 

جاه طلبی می تواند به شما در پیشرفت کمک کند

همواره خود را در تمرینات سنگنوردی داخل سالن به چالش بکشید و از خودتان بخواهید سطوح بالاتر را نیز امتحان کند. روی مسیر های سخت تر تمرکز کنید و تلاش کنید تا خود را بهتر کنید. این به شما کمک می کند تا پیشرفت کند. سنگنوردی داخل سالن هم مانند سایر ورزش ها سطوح مختلفی دارد که باید ان ها را امتحان کنید. بنابراین از پیشرفت نترسید و خودتان را بیشتر به چالش بکشید.

 

جمع بندی و سخن پایانی 

سنگنودری داخل سالن هم مانند سایر ورزش ها به نسبت ورزش سنگینی به شمار می آید. در این ورزش به دلیل اینکه بیشترین فشار روی دست ها و انگشتان شخص ورزشکار است ، ورزشکار باید بدن خود را تقویت کند و توانایی های جسمی اش را افزایش دهد. اما در صورتی که تازه وارد این رشته ورزشی شده اید ، ابتدا سعی کنید تکنیک ها و مهارت های سخره نوردی و سنگنوردی را یاد بگیرید و بعد از یادگیری روی ساخت عضلات قوی تر تمرکز کنید.

   

گردآوری:بخش ورزش بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------