لانه گزینی چیست و چگونه تشخیص داده می شود!علائم لانه گزینی, لانه گزینی, لانه گزینی جنین

لانه گزینی چیست

 

همه چیز درباره لانه گزینی جنین

لانه گزینی مرحله ای با اهمیت و حیاتی از حاملگی بوده و در حقیقت نقطه شروع زندگی رحمی به حساب می آید.این مرحله بعداز لقاح تخمک و اسپرم در یکی از لوله های فالوپ صورت می گیرد. نطفه برای نخستین بار برای دریافت اکسیژن و مواد غذایی خودرا به دیواره داخلی رحم می چسباند و از این قسمت به بدن مادر متصل میشود.این کار باعث پیدایش خونریزی خفیفی از دیواره رحم می شود که خونریزی لانه گزینی نطفه نام دارد.

لانه گزینی چیست؟

لانه گزینی به معنی چسبیدن یک تخم به دیواره داخلی رحم و آغاز یک بارداری می باشد و یک امر طبیعی در بیشتر زنانی است که تصمیم به بارداری دارند. لانه گزینی در 6 تا 12 روز اول پس از تخمک گذاری و بارور شدن سلول تخم انجام می شود و در موقع پریودی با نشانه هایی شبیه به پریودی است. که معمولا سبب اشتباه گرفته شدن لانه گزینی با پریودی می شود.

 

سلول تخمک بارور شده پس از حدود 3 روز در لوله ی فالوپ می ماند و آنگاه به طرف داخل رحم حرکت می کند. به عمل چسبیدن سلول تخم به دیواره ی رحم مادر، لانه گزینی می گویند.

 

داشتن نشانه هایی مثل حساس شدن سینه ها، تکرر ادرار، گرفتگی عضلات، خستگی، حالت تهوع و لکه بینی در موقع لانه گزینی از علامت های بارداری است. مرحله ی لانه گزینی بدون درد می باشد که بیشتر زنان آن را با درد تخمک گذاری اشتباه می گیرند.

 

چنانچه سلول های جنینی در خارج از رحم آغاز به رشد کند و یا به دیواره ی داخلی رحم نچسبد، بارداری خارج از رحمی اتفاق می افتد و اغلب با درد و گرفتگی عضلات همراه است. زمانی که بارداری خارج از رحمی اتفاق می افتد به علت سختی و بحرانی بودن موقعیت بهتر است حتما شخص زیر نظر پزشک قرار بگیرد.

 

انواع علائم لانه گزینی

جنین متصل شده به دیواره رحم بسرعت شروع به رشد کردن میکند. شما ممکن است 3 نوع متفاوت از علائم لانه گزینی را تجربه کنید. این 3 نوع شامل:

 

- علائم موفق لانه گزینی

نشانه های طبیعی هستند که نشان میدهند، پروسه لانه گزینی با موفقیت انجام شده است. این نشانه ها از نشانه های اولیه بارداری به شمار می روند.

 

- علائم اخطار دهنده لانه گزینی

این نشانه ها به درستی خود را بروز نمیدهند و باید با پزشک مشورت کنید.

 

- علائم کاذب در لانه گزینی

این نشانه ها سیگنال اولیه بارداری نیست و در واقع لانه گزینی انجام نشده است. در حالیکه، آنها خیلی به نشانه های لانه گزینی شبیه است و شما فکر می کنید که باردار شده اید.

 

علائم لانه گزینی, لانه گزینی, لانه گزینی جنین

لانه گزینی جنین

 

علائم دیگر خونریزی لانه گزینی

- حالت تهوع

- تغییر عادات ادرار

- بررسی درد در سینه

- خستگی

- حس سرگیجه

- تغییر حالت روحی

 

علامت های رایج لانه گزینی بارداری

بارداری ها و نشانه های لانه گزینی آن با هم تفاوت دارد. آنها حتی امکان دارد از بارداری اول یک فرد تا موارد بعدی فرق داشته باشند. برخی از زنان امکان دارد متوجه هیچ علامتی در رابطه با لانه گزینی نشوند در زیر نشانه های لانه گزینی ممکن ذکر شده است:

 

خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی

خونریزی یکی از نشانه های ابتدایی لانه گزینی است. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که جنین به دیواره رحم می چسبد. خونریزی به وجود آمده از لانه گزینی چگونه به نظر می رسد؟ این خون، صورتی رنگ و رقیق است و به قرمزی و غلیظی خونریزی قاعدگی نیست. این خونریزی همیشگی و استوار و به شکل لخته خون نیست و امکان دارد چند بار آغاز شده و دوباره قطع شود و در موارد مختلف از چند ساعت تا دو روز قابل تغییر است.

 

گرفتگی

دومین نشانه متداول بعد از لکه بینی گرفتگی عضلات است که شبیه به گرفتگی دوره قاعدگی می باشد، ولی این گرفتگی خفیف تر است و حس درد کمتری وجود دارد.

 

در چه بخشی از بدن گرفتگی لانه گزینی حس می شود؟ شما آن را در بخش پایین کمر و زیر شکم که مرتبط با انقباضات دیواره رحم همراه است، تجربه خواهید کرد. چنانچه درد و گرفتگی طولانی و شدید و غیر قابل تحمل بود، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

تغییر در سینه ها

بلافاصله بعد از لانه گزینی تغییراتی در بدن به وجود می آید. این تغییرات، روی سینه ها هم اثر خواهد گذاشت. تغییراتی مانند درد، تورم و افزایش حساسیت آنها. این تغییرات به دلیل افزایش هورمون های زنانه بعد از حاملگی، به وجود می آید. در بعضی از موارد این چنین تغییراتی در زمان تخمک گذاری و هفته اول هم دیده می شود.

 

افزایش درجه حرارت پایه ای بدن

درجه حرارت پایه ای بدن  (BBT) در دوران لانه گزینی افزایش پیدا می کند و می تواند شیوه ای برای تشخیص بارداری باشد. بنابراین در صورتیکه تصمیم به بارداری دارید باید یک جدول از درجه حرارت بدن به طور روزانه تهیه کنید و بررسی کنید که آیا این درجه حرارت افزایش می یابد یا خیر. BBT در زمان تخمک گذاری به علت افزایش هورمون پروژسترون افزایش پیدا می کند و چنانچه لانه گزینی اتفاق بیفتد این دما بالا می ماند.

 

تکرر ادرار

در طی هفته لانه گزینی امکان دارد حس تکرر ادرار داشته باشید. افزایش جریان خون در ناحیه لگن فشاری بر مثانه وارد می کند. این فشار احساس نیاز به خارج شدن ادرار را افزایش می دهد.

 

هوس های غذایی یا بیزاری از آن

یکی دیگر از نشانه های مهم لانه گزینی است. هورمون هایی که در نتیجه لانه گزینی تولید شده اند میل زنان را نسبت به غذاهایی که دوست دارند و غذاهایی که دوست ندارند، تغییر می دهد. امکان دارد میل به خوردن غذاهایی که در گذشته نخورده اید یا دوست نداشته اید در شما زیاد شود.

 

مخاط دهانه رحم

افزایش میزان پروژسترون بعد از لانه گزینی باعث شده که گردن رحم متورم شود و میزان جریان خون در آن افزایش پیدا کند. به جز این غده ها بزرگ شده و هورمون ها سبب تحریک غدد شده و ترشح مخاط رحم افزایش پیدا می کند. این مخاط ترشح شده حاوی کمی خون است، به همین دلیل مخاط دهانه رحم صورتی رنگ یا قهوه ای به نظر می آید. گر چه نشانه های بالا می تواند بارداری را معلوم کند، شما نمی توانید از آن اطمینان پیدا کنید و باید آزمایش دهید. در ضمن به خاطر داشته باشیم همه ی زنان این نشانه ها را نخواهند داشت.

 

علائم لانه گزینی, لانه گزینی, لانه گزینی جنین

علائم لانه گزینی

 

تفاوت خونریزی لانه‌گزینی و پریود

از آنجا که خونریزی لانه‌گزینی نشانه ای است که معمولا می‌تواند پیش از مثبت بودن آزمایش بارداری شما به وجود بیاید، تشخیص اینکه آیا خونریزی سبک علامت اولیه بارداری است یا لکه‌بینی طبیعی که باعث پریودی می شود، سخت است و متأسفانه، هیچ راه مطمعنی برای کشف این مسئله وجود ندارد.

 

بهترین راه برای اینکه بفهمید حامله هستید یا نه این است که چند روز دیگر نیز صبر کنید و چنانچه لکه‌بینی به خونریزی مثل ماه‌های دیگر تبدیل نشد یا قطع شد تست بی بی چک یا آزمایش خون انجام دهید. همینطور اگر هنگام آخرین رابطه جنسی خود را در خاطر داشته باشد و بیش از دو هفته از آن گذشته باشد بعید است لکه‌بینی شما علامت لانه‌گزینی باشد.

 

تقریباً یک سوم از زنانی که گزارش می‌کنند تجربه خونریزی لانه‌گزینی را داشته اند، معمولا آن را متفاوت از لکه‌بینی معمول پیش از قاعدگی تشریح می‌کنند؛ به طور مثال بعضی می‌گویند خون در مقایسه با خون دوره عادی تیره و قرمز نیست. دیگر اشخاص همزمان با لکه‌بینی گرفتگی کمی هم دارند.

 

ولی برای خیلی از زنان، این دو نوع خونریزی اصلاً فرقی ندارد؛ بنابراین چنانچه فکر کنید که لکه‌بینی لانه‌گزینی دارید و چند روز بعد پریود شوید، یا چنانچه فکر کنید که خونریزی لانه‌گزینی یک لکه‌بینی طبیعی است و در آخر باردار باشید، شما تنها نیستید و این وضعیت برای خیلی از خانم‌ها به وجود می آید.

 

خونریزی لانه گزینی چه زمانی رخ می دهد؟

این خونریزی اغلب ۶ تا ۱۲ روز بعد از مبادرت به بارداری اتفاق می افتد یکی از علامت های اولیه بارداری است و اغلب زمانی اتفاق می افتد که انتظار دارید پریود شوید، بنابراین امکان دارد این نوع خونریزی را با خونریزی قاعدگی اشتباه بگیرید.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022