بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

علائم و درمان حساسیت به جفت در بارداری  حساسیت به جفت در بارداری,علائم حساسیت به جفت در بارداری

علامت اصلی حساسیت به جفت کهیرهایی در ناحیه‌ شکم است


آیا امکان دارد که مادران باردار به جفت حساسیت داشته باشند؟ بله. اگرچه این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد اما به هر حال مشکلی جدی در بارداری محسوب می‌شود. این حساسیت نادر در هر دو میلیون باردار یکی به آن مبتلا می‌شود. مطالعات نشان داده این مشکل در زنان نژاد قفقاز بیشتر از نژادهای قومی دیگر بروز می‌کند. دلیل این مشکل هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد بیماری‌های خودایمنی از بافت جفتی وارد جریان خون مادر می‌شود و این مشکل را ایجاد می‌کند یا اینکه میزان بالای استروژن در خون مادر باعث این مشکل می‌شود.


علایم و نشانه‌های حساسیت به جفت
علامت اصلی این مشکل کهیرهایی در ناحیه‌ شکم است که خارش دارد و به تدریج به سایر قسمت‌های شکم هم کشیده می‌شود. این دانه‌ها بزرگ و دردناک می‌شوند و خارش زیادی دارند. این نواحی ممکن است احساس سوزش داشته باشند و به خاطر خاراندن زخم شوند. آن‌ها ممکن است تا ناحیه‌ باسن هم ظاهر شوند اما خوشبختانه روی صورت و نواحی مخاطی هیچ اثری نمی‌گذارند.

 

این علائم ممکن است بعد از سه‌ماهه‌ اول ظاهر شوند و تا زمان زایمان مدام بدتر شوند. بعد از زایمان مدتی این علائم ناپدید می‌شود اما ممکن است یکی دو هفته‌ بعد دوباره ظاهر شوند و تا سال‌ها بعد از زایمان ادامه داشته باشند. این مشکل می‌تواند در بارداری ظهور نکند و تنها پس از زایمان به وجود بیاید.

تشخیص حساسیت به جفت
تشخیص درست حساسیت به جفت بسیار مهم است زیرا ممکن است با شکل‌های دیگر کهیر یا جوش‌هایی که در بارداری ظهور می‌کنند اشتباه شود. تنها تفاوت قابل توجه این مشکل با سایر حساسیت‌ها این است که این دقیقا از دور ناف شروع می‌شود و بعد به جاهای دیگر سرایت می‌کند.


درمان چطور انجام می شود؟
درمان این عارضه بستگی به شرایط و شدت آن دارد. معمولا هدف این درمان‌ها کاهش خارش و جلوگیری از عفونت‌هایی است که ممکن است به خاطر زخم شدن کهیرها در اثر خاراندن مکرر به وجود بیاید. آلرژی به جفت با اینکه مشکلی نادر و جدی است، می‌تواند با مراقبت و دارو به خوبی کنترل شود.

- اگر علایم شدید نیست استفاده‌ موضعی از پمادهای کورتیکواستروئید می‌تواند مفید باشد.


- کورتیکواستروئیدهای خوراکی هم گاهی تجویز می‌شود. البته این تجویز باید با احتیاط انجام شود تا هیچ عارضه‌ای برای مادر و جنین به وجود نیاید.


- ممکن است هیستامین‌های خوراکی برای از بین بردن خارش تجویز شود.


- به تازگی ثابت شده تزریق وریدی ایمنوگلوبین هم می‌تواند درمان موثری برای این مشکل باشد.


- آزاتیوپرین و سیکلوسپورین، داروهای سرکوب کننده‌ سیستم ایمنی با توجه به اهمیت ایمنی بدن در دوران بارداری و شیردهی معمولا با احتیاط تجویز می‌شوند.

 

 حساسیت به جفت در بارداری,درمان حساسیت به جفت در بارداریمراقب خارش پوست در دوران بارداری باشید

 

نکته‌هایی برای مادران باردار
مراقب خارش پوست در دوران بارداری باشید. مخصوصا اگر این خارش اطراف شکم اتفاق می‌افتد و در حال گسترش است. البته هر خارشی به حساسیت به جفت مربوط نیست و می‌تواند به دلایل ساده‌تری مثل خشکی پوست و تغییرات استروژن اتفاق بیفتد. شما می‌توانید خارش‌های ساده دوران بارداری را با راهکارهای خانگی بی‌خطر کاهش دهید.

1. اجتناب از دوش آب داغ
اگر بارداری‌تان در سرمای زمستان نیست می‌توانید به راحتی از آب گرم حمام اجتناب کنید. اگر نیاز به آب گرم دارید تا جایی که می‌توانید آب را داغ نکنید زیرا آب داغ باعث خشک شدن پوست می‌شود و شرایط را برای خارش مهیا می‌کند.


2. انتخاب درست شامپو بدن و صابون
شما ممکن است خیلی به این شوینده‌ها علاقمند باشید اما آن‌ها انتخاب‌های مناسبی برای شستشوی بدن در دوران بارداری نیستند. این محصولات معمولا با مواد شیمیایی درست شده‌اند و باعث خشکی پوست یا آلرژی‌های پوستی می‌شوند. به جای آن‌ها از شوینده‌های گیاهی بدون مواد شیمیایی قوی استفاده کنید.


3. از قرار گرفتن در معرض گرما و نور مستقیم خورشید پرهیز کنید
اگر قرار است در معرض آفتاب قرار بگیرید خودتان را بپوشانید. قرار گرفتن در معرض اشعه‌های فرابنفش خورشید می‌تواند باعث خارش پوست شود. اگر در معرض باد تهویه هوای خانگی قرار می‌گیرید هم مراقب باشید و به مدت طولانی آن وضعیت را حفظ نکنید.


4. نظافت را حفظ کنید
بهداشت کامل خود را در دوران بارداری حفظ کنید. عفونت‌های قارچی شایع‌ترین مشکل پوستی در دوران بارداری است.


5. مرطوب کننده و کرم مناسب را انتخاب کنید
مرطوب‌کننده‌های بازاری و عطری می‌توانند باعث آسیب به پوست در حاملگی شوند. بهتر است در این دوران از مرطوب‌کننده‌های آبرسان بدون مواد شیمیایی استفاده کنید. آبرسان‌ها اثر بهتر و آرام بخشی دارند.

 

منبع: ninisite.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------