هفته شانزدهم بارداریهفته شانزدهم بارداری, هفته ۱۶ بارداری, هفته 16 بارداری

هفته شانزدهم بارداری

 

همه چیز درباره هفته شانزدهم بارداری

در این زمان رحم و شکم شما باید سریعا در حال بزرگ شدن باشد. رحم جلو آمده و افزایش وزنی در حدود ۲ تا ۴ کیلو و ۵۰۰ گرم در هفتۀ ۱۶ طبیعی است. جفت باید به ضخامت نهایی خود، معادل با ۲ سانتی‌متر و نیم رسیده باشد، ولی قطر آن برطبق کودک بزرگ‌تر خواهد شد تا زمان زایمان وزن آن به ۵۰۰ گرم برسد.

وضعیت جنین در هفته شانزدهم بارداری

عضلات صورت نوزاد شما حالا می توانند حرکت کنند، بنابراین این هفته صورتش آغاز به تکان خوردن می کند، هر چند او اصلا کنترلی روی آن ندارد جنین شما اکنون بیشتر مثل بچه می شود، ولی هنوز هم راه زیادی برای او مانده است. در حال حاضر، هنوز هیچ چربی ای ندارد و پوست او شفاف است نترسید، هر دوی اینها در چند هفته آینده عوض خواهد شد. 

 

همانگونه که در هفته گذشته اشاره کردیم، در این زمان از دوران بارداری، کودک شما می تواند صدای شما را بشنود، صداهای دستگاه گوارش شما (نگران نباشید، آنها به او آرامش می دهند) و موسیقی ای که برای او می گذارید در واقع، مطالعات نشان داده اند که نوزادانی که در رحم، صدای موسیقی می شنوند، موقعی که به دنیا آمده اند، آن را می شناسند.

 

هفته شانزدهم بارداری, هفته ۱۶ بارداری, هفته 16 بارداری

جنین در هفته شانزدهم

 

تغییرات جنین در هفته شانزدهم بارداری

- قلب جنین شروع به پمپاژ 28 لیتر خون می‌کند.

- موهای جنین آغاز به رشد می‌کند.

- می‌تواند صدا و موسیقی را بشنود.

- جنین می‌تواند روی سر خود کنترل خوبی پیدا کند و آن را تا مقداری نگه دارد.

- عضلات صورت جنین می‌توانند تکان بخورند، البته کنترل زیادی را روی آن ندارند.

- کم کم پوست جنین شما درخشان می‌شود.

- جنسیت جنین در این هفته مشخص می شود.

 

وضعیت مادر در هفته شانزدهم بارداری 

آیا اطرافیان به شما گفته‌اند که چقدر جذاب به نظر می آیید؟ قرمزی گونه‌ها (ناشی از بارداری) یک حقیقت است که عامل آن افزایش جریان خون در سطح پوست بدن است. با ثابت شدن اندازه هورمون‌ها و کم شدن حالت‌های تهوع خود شما هم لذت بیشتری از این دوران می‌برید. همینطور به دلیل کاهش شدید احتمال سقط‌جنین بعد از هفته چهاردهم شما دلواپسی زیادی نسبت به‌سلامت کودک خود نخواهید داشت و این هم عامل دیگری برای خوب بودن حال شما است!

 

به‌زودی شما یکی از بهترین لحظات بارداری را تجربه خواهید کرد: حس کردن حرکت جنینی که در شکم دارید. بعضی از خانم‌های باردار این لحظه با هیجان را در هفته شانزدهم تجربه می‌کنند در حالی‌که بیشتر خانم‌ها باید تا هفته هجدهم یا بیشتر منتظر بمانند.

 

چنانچه این نخستین بارداری شماست آنچنان نگران نباشید. امکان دارد این اتفاق تا هفته بیستم هم رخ ندهد. اولین حرکت‌های کودک امکان دارد مانند لرزش حرکت حباب‌های هوا یا حتی شبیه حرکت ماهی در شکم به نظر بیایند. در هفته‌های بعد شما به طور حتم لگدزدن کودک را حس خواهید کرد.

 

هفته شانزدهم بارداری, هفته ۱۶ بارداری, هفته 16 بارداری

جنین شانزده هفته

 

علائم طبیعی درهفته شانزدهم بارداری

اضافه وزن

چنانچه تا به حال وزنی اضافه نکردید این هفته اضافه‌وزن به سراغتان می‌آید. افزایش خون شما و مایع در برگیرنده کودک، بزرگ شدن سینه‌ها و تورم رحم و جفت جنین، می‌تواند سبب افزایش وزن شما شود. با این حل شاید هنوز زمان پیدایش آن نرسیده باشد.

 

سردرد

سردرد در دوران حاملگی کاملا رایج است، مخصوصا در اوایل حاملگی که بدن شما در حال تطبیق دادن خود با شرایط جدید می باشد. در حالیکه هنوز علل واقعی سردرد در حاملگی معلوم نیست اما به احتمال زیاد با نوسانات در هورمون ها و تغییرات در گردش خون در ارتباط می باشد.

 

یکی از رایج ترین انواع سردرد در دوران حاملگی سردرد تنشی است، و اگر شما به این نوع سردرد حساسیت دارید احتمالا خود سبب اذیت شدن بیشتر شما در دوران بارداری خواهد شد. سردرد تنشی شبیه درد مبهم و ثابت در هر دو طرف سر یا پشت گردن حس می شود.

 

مراقبت های بارداری در هفته شانزدهم بارداری

یکی از آزمایش‌های بسیار مهم در طول دوره حاملگی آزمایش آمنیوسنتز است که برای تشخیص بیماری های کروموزومی مانند بیماری اسکلتی، عفونت‌ها، سندروم داون و بیماری دستگاه های عصبی و آزمایش و اختلالات سوخت و ساز بدن است. مادرانی که بالای 35 سال سن دارند و حامله می شوند یا اشخاصی که سابقه بیماری ژنتیکی دارند هم این آزمایش را انجام می‌دهند.

 

شیوه انجام این آزمایش به این صورت است که با استفاده از یک سوزنی که از راه شکم وارد رحم میشود نمونه‌ای از مایع آمنیوتیک اطراف بدن جنین خارج می شود تا آزمایش‌های لازم روی آن انجام شود. اغلب در هفته شانزدهم تا هجدهم حاملگی آزمایش مذکور انجام می‌شود.

 

با توجه به اینکه در هفته شانزدهم بارداری رحم به اندازه کافی بزرگ شده و اطراف جنین به مقدار کافی مایع آمنیوتیک قرار دارد، این آزمایش انجام می‌شود تا بدون اینکه آسیبی به جنین وارد شود مایع تخلیه شود.

 

برای آزمایش آمنیوسنتز حدودا 15 دقیقه تا نیم ساعت زمان احتیاج است. پس از این که پزشک پوست شکم را ضدعفونی و بی حس می‌کند محل دقیق قرار گرفتن جفت و جنین را با استفاده از سونوگرافی معلوم می‌کند و با یک سوزن بلند و باریک از روی دیواره شکم به درون حفره آمنیون وارد می شود که مسیری که می رود در سونوگرافی مشاهده می شود.

 

حدوداً 30 سی‌سی از مایع داخل سوزن وارد می‌شود تا برای انجام آزمایش های غربالگری آزمایشگاه فرستاده شود که حدود 2 تا 3 هفته برای نتیجه آن زمان احتیاج است، البته بعضی وقتها امکان وجود خطراتی در این آزمایش نیز هست و امکان دارد جفت و جنین ضرر ببیند یا عفونتی شامل حال آنها شود و حاملگی به خطر بیفتد.

 

اگر مادر Rh منفی داشته باشد باید آمپول روگام تزریق شود. در طی زمانی که آزمایش آمنیوسنتز صورت می‌گیرد مادر به طور کامل هوشیار است و هیچ احتیاجی به بی‌حسی و بیهوشی نیست چون هیچ دردی شامل حال مادر نمی شود و تنها در لحظه ورود سوزن یک درد بسیار کمی حس می شود.

 

پس از اینکه آمنیوسنتز انجام شد باید 20 دقیقه مادر استراحت کند. انجام دادن خود آزمایش آمنیوسنتز سبب افزایش یک درصدی احتمال سقط جنین می شود پس بهتر است پزشک متخصصی را برای خود انتخاب کنید اگر واقعا احتیاج به انجام این آزمایش بود برای شما تجویز کند.

 

اگر نتیجه آزمایش آمنیوسنتز منفی باشد یعنی جنین شما مشکل کروموزومی ندارد که البته همه مشکلات ژنتیکی را نمی توان با آزمایش آمنیوسنتز مشخص کرد. چنانچه جواب مثبت باشد آزمایش های بیشتری برای بررسی دقیق‌تر شرایط انجام می‌شود.

 

هفته شانزدهم بارداری, هفته ۱۶ بارداری, هفته 16 بارداری

هفته شانزده بارداری

 

تغذیه مادر در هفته شانزدهم بارداری

برای این که اطمینان پیدا کنید که جنین تان به بهترین صورت رشد می کند باید یک رژیم غذایی بارداری سالم داشته باشید، ورزش کنید و از مصرف مواد مضر مثل سیگار و الکل پرهیز کنید.

 

در هفته 16 بارداری به علت جهش و رشد سریع جنین احتمالا به مصرف مواد مقوی بیشتری احتیاج دارید ولی به یاد داشته باشید که نباید اندازه وعده های غذاییتان را بیشتر کنید، بلکه در عوض می توانید به جز مصرف معمول، بین وعده های غذایی مقوی داشته باشید. نمونه هایی از این میان وعده ها که می توانند در این هفته برایتان موثر باشند، عبارتند از:

 

- یک سیب با یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی

- یک تخم مرغ آب پز

- یک مشت بادام و یک تکه پنیر

- سبزیجات و میوه های فیبردار

- آجیل

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------