دانستنیهای قبل از ازدواج

ازدواج برای زنان

ازدواج برای زنان خوب است یا بد؟

ازدواج برای زنان آیا ازدواج برای زنان مفید است؟ ازدواج موضوعی پیچیده و چندوجهی است که از دیرباز…

آیا زیبایی چهره در زندگی مهم است؟معیارهای زیبایی

نقش زیبایی ظاهری در دوام بیشتر ازدواج و در سنین پیری تقریبا همچنان یك راز است

 

شاید بگویید زیبا دیدن تنها یك امر سلیقه ای است و هر فردی بنا به سلیقه خودش یك نفر را زیبا می بیند یا زشت، اما به هر صورت نمی توان منكر وجود برخی از استانداردهای رایج شد!

 

استاندارهایی كه در همه دنیا به عنوان معیارهای زیبایی تعریف می شوند مثل چشمان درشت، صورت معصوم و بچگانه، صورت متناسب كه همه اجزا در هماهنگی با هم باشند و...


واقعا زیبایی چهره در زندگی چقدر مهم است؟
تحقیقات نشان می دهد كه انسان های با ظاهر بسیار زیبا به سمت هم جذب می شوند و وقتی با هم ازدواج می كنند، زندگی خانوادگیشان  بسیار عالی خواهد شد اما از آنجا كه این تحقیقات بیشتر روی زوج های جوان انجام شده است می تواند نشان دهنده این باشد كه زیبایی مطلق در مراحل اولیه رابطه اهمیت دارد. اما نقش زیبایی ظاهری در دوام بیشتر ازدواج و در سنین پیری تقریبا همچنان یك راز است. البته یك تحقیق جدید نشان می دهد ظاهر بعد از آن جذب شدن اولیه هم همچنان دارای اهمیت است اما به طریقی متفاوت.


روانشناسان با تحقیق روی روابط زوج های جوان به این نتیجه رسیده اند مردانی كه چهره ای زیباتر از همسرشان دارند بیشتر احتمال دارد طی زندگی احساس نارضایتی كنند و نسبت به زندگی زناشویی شان چندان احساس خوبی نداشته باشند و حتی در مواردی احساس منفی هم داشته باشند.

یك گروه از محققان، زیبایی های ظاهری هر زوج را بین یك تا 10 كدگذاری كردند كه عدد 10 بهترین و كامل ترین ظاهر را نشان می داد. تقریبا در یك سوم زوج ها، زیبایی زن ها بیشتر بوده، در یك سوم زیبایی مرد بیشتر بوده و سایر زوج ها ظاهری تقریبا هم ردیف داشتند.


وقتی ما هم با این عبارت مواجه شدیم، كمی تردید كردیم و گمان بردیم كه احتمالا نتیجه این تحقیق تنها ناشی از باورهای عامیانه است، اما با كمی جست وجو به این نتیجه رسیدیم كه موضوع علمی است تا حدی كه مقاله هایی با این مضمون در مجلات علمی معتبر به چاپ رسیده است. ما هم سراغ همین مقالات رفتیم و با استفاده از آنها این مطلب را برای شما تدوین كردیم.


در واقع در همه آنها دانشمندان متفق القول بودند كه در یك ازدواج موفق یا باید زن زیباتر باشد یا مرد و زن از نظر زیبایی در یك حد باشند اما بی گمان دلایل آنها خواندنی است.


خانم ها منصف ترند
در زوج هایی كه خانم زیباتر است، معمولا هر دو طرف از زندگیشان خرسند تر هستند. این نتیجه پژوهشی است كه در مجله روانشناسی خانواده انگلستان در امسال منتشر شده و در آن آمده است كه طی تاریخ و فرایند تكاملی بشر نیز خانم ها هنگام انتخاب همسر كمتر به ظاهر او توجه می كردند و در عوض قدرت باروری همسرشان برایشان در اولویت بود اما مردها اینگونه نبودند آنها به دنبال همسری می گشتند كه بتوانند در او جوانی، سلامت و زیبایی را بیابند تا فرزندانشان سالم تر و زیباتر شوند.


البته یك بار دیگر در سال 1979 روانشناسی به نام دكتر هوك نیز ضمن تحقیقاتش متوجه شد در ازدواج هایی كه خانم زیباتر از مرد است احتمال شكست كمتر است البته این به این معنا نیست كه اگر مرد خوش تیپ و زیباتر از زن باشد حتما رابطه ناموفق خواهد بود اما در سال های اخیر بار دیگر دانشمندان این تحقیقات را تكرار كرده اند.


آیا ازدواج با زنان بسیار زیبا دوام دارد ؟
گروهی از دانشمندان در دانشگاه لیور پول 100عكس از زنان را بررسی كرده اند؛ بعضی از این زوج ها تنها چند ماه با هم زندگی كرده بودند و بعضی دیگر چند سال. محققان ویژگی های ظاهری هركدام از این زن ها و مردها را به ترتیب فهرست كردند تا بتوانند بهتر آنها را با هم مقایسه كنند. نتیجه به دست آمده از تحقیقات در مجله علمی روانشناسی اجتماعی و شخصیتی منتشر شد كه در آن آمده است اگر مرد خیلی خوش تیپ باشد عاملی برای ناپایداری ازدواج نیست ولی اگر زن خیلی زیبا باشد تا حدی كه زیبایی او بیش از اندازه به چشم آید، احتمالا ازدواج با دوامی نخواهد داشت. زن های خیلی زیبا گاهی این جسارت را دارند كه به راحتی ازدواج ها را ترك كنند.


آیا ازدواج موفق همان همسان گزینی است؟
گروهی از دانشمندان انگلیسی تحقیقات خود را روی انتخاب زوج توسط افراد مختلف متمركز كرده اند، سؤال اصلی آنها در این تحقیق این بوده است كه آیا افراد هنگام انتخاب زوج بیشتر به دنبال کسانی هستند كه شبیه خودشان باشند؟ آنها در ضمن تحقیق به جواب مثبت رسیدند و اعلام كردند افراد تمایل دارند با شخصی مانند خودشان ازدواج كنند و حتی با این نتیجه، ازدواج های آنجلینا جولی را توضیح می دهند، آنها می گویند به همین دلیل است كه ازدواج او با جانی لیمیلر و بیلی باب تورنتون بسیار كوتاه و كمتر 2 سال بوده است ولی در عوض ازدواج او با براد پیت یعنی یكی از معروف ترین چهره های حال حاضر دنیا بیشتر از 6 سال است كه دوام پیدا كرده است.


آیا عمر ازدواج در مردان زیبا کوتاه تر است؟
در تحقیق ذكر شده زوج هایی كه مرد ظاهر بهتری نسبت به زن داشت، هر دو طرف چندان حمایت كننده نبودند. یكی از محققان این تحقیق می گوید كه زن ها معمولا درجه حمایتی كه از طرف مرد دریافت می كنند را به خود او منعكس میكنند. مردی كه ظاهر پایین تری نسبت به زن خود دارد، چیزی بیشتر از آنچه انتظارش را داشته در اختیار دارد به همین دلیل همه تلاشش را می كند تا آن رابطه را پابرجا نگه دارد. مردهایی كه ظاهر بهتری نسبت به همسران خود دارند، ممکن است تعهد کمتری داشته باشند و این ممكن است باعث كمتر بودن عمر ازدواج آنها شود.


تفاوت معیارهای خانم ها و آقایان در ازدواج
از آنجا كه خانم ها دنبال مردی برای زندگی هستند، ممكن است كسی را انتخاب كنند كه از نظر ظاهری پایین تر از آنها باشد و حتی تحقیقات جدید نشان می دهد كه ازدواج هایی كه در آن زن از نظر ظاهری بهتر از مرد است، بسیار پردوام تر و مثبت تر است.


تصور محققان از دلیل آن، این است كه مردها اهمیت زیادی به زیبایی می دهند و به زیبایی زن بسیار سریع واكنش نشان می دهند در حالی كه خانم ها بیشتر می خواهند همسری داشته باشند كه به خوبی از آنها حمایت كند، قابل اطمینان باشد و توان تامین خانواده را داشته باشد.


روند تحقیق در خصوص زیبایی چگونه بود؟
این تحقیق در دانشگاه تنسی ایالات متحده روی گروهی از زوج های همان كشور انجام شده است.


انتخاب زوج ها بر چه اساس بوده است؟
تیم تحقیقاتی روی 82 زوج كار كردند؛ زوج هایی كه طی 6 ماه قبل ازدواج كرده و حدود 3 سال قبل از ازدواج با هم آشنا شده بودند. شركت كننده های تحقیق بین 20 تا 25 سال داشتند. محققان گفت وگوی هر زوج در مورد یك مشكل شخصی را به مدت 10 دقیقه فیلمبرداری كردند. فیلم ها بعدا از این جهت ارزیابی شد كه آیا زوج ها درمورد مشكلشان یكدیگر را حمایت می كردند و پشت هم را داشتند یا نه؟ این مشكلات مسائلی از قبیل تصمیم به داشتن تغذیه سالم تر،شروع یك كار جدید و ورزش بیشتر را شامل می شد.


رتبه بندی زوج ها
یك شوهر منفی احتمالا در چنین موقعیتی می گوید، این مشكل توست و خودت باید حلش كنی. اما یك شوهر مثبت خواهد گفت: من با توام، كاری از دستم برمیاد برات انجام بدم؟


یك گروه از محققان زیبایی های ظاهری هر زوج را بین یك تا 10 كدگذاری كردند كه عدد 10 بهترین و كامل ترین ظاهر را نشان می داد. تقریبا در یك سوم زوج ها، زیبایی زن ها بیشتر بوده، در یك سوم زیبایی مرد بیشتر بوده و سایر زوج ها ظاهری تقریبا هم ردیف داشتند.


نتیجه تحقیق
به طور كلی، در مواردی كه زن ظاهر بهتری نسبت به مرد داشت، زن و مرد مثبت تر رفتار می كردند.نتیجه این تحقیق بسیار منطقی به نظر می رسد؛ چراکه باورهای عمومی نشان می دهد که مردها حساسیت زیادی به زیبایی خانم ها دارند و زن ها بیشتر به قد و درآمد مردها اهمیت می دهند.

منبع: تبیان

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------