اهمیت و نکات شناخت خانواده ها قبل از ازدواجراههای شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, سوالات شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, آشنایی خانواده ها برای ازدواج

آشنایی با خانواده همسر پیش از ازدواج

 

شناخت قبل از ازدواج و آنچه باید حتما بدانید

خانوده تاثیر گذارترین عامل در تربیت و اخلاق فردی است از این رو شناخت خانواده قبل از ازدواج به شما کمک میکند تا انتخاب بهتری برای همسرگزینی و ازدواج داشته باشید.

یکی از اثرگذارترین عوامل در شکل گیری شخصیت یک فرد ، خانواده است بنابراین شناخت خانواده ها قبل از ازدواج میتواند به شما کمک کند که همسر خود را بهتر بشناسید و میزان هماهنگی اخلاقی بین خودتان را بهتر تشخیص دهید. 

 

با دقت کردن به نوع برخورد پدر و مادر همسرتان با یکدیگر و رفتارشان با فرزندان به خصوص همسرتان میتوانید اطلاعات زیادی در مورد او بدست آورید. 

 

با وجودی که معمولا خانواده ها در حضور یک فرد غریبه سعی میکنند بهترین رفتارشان را ارائه دهید ولی شما با زیرکی و توجه به نشانه ها و مرزهای خانوادگی و سبک رفتار با فرزندان میتوانید نوع رابطه بین خانواده همسرتان را کشف کنید.

 

از آنجایی که ازدواج در ایران به پیوند بین دو نفر ختم نمیشود و در واقع پیوند بین دو خانواده محسوب میشود و شما بعد از ازدواج باید با خانواده همسرتان هم  رفت و آمد داشته باشید، شناخت خانواده همسر قبل از ازدواج و تاثیری که میتوانند روی همسر شما داشته باشند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار میشود. 

 

 شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, شناخت خانواده ها پیش از ازدواج, شناخت قبل از ازدواج

اهمیت شناخت خانواده ها قبل از ازدواج

 

در خانواده های ایرانی، فرزندان تا مدت های طولانی به خانواده شان وابسته هستند و تفکراتی مثل این که من با خانواده اش کاری ندارم و خود فرد برایم مهم است معمولا باعث سرخوردگی و غافلگیری شما بعد از ازدواج و احساس شکست خواهد شد. 

 

سیستم زندگی مستقل در فرهنگ ایرانی مورد قبول نیست و در خانواده های ایران اغلب فرزندان از نظر مالی ، فکری و عاطفی به پدر و مادرشان وابسته هستند.

 

اهمیت شناخت خانواده ها قبل از ازدواج

یکی از بهترین روش های برای شاخت درست فرد مقابل شناخت خانواده است. خانواده یک فرد نشان دهنده نوع تفکرات او و عملکرد او در طول زمان است. 

 

تسلط ما بر رفتارمان همیشگی نیست. یک فرد هر چقدر که روی رفتارش کار کرده باشد و معایبش را اصلاح کرده باشد به طور ناخودآگاه در بخشی موارد از همان الگوی رفتاری پدر و مادرش در کودکی تبعیت میکند. 

 

از سویی دیگر هنگامی که فرد در حال تعامل با خانواده اش باشد بهترین زمان برای شناخت او است. نوع رفتار یک فرد با اعضای خانواده شاخصی بسیار مهم از رفتار آینده او با شماست.

 

به عنوان مثال یک فرد در دوران نامزدی برای جذب طرف مقابل به طور غریزی و ناخودآگاه یا حتی خود آگاه سعی میکند بهترین رفتار خودش را داشته باشد ولی زمانی که در جمع خانواده قرار میگیرد نوع رفتار و صحبت کردنش با مادر یا خواهر یا سایر اعضای خانواده ، اخلاق و شخصیت واقعی اش را به نمایش میگذارد که بعد از ازدواج و از بین رفتن شیرینی اولیه رابطه ، همان رفتار را با شما خواهد داشت.

 

راههای شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, سوالات شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, آشنایی خانواده ها برای ازدواج

نکاتی برای شناخت خانواده ها پیش از ازدواج

 

نکات لازم برای شناخت خانواده ها قبل از ازدواج

یک خانواده از والدین و فرزندان تشکیل میشود که بین خودشان مرز بندی های مشخصی دارند. قوانین نانوشته ای در هر خانواده وجود دارد که وظیفه افراد در قبال دیگران ، آزادی ها و محدودیت ها را مشخص میکند. 

 

برای شناخت نوع تربیت همسرتان باید به این قوانین نانوشته دقت داشته باشید. 

 

خانواده با درهای باز : در برخی خانواده ها بی قانونی مطلق به چشم میخورد و تمام اعضای خانواده شدیدا به هم وابسته اند. در این خانواده ها فرزندان هرگز مستقل نمیشوند و مهارت های ارتباطی درست را نمی آموزند و به حریم شخصی احترام نگذاشته و همیشه وابسته به پدر و به خصوص مادرشان هستند. 

معمولا در این خانواده ها بزرگ تر ها مشق کوچک تر ها را مینویسند.

محل خواب پدر و مادر مشخص نیست یا اتاقشان کاربردهای دیگری دارد مثلا محل بازی کودکان میشود.

دست در جیب هم کردن کاملا عادی است.

رمز کارت پدر را همه میدانند.

لباس های متعلق به یک فرد خاص نیست و همه آن ها را میپوشند.

 

 نحوه شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, آشنایی خانواده ها با هم پیش از ازدواج, شناخت خانواده ها قبل از ازدواج

آشنایی خانواده ها برای ازدواج

 

خانواده قانون مدار : این خانواده ها کاملا برعکس خانواده باز عمل میکنند و قوانین خشکی بر اعضای خانواده حاکم است. 

وظایف هر فرد کاملا خشک و قانونمند تعیین میشود. 

بار مالی خانواده در هر صورت با پدر است.

رسیدگی به کارهای خانه و فرزندان با مادر است.

وظایفی که بر عهده فرزندان گذاشته میشود باید سر ساعت انجام شود. 

 

در این خانواده ها هر کسی به فکر خودش است و اگر یکی از افراد خانواده درمانده شده باشد کسی به او کمک نمیکند. کسی برای دیگری دل نمیسوزاند یا او را تشویق نمیکند.

 

میتوان این خانواده ها را به پادگان نظامی تشبیه کرد. فرزندان این خانواده ها عزت نفس پایینی دارند و برای شروع یک رابطه صمیمیانه دچار مشکل میشوند. 

 

خانواده های منعطف : اغلب خانواده ها در این گروه قرار میگیرند. یعنی چیزی مابین دو گروه قبلی . 

افراد خانواده مرزهای مشخصی دارند و هر کسی وظیفه خودش را میداند. 

مرزها با منطق خانوده تعیین میشوند و در شرایط ضروری قابل تغییر هستند مثلا اگر به فرزند پسر خانواده گفته میشود که بعد از اتمام تحصیلات باید استقلال مالی داشته باشد ، پدر برای کمک به او یک سرمایه اولیه در اختیارش قرار میدهد. 

 

یا مثلا اگر وظیفه خرید خانه با پدر خانواده باشد مادر هم در برخی موارد به او کمک میکند.

سلیقه های شخصی به دیگران اجبار نمیشود.

هر فرد حریم شخصی خودش را دارد و به حریم دیگران احترام میگذارد. 

 

راههای شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, سوالات شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, آشنایی خانواده ها برای ازدواج

معیارهای شناخت خانواده قبل از ازدواج

 

مهم ترین معیارهای برای شناخت خانواده قبل از ازدواج

اگر بخواهیم مهم ترین معیار ها و ویژگی ها برای شناخت خانواده همسرتان را بیان کنیم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1 – خانواده شما و همسرتان چه نوع خانواده ای هستند؟ سنتی ، متجدد ، معمولی یا مذهبی؟ حتی در برخی موارد شدت سنتی بودن یا مذهبی بودن یا متجدد بودن خانواده ها میتواند به قدری متفاوت باشد که باعث ایجاد تعارض بین دو خانواده شود.

 

2 – خانواده شما و شوهرتان شاد و پر چنب و جوش و پر رفت و آمد هستند با کم حرف ، آرام ، گوشه نشین و کم مهمان ؟ نوع رفتار خانواده در این موارد نشان دهنده شخصیت برون گرا یا درون گرای فرزندان است که در صورتی تفاوت بسیار زیاد بین این عادت ها میتواند بعد از ازدواج چالش بسیار شدیدی ایجاد کند مثلا فردی که برون گراست و عادت به مسافرت و مهمانی رفتن و مهمانی گرفتن و بیرون رفتن با دوستانش دارد در کنار یک فرد آرام و گوشه نشین که علاقه ای به مهمانی رفتن و دور هم جمع شدن ندارد ، نمیتواند زندگی شادی را تجربه کند.

 

3 – بررسی سطح فرهنگی و نوع تفکر خانوادگی از نظر اجتماعی ، سیاسی یا مالی بسیار مهم است، نظرات خانواده در مورد جامعه ، مردم ، مشکلات مردم، حاکمیت و غیره ، آیا خانواده با الگوهای قدیمی زندگی میکند با به سبک جدید زندگی خود گرفته اند؟

 

شناخت قبل از ازدواج, اهمیت شناخت خانواده ها قبل از ازدواج, معیارهای شناخت خانواده قبل از ازدواج

آشنایی با خانواده ها پیش از ازدواج

 

4 – تعریف خانواده ها از مذهب بسیار مهم است ، میزان هماهنگی اعتقادی شما با خانواده همسرتان چقدر است؟ در ایران اغلب خانواده ها مسلمان هستند ولی حد و حدودی که برای پوشش یا ارتباط و لمس نامحرم رعایت میکنند تفاوت بسیار زیادی با هم دارد.

 

برخی خانواده ها از نظر مذهبی به قدری سخت گیر هستند که حتی در مهمانی های خانوادگی زن و مرد در اتاق های جدا معاشرت میکنند یا سفره های جدا هنگام شام پهن میشود.

 

برخی خانواده ها اعضای نزدیک خانواده مثل پسر عموها و پسرخاله ها را محرم میدانند و پوشش خاصی جلوی آن ها ندارند و در صورتی که فردی جلوی آن ها بخواهد روسری یا چادر بپوشد را حمل بر بی احترامی و عدم اعتماد میکنند.

 

برخی خانواده در مجموع اعتقادی به پوشش خاص جلوی دیگران ندارند و واژه محرم یا نامحرم ، کلا برایشان تعریف شده نیست. 

 

سایر اعتقادات مذهبی هم میتواند تفاوت های زیادی بین خانواده های مختلف داشته باشد که اگر برایتان مهم است و نمیتوانید با سطح عقاید مذهبی بیشتر یا کمتر کنار بیایید. حتما باید در این زمینه و رفتار خانواده همسر دقت لازم را داشته باشید. 

 

 5 – زن سالار یا مرد سالار بودن خانواده و جایگاه فرزندان در خانواده همسرتان چگونه است ؟ آیا برای تصمیمات مهم با یکدیگر مشورت میکنند یا تصمیم گرفتن بر عهده یک فرد در خانواده است ؟  این موضوع برای میزان احترام بین زوجین و جایگاه شما و مقدار آزادی عملی که در آینده خواهید داشت بسیار مهم است. مثلا مردی که در یک خانواده مردسالار بزرگ شده باشد با زنی که در یک خانواده زن سالار رشد کرده باشد تعارض بسیار مشهودی خواهند داشت و مسلما درگیری ها و دعوای آن ها نسبت به سایر زوجین بسیار بیشتر خواهد شد. 

 

 گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------