چگونه استرس‌های پیش از ازدواج را کنترل کنیم 

 

پیش از ازدواج,استرس‌های پیش از ازدواج

 

در دوران پیش از مراسم ازدواج انواع متفاوتی از تصمیمات، هزینه ها، انتظارات و نقش‌های جدید جود دارند که می توانند بسیار استرس زا باشند. بسیاری از افراد متوجه نمی شوند که این استرس ها چه تأثیر عظیمی بر شادکامی و ارتباطات آن ها می گذارند.

 

چگونه استرس‌های پیش از ازدواج را کنترل کنیم

 

شاید یکی از دشوارترین جنبه های دوران پیش از مراسم ازدواج، ناهمخوانی میان استرس همراه آن از یک سو و انتظار فرد مبنی بر اینکه این دوران باید از شادترین برهه های زندگی وی باشد، از سوی دیگر است. کمال گرایی درباره برنامه های مراسم ازدواج که در میان زوج های جوان بسیار رایج است می تواند یکی از منابع اصلی استرس باشد.

 

دیگر منابع استرس که از قبل وجود داشته داشته اند نیز تنها به این دلیل که شما در حال ازدواج هستید، خود به خود از بین نمی روند.

 

این عوامل استرس زا با استرس قبل از مراسم ازدواج ترکیب شده و بر شدت فشاری که شما تجربه می کنید می افزایند به یاد داشته باشید که هر گونه تعبیری- حتی تغییرات مثبت- استرس زا است. عوامل دیگری که موجب استرس می شوند، عبارتند از مشکلات حرفه ای، تعهد مفرط، نقل مکان، مسافرت، بیماری یا از دست دادن یکی از اعضای خانواده یا دوستان.

 

در مورد کسانی که برای بار دوم ازدواج می کنند و فرزندی هم دارند، مسائل مربوط به فرزند پروری و حمایت های مالی نیز به فهرست عوامل استرس زا اضافه می شود.

 

برخی از این عوامل استرس زا قابل کنترل هستند برای مثال، انجام بعضی از کارها یا سپردن بعضی تعهدات، اختیاری است. شما درباره اینکه مراسم ازدواج تان تا چه حد کامل باشد و چه تعداد افراد را دعوت کنید، تصمیم گرفته و این فرآیند را هدایت می کنید بعضی دیگر از عوامل فشارزا، غیر قابل کنترل هستند برای مثال، هیچ کس نمی تواند از بیماری یا مرگ دیگران جلوگیری کند.

 

ممکن است نیاز باشد شما دوباره درباره بودجه ای که برای برگزاری مراسم ازدواج تان در نظر گرفته اید فکر کنید. شاید پذیرش این موضوع که نمی توانید از عهده همه مخارج جشن ایده آلتان بر آیید سخت باشد، اما از اینکه میانه کار دست خالی بمانید و ندانید باید چه کار کنید، خیلی بهتر است

 

روش هایی برای کنترل عوامل استرس زا

 

برای کنار آمدن با استرس مفرط، باید پیش از هر چیز آن دسته از عوامل استرس زا را که تحت کنترل تان هستند، شناسایی کرده و مدیریت کنید. استفاده از نکات زیر می تواند کمک تان کند این عوامل را شناسایی و کنترل کنید و در نتیجه استرس تان را کاهش دهید.

 

- با نامزدتان صحبت کنید و از اینکه برنامه مراسم ازدواج تان مطابق خواسته های شماست اطمینان یابید. مسلماً اگر شما استطاعت داشته باشد، یک مراسم ازدواج مجلل بسیار خوب است. اما بعضی اوقات یکی از زوج ها بدون پرسیدن نظر طرف مقابل، با تصور اینکه نامزدش حتما این نوع مجلس عروسی را می پسندد، برای مراسم برنامه ریزی می کند شاید نامزد شما یک ازدواج کم هزینه ومراسم ساده و خودمانی را به مراسمی مجلل و پرهزینه ترجیح دهد. بنابراین بجاست که در این باره نظر نامزدتان را به روشنی جویا شوید.

 

- ممکن است نیاز باشد شما دوباره درباره بودجه ای که برای برگزاری مراسم ازدواج تان در نظر گرفته اید فکر کنید. شاید پذیرش این موضوع که نمی توانید از عهده همه مخارج جشن ایده آلتان برآیید سخت باشد، اما از اینکه میانه کار دست خالی بمانید و ندانید باید چه کار کنید، خیلی بهتر است.

 

نمی توانید همه موارد مربوط به جشن ازدواج تان را کنترل کنید. هر رویدادی مثل آمدن تعدادی میهمان ناخوانده به جشن تان تأثیر منفی کمی بر مراسم شما می گذارد از طرف دیگر، مواردی که کاملاً مطابق میل شما پیش نرفته اند، به خاطره ای تبدیل می شوند که بعدها با خنده آن را برای فرزندان تان تعریف می کنید

 

- شاید بتوانید بعضی از کارها و وظایف را به دیگران محول کنید. از اینکه در این باره از نامزدتان، دوستان یا اقوام تان کمک بگیرید. خجالت نکشید کمک گرفتن از موسسات برگزار کننده جشن عروسی هم می تواند استرس شما را تا حد زیادی کاهش دهد. به هر حال، این گونه موسسات در برگزاری چنین مراسم هایی تبحر دارند و خیلی راحت تر از شما از عهده امور بر می آیند. ببینید که آیا می توانید برای کاهش استرس تان مبلغی را هزینه کنید یا خیر. تنها وظایفی را به عهده بگیرید، که فقط خودتان قادر به انجام دادنشان هستید.

 

 - این موضوع را بپذیرید که نمی توانید همه موارد مربوط به جشن ازدواج تان را کنترل کنید. هر رویدادی مثل آمدن تعدادی میهمان ناخوانده به جشن تان تأثیر منفی کمی بر مراسم شما می گذارد از طرف دیگر، مواردی که کاملاً مطابق میل شما پیش نرفته اند، به خاطره ای تبدیل می شوند که بعدها با خنده آن را برای فرزندان تان تعریف می کنید.

 

 - از راهکارهای مدیریت زمان به منظور تعیین اولویت و حدود کارها استفاده کنید.

 

- اگر این امکان برایتان وجود دارد که حجم کاری تان را کاهش داده و حتی چند روز پیش از مراسم تان مرخصی بگیرید، حتماً این کار را بکنید. ممکن است شما به مرخصی بیش از آنچه برنامه ریزی کرده بودید نیاز داشته باشید، اما نگران نباشید، بعداً می توانید خسارت مالی ناشی از این مرخصی ها را جبران کنید.

 

 - بسیاری از محضورات اجتماعی می توانند به تعویق انداخته شوند. بعضی اوقات این طور به نظر می رسد که همه اطرافی تان دوست دارند از این زمان باقی مانده استفاده کنند و در این مدت هر چه بیشتر با شما باشند. این موضوع تا حدی جالب است، اما گاهی اوقات عملی نیست به یاد داشته باشید که شبانه روز تنها بیست و چهار ساعت دارد. مطمئن باشید که اگر به دیگران بگویید درگیر کارهای مربوط به مراسم هستید و وقت زیادی ندارید، این موضوع را درک می کنند.

 

روش هایی برای کاهش پیامدهای استرس

 

حتی زمانی که شما آنچه را که در توان تان بود برای کنترل منابع استرس انجام دادید، ممکن است باز هم تعدادی از عوامل استرس زای غیرقابل کنترل باقی بماند. نترسید، راهکارهای متعددی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید خود را تقویت کرده و با پیامدهای استرس مقابل کنید.

 

- هنگامی که استرس دارید خودتان را تقویت کنید.

 

شما می توانید از طریق انجام دادن کارهایی به ظاهر ساده توانایی تان را به منظور مقابله با استرس و بهبود یافتن از آن تقویت کنید.

 

این کارها عبارتند از:

 

- خوابیدن به میزان کافی

 

- ورزش کردن روزانه

 

- غذا خوردن منظم و متعادل

 

- اجتناب از استفاده مفرط از قند کافئین، نیکوئین و یا استفاده از الکل و مواد مخدر. همه این مواد پس از از بین رفتن اثر آرام بخشی موقت شان، موجب درهم شکستن سیستم بدن شما می شوند.

 منبع:تبیان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------