دانستنیهای قبل از ازدواج

ازدواج برای زنان

ازدواج برای زنان خوب است یا بد؟

ازدواج برای زنان آیا ازدواج برای زنان مفید است؟ ازدواج موضوعی پیچیده و چندوجهی است که از دیرباز…

عشق دو طرفه چیست و چگونه آن را تجربه کنیم؟تبدیل عشق یک طرفه به عشق دو طرفه, علایم عشق دو طرفه, تجربه عشق دو طرفه

چگونه مانند فیلم های هالیوودی عشق دو طرفه تجربه کنیم؟

 

همه چیز در مورد عشق دو طرفه

عشق دو طرفه که لازمه پایداری هر رابطه است، متاسفانه امروزه به آن کمتر توجه شده است. این مورد که اصلی ترین جزء هر رابطه است در صورتی که بین زوجن وجود نداشته باشد ، مسلما این ازدواج به زودی به طلاق منجر خواهد شد. ما دراین مقاله به صورت کامل به آن می پردازیم، همراه ما باشید.

چگونه می توان همانند هالیودی ها عشق را تجربه کرد؟

در واقع چیزی که ما در فیلم های هالیوودی مشاهده می کنیم یک عشق نمایشی و در قالب فرهنگ غرب گرایانه است. ممکن است بارها در فیلم های هالیوودی دیده باشیم که در عشق های دو طرفه مدام به پرو بال هم می پیچند و تمام وقت و زندگی خود را وقف دوست داشتن پارتنر خود می کنند اما درزندگی حقیقی این گونه نیست.

 

طبق مطالعات انجام شده اگر در رابطه احساسی، شخص متقابل متوجه این شود که شما در تمام طول روز به او فکر می کنید و به او اعتماد ندارید ممکن است دچار یک خلع عاطفی شود و به مرور زمان از شما فاصله بگیرد.

 

تجربه عشق دو طرفه, تبدیل عشق یک طرفه به عشق دو طرفه, نشانه عشق دو طرفه

اغلب عشقهایی که در فیلمهای هالیوودی میبینیم غرب گرایانه است و دوطرفه نیست

 

حال سئوالی که ممکن است برای هرفردی در ابتدای رابطه احساسی ایجاد شود این است که چگونه عشق را تجربه کنم که دو طرفه باشد و به قول معروف من مهره سیاه رابطه نباشم؟ 

 

چگونه عشق دو طرفه را تجربه کنیم؟

اگر بخواهیم عشق دو طرفه را توصیف کنیم کلمات در وصف این پدیده ناتوان خواهند ماند. عشق دو طرفه یعنی دوست داشتن و پذیرفتن فردی با خصوصیات خانواده ای متمایز.

یعنی اینکه پارتنر خود را همان گونه که هست دوست داشته باشیم و سعی نکنیم شخصیت او را تغییر دهیم.

 

در یک عشق دو طرفه، طرفین رابطه به منافع هم توجه می کنند، به سلایق و علایق یکدیگراحترام می گذارند و با آنها آشنا هستند. در دنیای امروز و گسترده شدن ارتباط ها به راحتی می توان یک شریک زندگی برای خود پیدا کرد اما نکته حائز اهمیت این است که چگونه فردی را که دوست داریم در کنار خود نگه داریم؟ زیرا وقتی افراد به هم دل می بندند حساس و دل نازک می شوند.

 

یکی از راهکارهایی که می توانید به کمک آن متوجه علاقه پارتنرتان به خود شوید این است که زمانی که شما در یک موقعیت بحرانی قرار می گیرید، طرف مقابلتان تمام تلاش خود را می کند که حال شما را بهتر کند و زندگیتان را به منوال قبل بازگرداند.

 

تجربه عشق دو طرفه, تبدیل عشق یک طرفه به عشق دو طرفه, نشانه عشق دو طرفه,

عشق دو طرفه یعنی فرد مقابل را همانگونه که هست دوست داشته باشیم

 

چگونه ارتباط سالم خود را با همسر یا نامزدمان حفظ کنیم؟

یکی از علت های اساسی در عشق های دو طرفه که منجر به جدایی طرفین می شود این است که افراد به دلیل اینکه یکدیگر را دوست دارند فکر می کنند مسلط به رفتار پارتنر خود هستند و بر همه ی کار های او نظارت می کنند و برای رفت و آمد های یکدیگر محدودیت هایی را در نظر می گیرند.

 

چنین رفتاری به مرور زمان منجر به جدایی میشود. راهکاری که برای این طرز فکر در نظر گرفته شده این است که در رابطه به طرف مقابلمان اعتماد کامل داشته باشیم، به او فرصت آزادی را بدهیم و گمان نکنیم چون رابطه ای عاطفی با ما دارد، تمام وقت او مختص ماست.

اصل اول رابطه این است که فرد مقابل را همان گونه که هست بپذیریم و با وجود اینکه با او مخالف هستیم برای علایق و اعتقاداتش احترام قائل شویم.

 

حال در توصیف عشق یک طرفه می توان گفت: عشق یک طرفه احساسی است که فرد دچار یک شیدایی نافرجام و بی نتیجه شده و حال قادر به رسیدن به شخص مدنظر خود نیست. در واقع عشق دو طرفه انوع متفاوتی دارد که به شرایطی بستگی دارد.

گاهی ممکن است پارتنر شما از عشقی که به او دارید بی خبر باشد و متوجه وجود این عشق نشده باشد اما گاهی هم پارتنر مورد نظرشما از عشق و علاقه ای که به او دارید با خبر است اما هیچ علاقه ای به شما ندارد.

 

گاهی افراد از سر تنهایی و انزوا برای پر شدن اوقات فراغتشان به سمت افرادی می روند که هیچ علاقه ای به او ندارند و بعد از مدتی که پارتنر خود را یافتند از این رابطه خارج می شوند که اغلب اوقات عواقب خوبی در پی نخواهد داشت.

 

 عشق دو طرفه چیست, آیا عشق دو طرفه است, نشانه های عشق یک طرفه

مهم تر از تجربه عشق دو طرفه ، حفظ کردن آن است!

 

بررسی نشانه های عشق یک طرفه

1- عدم اشتیاق فرد مقابل

معمولا در یک عشق دو طرفه که هردوطرف به سمت یکدیگر تمایل ارتباط دارند، به صورت فطری تقاضای ملاقات باهم را می کنند و سعی دارند در طول روز ، ارتباط با پارتنر خود را نسبت به ارتباط با دیگران ترجیح دهند.

درواقع اگر در رابطه ای هستید که مدام شما جویای حال پارتنر خود می شوید و پارتنرتان هیچ تمایلی برای برقرار ارتباط با شما ندارد، می توان گفت که عشق میان شما یکطرفه است.

 

2- نداشتن رضایت از یکدیگر در رابطه

در رابطه یک طرفه به دلیل اینکه شخص مقابل در پاسخ به احساسات شما هیچ واکنشی نشان نمی دهد، هیچ گونه رضایتی از دو طرف حاصل نمی شود. در یک عشق دو طرفه همه چیز متقابل است و هرفردی در رفتارهایش انتظار بازخورد متقابل را دارد و اگر برخلاف این اتفاق بیوفتد فرد دچار ناامیدی و سرخوردگی می شود.

در مقابل، پارتنرتان نیز چون هیچ علاقه  و تمایلی در ارتباط با شما ندارد نمی تواند ابراز علاقه کند و از این بابت احساس خوبی نخواهد داشت.

 

3- به شما توجهی نمی کند وتلفن هایتان بی پاسخ می ماند

بنابراین تاکنون متوجه شده اید در عشق دو طرفه طرف مقابل سعی دارد همیشه با ما ارتباط برقرار کند. بنابراین اگر در رابطه ای هستید که طرف مقابل از ملاقات با شما دائم فرار می کند و بارها و بارها با او تماس می گیرد و جوابی دریافت نمی کنید، بهتراست قبل از اینکه شخص ثالثی رابطه شما را تمام کند، خودتان تکلیفتان را مشخص کنید.

 

دلایل به وجود آمدن عشق یک طرفه

گاهی درباره ی اشخاص برداشت های اشتباهی می کنیم و گمان می کنیم که فردی به ما تمایل دارد و به خیال بافی می پردازیم. متاسفانه بعد ازمدتی به شخصیتی که در ذهن خود تجسم می کنیم وابسته می شویم و بعد از مواجهه با شخص متوجه می شویم که همه ی گمان هایی که راجب به او داشتیم ساخته ذهن ما بوده و در حقیقت این گونه نیست.

 

یکی دیگر از دلایل به وجود آورنده ی رابطه یک طرفه،گذشته ی افراد است.

بیشتر افرادی که دچار رابطه ی یک طرفه می شوند، در گذشته و به خصوص در کودکی دچار کمبود عاطفی بوده اند و در بزرگسالی برای پر کردن این خلع به راحتی وارد رابطه هایی می شوند که عاقبت آن مشخص نیست. همچنین افرادی که در رابطه ی قبلی خود شکست خورده اند و اکنون برای رهایی از واقعیت اعتماد به نفس کافی ندارند، دست به هرکاری می زنند تا اتفاقات گذشته ی خود را فراموش کنند. 

 

از آثار مخربی که عشق یک طرفه ایجاد می کند این است که منجر به ایجاد رفتار های خشونت آمیزدر فرد می شود زیرا او پاسخی بابت احساساتش دریافت نکرده و اکنون ناکام مانده است.

 

اصول برخورد با عشق یک طرفه

در این هنگام سعی کنید شرایط را بپذیرید و با این قضیه کنار بیایید که شما مقصر نیستید.

معمولا وقتی عاشق فردی می شویم که او هیچ علاقه ای به ما ندارد، ناخوداگاه به دنبال عیب های خودمان می گردیم و خودمان را سرزنش می کنیم در حالی که این روش صحیح نیست.

 

مسلما هرفردی انتخاب های خودش را دارد از جمله تغذیه، اعتقادات و نوع لباس پوشیدن.پس اگر در زندگی با کسی رو به رو شدید که احساسی که ما به او دارید را به شما نداشت ،باید شرایط ایجاد شده را درک کنید و بپذیری که کنترل برخی مسائل از دسترس تان خارج است.

 

توانایی کنترل احساست خود را افزایش دهید

زمانی که می خواهید وارد رابطه ای شوید از احساسات خود مطمئن شوید. در واقع قبل اینکه رابطه ای را شروع کنید به این فکر کنید انتخابی که می کنید ارزش مسیری را که می خواهید طی کنید را دارد یا خیر.

 

ارتباط خود را با او محدود کنید

یکی از موارد مهمی که باید در عشق دو طرفه رعایت کنید حد اعتدال در ارتباط است. و برای اینکه پارتنرتان متوجه ارزش شما شود ارتباط خود با او را در چهارچوب یکسری قواعد ادامه دهید. برای شناخت متقابل از هم، هر دوی شما نیازمند زمان هستید تا یکدیگر را بهتر درک کنید.

 

هنگامی که به شما احتیاج دارد کنار او بمانید

قاعده ی اصلی برای داشتن یک رابطه نتیجه بخش این است که مواقعی که به شما احتیاج دارد در کنار او باشید.

در واقع، یک ویژگی که باعث می شود افراد به خصوص بانوان فردی را برای زندگی انتخاب کنند این است که فرد حامی باشد. به خاطر داشته باشید که برای رسیدن به موفقیت در رابطه، تلاش طرفین نیاز است و در یک رابطه عاشقانه فرد نمی تواند به تنهایی به نتیجه برسد.

 

پارتنر خود را از افکارتان مطلع کنید

بهتراست قبل از هرکاری به جزئیات آن فکرکنیم. مسلما تا ما حرفی را به زبان نیاوریم افراد متوجه افکار ما نمی شوند پس بهتر است ازاینکه قدردان او هستیم و به او علاقه داریم او را باخبرکنیم تا فرد مقابل دچار سوتفاهم نشود.

 

شما باید به او این فرصت را بدهید که بداند هم اکنون در ذهن شما چه می گذرد:

به طور مثال می توانید این گونه شروع کنید که: "توی ماشین وقتی درحال رفتن به خانه بودم آهنگی رو گوش میدادم که تو رو یاد من میاندخت و بهم حس خوبی میداد."

 

نتیجه گیری و جمع بندی مطالب:

 

 تجربه عشق دو طرفه, تبدیل عشق یک طرفه به عشق دو طرفه, نشانه عشق دو طرفه

یکی از اصول عشق دو طرفه محدود کردن ارتباط با شخص متقابل است

 

عشق دو طرفه با وجود اینکه بهترین رابطه عاطفی را برای شما رقم خواهد زد ، اما به یا داشته باشید، برای تداوم این رابطه مواردی هست که باید هر دوطرف آن را رعایت کنند. ما کمی قبل تر این موارد را کامل به شما توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

 

گردآوری:بخش زناشویی بیتوته 

 دانستنیهای قبل و بعد از ازدواج

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------