بهترین مکمل‌های جنسیمکمل جنسی که در مردان موثر است، لزوما برای زنان تاثیربخش نیست

 

مکمل ها در بعضی از این موارد میتوانند مؤثر باشند، ولی الزامی است تصویر کلی را هم در نظر داشته باشید و از در میان گذاشتن مشکلتان با پزشکتان احساس خجالت نکنید. قبل از این که یک گیاه دارویی یا مکمل جنسی را امتحان کنید، این مسئله را در نظر بگیرید که اضافه کردن یا کم کردن چه موادی در زندگی تان میتواند به شما کمک کند؛ ورزش، کاهش وزن، درمان یک بیماری یا عوض کردن یک دارو. بيش ترین توجه در مکمل های تقویت جنسی بر مردان متمرکز است، ولی مکمل جنسی که در مردان مؤثر است، لزوما براي زنان تاثیربخش نیست.

 

3 مکمل‌ زنانه 

1) آهن:

1) آهن:درصورتی که ميزان آهن بدنتان کم باشد، زندگی زناشویی شما شامل میل جنسی، برانگیختن جنسی، لغزنده کردن و قابلیت رسيدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی تحت‌تأثیر قرار می گیرد. در یک بررسی زنان پس از اینکه براي برطرف کردن کمبود آهن مکمل گرفتند متوجه بهبود در میل جنسی خود شدند. از طرف ديگر استفاده بیش ازحد آهن براي شما زیان آور است. استفاده بیش از ۲۰ ميلي گرم آهن در روز سبب یبوست و دیگر اختلالات گوارشی ميشود . استفاده بیش از ۶۰ ميلي گرم آهن در روز خطر جانی در پی دارد.

 

2) خارخاسک:

گیاه خارخاسک با اسم علمی Tribulus terrestris یک گیاه میوه دار منطقه مدیترانه است که با خار پوشیده شده است. برگ ها، میوه و ریشه این گیاه استفاده دارویی دارد. بعضی فرمولاسیون ها حاوی اجزای ديگر هم هست. یک بررسی کوچک در زنان دارای میل جنسی کم نشان داد استفاده 5/ 7 ميلي گرم از فرمولاسیون این گیاه هر روز به  ۴ هفته سبب بهبود میل جنسی، برانگیختن جنسی، لغزنده سازی تناسلی، ارگاسم و ارضا ميشود و درد حین امیزش جنسی را کاهش ميدهد .

 

3) ماکا:

گیاه ماکا که به آن« جینسینگ پرویی» هم ميگويند یک گیاه ریشه ای آمریکای جنوبی است. یک بررسی کوچک نشان داد زنان با کاهش میل جنسی به دلیل استفاده از داروهای ضدافسردگی بعد از استفاده از ماکا بهبود را گزارش ميکنند . از آنجایی که ریشه این گیاه خوراکي است، امتحان کردن آن بی خطر است، ولی درصورتی که دچار یک بیماری یا سرطان حساس به هورمون استروژن باشید، باتوجه به اینکه این گیاه امکان دارد ميزان استروژن را بالا ببرد، بهتر است از مصرف آنخودداری کنید. درصورتی که به دلیل استفاده داروهای ضدافسردگی یا هر داروی دیگری دچار آثار جانبی جنسی شده اید، قبل از رو آوردن به مکمل ها از پزشکتان سوال کنید آیا میتواند دارویتان را تغيير دهد؟

 

برای تقویت جنسی می توان از مکمل های جنسی استفاده کرد

 

5 مکمل مردانه 

مکمل ها براي مردان غالباً مشکلات نعوظ را که به علل پزشکی ازجمله استفاده از داروهای ضد فشارخون و ضد افسردگی امکان دارد رخ دهد، هدف قرار می‌دهند . راهکار در چنين مواردی صحبت با پزشکتان در این باره است که آیا داروی جایگزینی براي دارویی که مصرف می کنید، موجود است که عوارض جنسی نداشته باشد؟ پزشک شما همچنين ممکن است سفارش هایی از لحاظ رژیم غذایی، ورزش و وزن به شما بکند. درصورتی که می خواهید مکمل جنسی را امتحان کنید، مسئله را با پزشکتان در بین بگذارید تا استفاده آن براي شما اشکالی نداشته باشد.

 

1) آل- آرژینین:

آل- آرژینین یک اسیدآمینه، واحد ساختمانی پروتئین هاست. این ترکیب در بدن شما به نیتریک اکساید تبدیل ميشود . در یک بررسی حدود یک سوم مردانی که روزانه براي ۶ هفته ۵ گرم آل- آرژینین گرفته بودند، بهبود نعوظ را گزارش کردند. اختلال نعوظ تا حدی ناشی از اشکال گردش خون در آلت تناسلی است. نیتریک اکساید رگ های خونی را گشاد ميکند ، بدین ترتیب معقول جلوه ميکند که آل- آرژینین اثر مفیدی در این مورد داشته باشد. استفاده این مکمل امکان دارد سبب درد شکم، آروغ زدن و نفخ، بیماری اسهال و آثار جانبی ديگر شود. همچنين در مواردی امکان دارد سبب عکس العمل حساسیت زای شدید شود یا علایم افراد دچار اسم را بدتر کند.

 

2) پروپینیل آل- کارنیتین:

بدن شما اسیدآمینه را که براي متابولیسم اضطراری است، می سازد. استفاده این ترکیب بصورت مکمل امکان دارد در مردان مبتلا به دیابت دچار اختلال نعوظ به تاثیربخشی بیش تر داروی سیلدنافیل یا ویاگرا (که براي این عوارض جنسی تجويز ميشود ) کمک کند. یک بررسی در مردانی که اقلاً 8 بار سیلدنافیل را امتحان کرده بودند و مشکل جنسی شان برطرف نشده بود، نشان داد اضافه کردن ۲ گرم پروپینیل آل- کارنیتین در روز به درمان دارویی باعث حل مشکل ميشود .

 

کارنیتین جریان خون را بهبود می بخشد. این ترکیب همچنين در مردان دچار بیماري پیرونی، کج شدن آلت موقع نعوظ، امتحان شده است. آل- کارنیتین درد را در این بیماران کاهش داد و ظاهرا پیشرفت بیماري را کندتر کرد. عارضه های جنسی این مکمل حاوی درد قفسه سینه، تهوع، استفراغ و دل آشوبه است. این دارو همچنين امکان دارد سبب بدبو شدن ادرار و عرق شود.

 

3) نیاسین:

نیاسین یک ویتامین گروه B است که ميزان کلسترول« خوب» یا HDL را بالا می برد. در یک بررسی در مردان ميزان بالای کلسترول کل و اختلال نعوظی متوسط تا شدید، استفاده ۱۵۰۰ ميلي گرم نیاسین براي ۱۲ هفته سبب بهبود مشکل جنسی آن ها شد. توجه داشته باشید دوزهای خيلي بالای این مکمل امکان دارد به کبد اسیب بزند و سبب مشکلات فشارخونی، قلبی و ادراری شود.

 

4) SAM-e:

بیماری افسردگی زندگی جنسی شما را تحت‌تأثیر قرار ميدهد . درمان بیماری افسردگی با ورزش، روان درمانی و در بعضی افراد دارو میتواند به شما کمک کند، ولی بعضی داروهای ضدافسردگی هم امکان دارد مشکلات جنسی ایجاد کنند. SAM- e( اس- آدنوزیل متیونین) ماده شیمیایی است که بدن شما آن را می سازد. بعضی پژوهش ها نشان می‌دهند استفاده این ماده بصورت مکمل امکان دارد به درمان بیماری افسردگی کم تا متوسط کمک کند، بدون این که اثرهای جانبی جنسی داشته باشد. همچنين استفاده این مکمل امکان دارد آثار درمانی داروهای ضدافسردگی را تقویت کند. توجه داشته باشید بدون نظارت پزشک این مکمل را همراه داروی ضدافسردگی تان استفاده نکنید برای این که امکان دارد سبب عوارض جانبي وخیمی شود. دوزهای بالای این مکمل امکان دارد سبب دل آشوبه، بیخوابی ، سرگیجه و سردرد شود.

 

5) یوهیمبین:

بوهیمبین یک داروی گیاهی تقویت قوای جسمی مردان است این مکمل گیاه دارویی از برگ های درختی که بومی آفریقای مرکزي است، گرفته ميشود . این ترکیب میتواند اختلال نعوظی را بهبود بخشد، ولی عوارض جانبي زيادي دارد. یوهیمبین امکان دارد سبب فشارخون بالا، تپش قلب، سردرد، استرس و سرگیجه شود. این عوارض در اشخاص دچار مشکلات روان پزشکی حادثه ساز است. از طرف ديگر این مکمل با بسياري از داروها تداخل دارد.

 

1 مکمل مشترک 

 پاناکس جینسینگ (جینسینگ آسیایی):

این مکمل گیاهی میتواند میل جنسی زنانی را که در دوره یائسگی قرار دارند، بهبود بخشد. در یک بررسی کوچک، زنانی که روزانه3 کپسول یک گرمی از این مکمل را براي ۲ هفته استفاده کرده بودند، از لحاظ جنسی بهبود یافتند. این مکمل همچنين امکان دارد به کارکرد نعوظی در مردان هم کمک کند. پژوهش ها نشان داده اند استفاده ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ ميلي گرم از این مکمل براي 2 تا 3 بار در روز تاثیربخش است. این مکمل امکان دارد سبب بیخوابی شود. بدین ترتیب درصورتی که مشکل خواب دارید، جینسینگ استفاده نکنید. آثار جانبی کم تر رایج حاوی قاعدگی های دردناک در زنان و بیماری اسهال است.


درصورتی که انرژی جنسی تان پائین است، مشکلاتتان را با پزشکتان در بین بگذارید. مشکل شما امکان دارد دلایل متمایز بسياري داشته باشد که هرکدام از آن ها احتیاج به درمان خاصی دارند. مکمل های تقویت کننده جنسی اثرهای جانبی هم دارند. شرایط خاص خودتان را نخست به پزشکتان بگویید. باتوجه به این که نظارت بر مکمل ها به شدت داروهای نسخه ای نیست.

به مجوز یا اجزای مکمل روی بسته توجه کنید. همچنين دستورات در خصوص ميزان استفاده را به دقت رعایت کنید. این فراورده ها را باید با احتیاط استفاده کرد و هشدارهای روی برچسب را جدّي گرفت. مدام به پزشکتان آگاهی دهید که قصد استفاده چه مکملی را دارید چراکه این مکمل امکان دارد بر سلامت شما یا کارکرد دیگر داروهایتان اثر بگذارد.


منبع: هفته نامه سلامت

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------