چگونه از خجالت همسرتان در بیایید؟! 

 

 

چگونه از خجالت همسرتان در بیایید

 

هر کاری راه و رسمی دارد، حتی عذرخواهی. همیشه با این توصیه قدیمی و تکراری مواجهیم که اگر کار اشتباهی کردیم عذرخواهی کنیم، اما اگر بلد نباشیم چطور عذرخواهی کنیم نه تنها اوضاع را بهتر نمی کنیم بلکه ممکن است حتی کار به جاهای باریک بکشد. حال در این میان توصیه دیگری هم وجود دارد و آن این که حتی اگر حق با ما بود می توانیم با بخشیدن فردی که عذرخواهی نمی کند، اوضاع را به نفع خود تمام کنیم. این راهکاری است که بیشتر به زوج ها پیشنهاد می شود، ولی می توان آن را بسط داد و در بسیاری از روابط اعم از کاری و دوستانه به کار برد. درست است که برای اغلب شما بخشیدن در حالی که هیچ تقصیری متوجه شما نیست سخت است اما اگر دیدید رابطه آنقدر ارزش دارد که نمی خواهید آن را از دست بدهید می توانید بزرگواری پیشه کنید و پیش قدم شوید. در این مواقع بخشش می تواند زخم های عاطفی را درمان کرده و به هردوی شما کمک کند راحت تر از موضوع بگذرید. در زیر برخی راه های بخشیدن آمده است.

 

اگر با عشق و مهر با کسی که شما را آزرده روبه رو شوید، در اغلب مواقع او از کاری که کرده پشیمان می شود و از شما تقاضای بخشش می کند. اگر بدانید که اطلاعات شما درست است و در این باره به همسرتان به شما توهین کرده دلیل و مدرک نشان دهید، ممکن است اذعان کند که عمل خطایی صورت داده است.

 

آن هایی که با عذرخواهی می خواهند گذشته را پشت سربگذارند و از نو شروع کنند و خالصانه برای آنچه اتفاق افتاده متاسف هستند، می توانند رضایت همسران شان را به دست آورند. این دسته از افراد مسئولیت اعمال شان را بر عهده می گیرند و برای اصلاح اشتباه شان بر می آیند.

 

با کسی که در حق شما بدی کرده، خوبی کنید. ما به حکم طبیعت با هرکس که با ما مهربان باشد، مهربان می شویم. ما کسانی را که به ما عشق می ورزند با عشق بدرقه می کنیم اما وقتی عشق روشی برای زندگی باشد، معیارها بسیار بالاتر است. در این حالت ما حتی به کسانی که با ما بدرفتاری کرده اند، لطف می کنیم.

 

راه رهایی از تالم و خشم ناشی از مورد بدرفتاری قرار گرفتن، این است که به ناکامی و اشتباهات خود در آن موقعیت مورد نظر اقرار کنید. اگر با شما رفتار ناخوشایندی کرده اند، خشم شما بر حق است. باید خشمگین شوید اما خشم قرار است به شما سری بزند و بعد راهش را بگیرد و برود، قرار نیست در شما مستقر بماند. خشم به شما انگیزه می دهد تا با کسی که شما را ناراحت کرده، برخورد کنید و خواهان رسیدن به مصالحه و سازش شوید. وقتی خشم را درون خود حفظ می کنید تبدیل به تلخی و مرارت می شود و بعد تولید نفرت می کند. این احساسات و نگرش ها برای هر کسی که آن ها را در خود حفظ کند، تولید ناراحتی می کند حتی ممکن است سبب شود با کسی که شما را ناراحت کرده برخوردهای خشونت آمیز داشته باشید.

 

می توانید موضوع را رها کنید. مطمئن باشید مسائل مهم زیادی در زندگی شما هست که بخواهند فکر شما را مشغول کنند. بنابراین اجازه ندهید خشم بر مغز شما سایه افکن شود. شما می توانید کاری کنید که عشق در شما قدرتمند تر از کار خطایی باشد که با او صورت گرفته است.

 

اگر با کسی برخورد دارید که از عذرخواهی امتناع می کند باید بتوانید از این ۴ اقدام که توضیح دادیم استفاده کنید و از شدت ناراحتی خود بکاهید. وقتی کسی را که با شما بد کرده رها کنید و به اشکالاتی که خود در این زمینه داشته اید توجه کنید و بخواهید شخص توهین کننده را دوست بدارید، این گونه به احساس بهتری می رسید و از زمان و انرژی خود به شکل سازنده ای استفاده می کنید.

 

● چگونه از همسرم عذرخواهی کنم

 

ساده ترین و کاربردی ترین جمله ای که به بچه های مان یاد داده ایم این بوده که وقتی مرتکب اشتباهی می شوند با گفتن «ببخشید » یا «متاسفم» رضایت ما را به دست آورند اما داستان در مورد همسران مان کمی متفاوت است یا بهتر است بگوییم خیلی تفاوت دارد. توجیه کردن و عقلانی جلوه دادن اشتباهی که انجام داده اید به هیچ وجه عذرخواهی نیست. بعضی از مردم چنین رفتار می کنند چون می خواهند از مخمصه ای که به خاطر انجام کار اشتباه دچارش شده اند نجات پیدا کنند. در حقیقت، تاکید کردن بر نیازهای خودتان هنگام عذرخواهی، معذرت خواهی نیست.

 

● دلایل عذرخواهی

 

فراموش نکنید که همسر تان به خاطر نزدیکی که با شما دارند به خوبی می توانند نیت واقعی عذرخواهی شما را بفهمند. آن هایی که با عذرخواهی می خواهند گذشته را پشت سربگذارند و از نو شروع کنند و خالصانه برای آنچه اتفاق افتاده متاسف هستند، می توانند رضایت همسران شان را به دست آورند. این دسته از افراد مسئولیت اعمال شان را بر عهده می گیرند و برای اصلاح اشتباه شان بر می آیند. این ها دلایل خوبی برای عذرخواهی است.

 

● از این کلمه استفاده نکن

 

وقتی از همسرتان عذرخواهی می کنید، این پوزش باید خالصانه و بی ریا باشد. در عذرخواهی تان از کلمه «من» استفاده کنید و مسئولیت رفتاری که مرتکب شده اید را به گردن همسرتان نیندازید. هنگام عذرخواهی جدی باشید و همین طور باید ثابت کنید برای این که اوضاع به حالت اول برگردد هرکاری می کنید همچنین باید بر این تصمیم تان تاکید کنید که آن اشتباه را هرگز تکرار نخواهید کرد. مطمئن شوید هر کاری که برای جبران اشتباه انجام می دهید جدی است و حتما انجامش خواهید داد. قولی ندهید که تمایلی به انجام آن ندارید یا در توان تان نیست.

 

● چه زمانی می بخشد

 

مفهوم غافلگیری خوب و هیجان آور به این معناست که کاملا غیرمنتظره برای همسرتان کاری انجام دهید یا هدیه ای تهیه کنید که او را هیجان زده کند و در نتیجه دلخوری که از شما دارد را فراموش کند. برای این کار یک روز معمولی را برای غافلگیر ساختن همسرتان انتخاب کنید. نه! اشتباه نخوانده اید، باید یک روز معمولی را برای غافلگیر کردن او انتخاب کنید چون انتخاب روزهایی خاص مثل سالگرد ازدواج، روز تولد یا روز عشق برای غافلگیری همسرتان خیلی مناسب نیست و در این روزها هر فردی انتظار اتفاقی خاص را دارد علاوه بر این اگر می خواهید همسرتان را خیلی خوب غافلگیر کنید، به جزئیات چیزهایی که دوست دارد یا از آن ها لذت می برد دقت کنید.

منبع:مجله تپش

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022