راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن با سالمندانارتباط برقرار کردن با سالمند,ارتباط با سالمند,رابطه با سالمند

اصول برقراری ارتباط با سالمندان

 

سالمندان به دلیل محدودیت‌های زیستی و اجتماعی که در این سنین برایشان ایجاد می‌شود ممکن است زودرنج، حساس، بد خلق و یا به اصطلاح بد قلق شوند و برقراری ارتباط با آن‌ها کار ساده‌ای نباشد.اما اگر اصول ارتباط برقرار کردن و جلب رضایت آن‌ها را بدانید می‌توانید همدم و همراه او شوید و او نیز برای شما یک همدم و سنگ صبور باشد. در ادامه به نحوه‌ ارتباط برقرار کردن به سالمندان پرداخته‌ایم. با بیتوته همراه باشید.

به باورها و عقاید سالمندان احترام بگذارید

هر فرد ارزشها، باورها و فرهنگ خاص خودش را دارد و این نكته ای است كه در ارتباط با سالمندان نباید فراموش كرد. عقاید و ارزش های سالمندان امروز، در جامعه ای كاملاً متفاوت با جامعهی كنونی شكل گرفته است.

 

آنها حوادث تاریخی و شرایط اقتصادی – اجتماعی دشواری را پشت سر گذاشته اند. درك آنچه بر سالمند كنونی گذشته است برای شما ممكن است سخت باشد و تنها یك ارتباط خوب می تواند این شكاف نسلی را هموار سازد.

 

خواسته‌هایشان را جویا شوید

اولین قدم برای برقراری ارتباط با سالمندان این است که سالمندان را بشناسيد و این شناخت با مطلع شدن از خواسته هايشان بهتر شکل می‌گیرد. براي شناخت سالمند بايد از آنان سؤال كنيد تا بتوانيد نگرانی های آنها را بهتر بفهميد وكمك بهتري به ايشان عرضه كنيد.

 

به ياد داشته باشيم در برابر پاسخ سالمند صبور باشيم و وقت بيشتري صرف كنيم و اگر سالمند در حال صحبت كردن است، به او فرصت دهيد تا حرفش را تمام كند و جملهی او را خودمان كامل نكنيم و در نهایت یه می‌دانم به آن بچسبانیم. 

 

شنونده مشتاق و همدلی برای سالمندان باشید

لازم است حين گفت و گو با سالمندان، به گفته های آنان ارزش و احترام بگذاريد. به صحبت های آنان خوب و دقیق گوش بدهيد. گوش دادن فعالانه چيزي بيش از شنيدن ساده است و در واقع همدلي با سالمند است. همدلي با سالمند يعني خودمان را جاي فرد سالمند بگذاريم و بفهميم كه او در موقعيت هاي مختلف چه فكر يا احساسي دارد.

 

سالمندان به شدت پذیرای ارتباطات غیر کلامی شما مانند لبخند زدن، تكان دادن سر برای تأييد، نگاه كردن، ارتباط چشمی، گرفتن دست، تعارف با دست و ... هستند. بنابراین با یک اخموتخم ساده سبب رنجیده شدن آنها می‌وید و با یک لبخند ساده می‌توانید اشتیاق خود برای برقراری رابطه با آنها را نشان داده و به آن‌ها روحیه دهید.

 

در میان گذاشتن روزمرگی‌هایتان با او

حرف زدن با سالمندان و گفتن نظرات و عقاید، مسائل روزمره‌تان و همچنین درمیان گذاشتن احساس و عواطفتان با آن‌ها، بیانگر ارزشی که برای آن‌ها و نظرشان قائل می‌شوید است.

 

به لحن و تن صدایتان توجه کنید

یک سالمند به لحن و تن صدای شما هنگام گفتگو با اوبسیار توجه دارد. پس سعی کنید با لحنی آرام، شمرده و با احترام با او صحبت کنید و از افعال جمع و غیر دستوری استفاده کنید. حتی اگر سالمندی ناشنوا باشد هيچ گاه نبايد براي صحبت كردن با او صدايتان را بلند كنيد يا فرياد بزنيد. براي اينكه او حرف هاي ما را بشنود، با صداي معمولي و نزدیک گوشي كه شنوايي بهتري دارد وبا اشاره صحبت كنيد.

 

ارتباط تماسی با سالمند برقرار کنید 

سالمندان,ارتباط با سالمندان,سالمند

نحوه‌ی ارتباط برقرار کردن با سالمند

 

یکی از ابتدايي ترين و خصوصي ترين شكل برقراري ارتباط با سالمند لمس كردن است  بسياري از سالمندان محروميت لمسي دارند. در برقراري ارتباط با سالمندان سه نوع ارتباط لمسي وجود دارد:

 

– تماس عاطفی: لمس محبت‌آميز يكي از نيازهاي انساني است. مانند وقتي كه پدر بزرگ يا مادر بزرگ را در آغوش مي‌گيريد و آنها را مي‌بوسيد. محبت، تفاهم، اعتماد، اميد و علاقه را مي‌توان با نگه داشتن دستي لرزان در دستي قوي به ديگري منتقل كرد.

 

- تماس حمايتی: براي كمك به سالمند به كار مي‌رود. مانند وقتي كه به سالمند براي بلند شدن از زمين كمك مي‌كنيد.

 

– تماسس كنشی: به منظور ادب و احترام به كار مي‌رود. مانند دست زدن به پشت سالمند و تعارف و تقدم براي عبور

 

ارتباط برقرار کردن با سالمندان بداخلاق

اگر بداخلاقی سالمندان عارضه پیری باشد مثلا در اثر بیماری های این دوران یا معلول احساس بی کفایتی به خاطر از دست دادن کار و همکاران یا به خاطر احساس مزاحمت و سربار بودن و از این قبیل باشد ،با فراهم آوردن شرایط بهتر و با تلقین مفید بودن و رحمت بودنشان در خانواده می توانید بدخلقی هایشان را چاره کنید. و آن‌ها را به آرامش، گفتگو و معشرتی دوستانه دعوت کنید.

 

فرزندت را به من بنما تا بگویم که تو کیستی

فرزندان شما شبانه روز شاهد رفتار شما با سالمندان هستند. آنها هم در شرایط فعلی شما قرار خواهند گرفت. دوست دارید چه رفتاری با شما داشته باشند؟احتمالا هیچ گاه تاکنون به چنین چیزهایی فکر نکرده اید. زیرا با میل طبیعی انسان مخالف است. بشر در رویاهای خود همواره چیزهایی را که مطلوب او هستند در نظر می گیرد و آینده خود را آن طور که دوست دارد مجسم می نماید.

 

به عبارتی نفس ما، ما را فریب می دهد. البته اگر هم به چنین روزهایی فکر کنیم خودمان را از هر عیب و نقصی مبرا فرض می کنیم حال آنکه این چنین نیست. پس واقع بینانه وقتی به سالمندان می نگرید خودتان را جای آنها در نظر بگیرید و با رحم کردن در حق ایشان به خودتان لطف کنید.

 

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------