زندگینامه حامدی اصفهانی شاعر ایرانی دربار عثمانیانبیوگرافی حامدی اصفهانی,حامدی اصفهانی,زندگینامه حامدی اصفهانی

بیوگرافی حامدی اصفهانی

 

زندگینامه حامدی اصفهانی شاعر ایرانی

حامدی اصفهانی یا حامدی عجم شاعر، صوفى و خطاط ایرانی دربار عثمانیان در زمان سلطان محمد فاتح در سال ۸۴۳ قمری در اصفها به دنیا آمد. حامدی اصفهانی نزدیک به بیست سال همنشین سلطان محمد فاتح بود. وی به زبان‌های فارسی که زبان مادری‌اش بود و همین طور ترکی در دربار عثمانی شعر می‌سروده‌است.

چکیده ای از بیوگرافی حامدی اصفهانی

نام:حامدی اصفهانی

تاریخ تولد: ۸۴۳ هجری قمری

محل تولد: اصفهان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر ادیب صوفی عارف و خطاط فاضل قرن نهم هجری

 

بیوگرافی حامدی اصفهانی

حامدی اصفهانی شاعر، صوفى و خطاط. از عارفان پیرو طریقه‌ى مولوى بود که بعد از جهانگردى زیادی به خاک عثمانى و به دربار سلطان محمد فاتح راه پیدا کرد و سمت شیخى مزار مولانا جلال‌الدین در قونیه را بر عهده گرفت.

 

به جز «دیوان» شعرش، اشعارى در جواب معماهاى جامى سرود و همین طور براى فرزندش، محمود زایجه‌اى به فارسى شامل سى و دو سؤال طرح کرد و در جواب هر سوال یک یا دو بیت فارسى سرود و نام آن را «جام سخن گوى» گذاشت.

 

همین طور وی بیش از نیمى از غزلیات حافظ را تضمین کرد. او خطاط هم بود، چنانکه «مفردات» ابن‌بیطار و «دلایل الاعجاز» را به خط زیبا براى سلطان محمد فاتح نوشت.

 

بیوگرافی حامدی اصفهانی,حامدی اصفهانی,زندگینامه حامدی اصفهانی

بیوگرافی حامدی اصفهانی

 

فعالیت های حامدی اصفهانی

از کارهای حامدی اصفهانی می توان به شاعر، صوفى و خطاط اشاره کرد. او به عنوان یکی از عارفان پیرو طریقه ى مولوى به خاک عثمانى و دربار سلطان محمد فاتح، بعد از جهانگردى های بسیار رفت و در قونیه در سمت شیخى مزار مولانا جلال الدین انتخاب شد. او به سرودن اشعارى در پاسخ معماهاى جامى به غیر از « دیوان» شعرش پرداخت و زایجه اى به فارسى براى فرزندش( محمود) مشخص نمود که سى و دو سوال داشت و یک یا دو بیت فارسى در جواب به هر سؤال سرود و نام« جام سخن گوى» را برای آن انتخاب نمود. حامدی اصفهانی به تضمین بیش از نیمى از غزلیات حافظ پرداخت. این خطاط براى سلطان محمد فاتح،« مفردات» ابن بیطار و« دلایل الاعجاز» را به خط خوش نوشت.

 

در دیوان حامدی اصفهانی، شواهد و علامات بسیاری وجود دارد که نشانگر این موضوع است که وی از پیشگامان مکتب وقوع و نازک خیالی به حساب می آید؛ حتی در دیوان او، علاماتی از چشمگیر ترین خصوصیات سبک هندی، عنوان شده است. باتوجه به قابل درنگ بودن شعر حامدی از نظر کیفیت و خصوصیات سبک شناسی، توجهی به او در کتابهای تاریخ ادبیات و سبک شناسی نشده است؛ به این علت که دیوان او در دست نیست.

 

آثار حامدی اصفهانی

از آثار حامدی اصفهانی می توان سه کتاب« دیوان»،« جام سخنگو( فال نامه)» و یک کتاب تاریخی « تواریخ العثمان» را نام برد.

 

درگذشت حامدی اصفهانی

حامدی اصفهانی در سال ۸۹۰ هجری قمری فوت کرده است. از جزییات آن اطلاعی در دست نیست.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------