بیوگرافی استاد شهرام ناظریعکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

عکس های شهرام ناظری

شهرام ناظری متولد ۱۳۲۸ در کرمانشاه خواننده، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز موسیقی اصیل ایرانی است. شهرام ناظری در بیشتر آثار خود از شعرهای مولانا بهره برده‌است و طی ۳۰ سال فعالیتِ هنری، توانسته سبک جدیدی از موسیقی را که آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران است به‌وجود آورد.

چکیده ای از بیوگرافی شهرام ناظری : 

نام : شهرام ناظری

تولد : ۲۹ بهمن ۱۳۲۸ کرمانشاه، ایران

ملیت : ایرانی

سبک‌ ها : موسیقی اصیل ایرانی

موسیقی کردی کرمانشاهانی

موسیقی مقامی ایرانی

ساز : سه‌تار

سال‌های فعالیت : از ۱۳۵۴ تاکنون

 

بیوگرافی شهرام ناظری :

شهرام ناظری (در زبان كُردی: شارام نازری) متولد ۲۹ بهمن ۱۳۲۸ در کرمانشاه خواننده، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز موسیقی اصیل ایرانی است. شهرام ناظری در کوچهٔ یخچالی در محله برزه‌دماغ در کرمانشاه، در خانواده‌ای کرُد زبان و آشنا با موسیقی و شعر به دنیا آمد. وی صدای دل‌نشینش را از پدر و مادر خویش به یادگار دارد و از دوران خردسالی توسط مادرش با شعر و آواز آشنا شد؛ پدرش نیز صدای لطیفی داشت و ضمن آشنایی با گوشه‌ها و ردیف‌های آواز ایرانی، سه‌تار هم می‌نواخت. وی از سبک قدما و خوانندگان آن دیار به خصوص «شیخ داوودی» خوانندهٔ بزرگ آن زمان بهره گرفته و نیز داشته‌هایش را در اختیار فرزندش گذاشت.

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

شهرام ناظری

 

شهرام ناظری در سن 7 سالگی اولین برنامهٔ هنری خود را در رادیوی کرمانشاه همراه با تار درویشی، از نوازندگان معروف آن زمان کرمانشاه، اجرا کرد. پس از آن در سن 11 سالگی نیز توانست در رادیو تلویزیون ایران چند برنامهٔ دیگر آواز ایرانی اجرا کند.

 

پس از آن تحت تعلیم نورعلی خان برومند آثار گذشتگان موسیقی را فرا گرفت و همزمان برای تکمیل ردیف آوازی از محضر استاد زنده‌یاد عبدالله خان دوامی نکته‌ها آموخت. وی همچنین از محضر استادانی چون محمود کریمی، عبدالعلی وزیری و حسین قوامی نیز نکته‌ها و ظرایف آوازی را فرا گرفت.

 

شهرام ناظری همزمان با آموختن آواز به آموختن ساز سه تار هم پرداخت و از جمله کسانی بود که بیشترین حشر و نشر را با استاد نامدار سه تار، استاد احمد عبادی داشت و نیز در این مسیر از دانش و توانایی‌های استادانی چون محمود تاجبخش، جلال ذوالفنون و محمود هاشمی (سازنده معروف سه تار) نیز نکته‌ها آموخت، ‌ضمن آنکه در دوره‌ای که رضا قاسمی در آلبوم گل صدبرگ با ناظری همکاری می‌کرد، از وی هم نکات قابل اعتنایی فرا گرفت.

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

بیوگرافی شهرام ناظری

 

شهرام ناظری در بیشتر آثار خود از شعرهای مولانا بهره برده‌است و طی ۳۰ سال فعالیتِ هنری، توانسته سبک جدیدی از موسیقی را که آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران است به‌وجود آورد. شهرام ناظری ، علاوه بر بهره‌گیری از شعرهای مولوی در زمینهٔ استفاده و استوارسازی شعر معاصر پارسی بر روی موسیقی سنتی ایرانی نیز پیشرو بوده‌است. علاوه بر این‌ها شهرام ناظری از اولین کسانی‌ست که با استفاده از موسیقی مقامی، اشعار شاهنامهٔ فردوسی را اجرا کرده‌است. وی تاکنون بیش از ۴۰ آلبوم موسیقی منتشر کرده‌است.

 

شهرام ناظری خواننده‌ای است که در آثارش روحیه تکرار ناپذیری دارد و همواره تلاش نموده‌است که نگرش و تجربه‌ای جدید را در آواز و موسیقی به‌وجود آورد. شهرام ناظری تحریرهای ریتمیک و خاصی را از سال‌های پایانی دهه هفتاد خورشیدی در آثارش استفاده نمود، از جمله این آثار می‌توان به آلبوم‌های ساز نو آواز نو، سفر به دیگر سو، لولیان و مولویه (شور رومی) اشاره کرد.

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

استاد شهرام ناظری

 

شهرام ناظری در سراسر جهان در سالن ها و فستیوال های بزرگ برنامه و کنسرت هایی اجرا نموده است. جشنواره موسیقی اکس-آن-پروانس، جشنواره موسیقی آوینیون، تئاتر دلاویل پاریس، جشنواره سامر توکیو، سالن تئاتر دالبی لس آنجلس، رویال آلبرت هال، جشنواره دل پوپولو در ایتالیا، جشنواره بیت الدین لبنان، ارکستر فیلارمونیک کلن آلمان، مجمع انجمن آسیا، مؤسسه جهانی موسیقی بروکلین، آکادمی موسیقی بام نیویورک، جشنواره اروپا رم، جشنواره موسیقی سائو پائولو و جشنواره موسیقی فاس مراکش و اجرا در شهرهای ونیز، بارسلون، مادرید، ژنو، بروکسل، آمستردام، استکهلم، اسلو و کپنهاگ از جمله بزرگترین اجراهای جهانی ناظری به شمار می رود.

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

همسر و پسر استاد شهرام ناظری

 

وضعیت تاهل شهرام ناظری : 

استاد شهرام ناظری سالهاست ازدواج کرده و تنها یک پسر بنام حافظ دارد، حافظ ناظری متولد 1358 در تهران است که حالا کنار پدر خواننده، نوازنده و آهنگسازی می کند.

 

حواشی شهرام ناظری : 

شکایت از صدا و سیما: شهرام ناظری در سال 97 از صدا و سیما به علت اینکه 40 سال بدون اجازه از وی آثارش را پخش کرده بود شکایت کرد، او می گوید آنها حق کپی رایت آثار من را در نظر نگرفتند آنها حتی از پرداخت حقوق عادی ثابت من هم خودداری کردند.

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

استاد شهرام ناظری به همراه پسرش حافظ ناظری و اصغر فرهادی

 

آلبوم‌های شهرام ناظری : 

چاووش 2 1357

چاووش 3 1357

چاووش 4 1357

چاووش 7 1358

چاووش 8 1357–59

مثنوی موسی و شبان 1358

صدای سخن عشق 1358

باد صبا می آید 1360

بشنو از نی اجرا در 1360

گل صدبرگ 1360

لاله بهار 1360

نوروز 1362

بنمای رخ 1363

یادگار دوست 1363

بهاران آبیدر 1364

کیش مهر 1365

بی قرار 1366

زمستان 1366

در گلستانه 1366

شورانگیز 1367

ساقی نامه 1 1367

ساقی نامه 2 1367

آتشی در نیستان 1367

سخن تازه 1367

کنسرت اساتید موسیقی ایران 1368

کنسرتی دیگر 1368

لیلی و مجنون 1368

چشم به راه اردیبهشت 1370

حیرانی 1375

ساز نو آواز نو 1377

کنسرت 77 1377

سفر به دیگر سو 1377

آواز اساطیر 1379

غم زیبا 1382

لولیان 1384

بیست سال با آثار پرویز مشکاتیان 2 زمستان 1385

مولویه (شور رومی) 1386

سفر عسرت 1388

امیرکبیر 1390

کنسرت شهرام ناظری و لوریس چکناوریان 1390

بعد یازدهم 1392

درفش کاویانی، کاوه آهنگر 1393

رقصانه 1394

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

عکس های اینستاگرام شهرام ناظری

 

افتخارات و جوایز شهرام ناظری : 

- جایزهٔ «کونکورز» موسیقی فولکلور در سال ۱۹۷۵

- دریافت جایزهٔ «بهترین موسیقی عرفانی جهان» در جشنوارهٔ فاس مراکش در سال ۱۹۹۷ (وی پس از دریافت این جایزه، از سوی مطبوعات آمریکا لقب پاواروتی ایران را نیز دریافت کرد.)

- دریافت جایزه ویژه شهر ارواین ایالت کالیفرنیا برای گسترش پیام معنوی مولانا و صلح از طریق زبان موسیقی در سال ۲۰۰۶

- دریافت نشان «لژیون دونور» از سوی دولت فرانسه در سال ۲۰۰۷ 

- دریافت نشان «شوالیه ادب و هنر» از سوی دولت فرانسه در سال ۲۰۰۷ 

- دریافت عنوان هنرمند برتر آسیا از طرف مجمع آسیاسوسایتی ۲۰۰۷

- دریافت جایزهٔ «اسطورهٔ زنده» از دانشگاه یوسی‌اِل‌اِی 

- دریافت نشان طلایی سماع بارگاه مولانا از دست اسین چلبی نواده مولانا در سال ۱۳۸۶ در شهر قونیه ترکیه و انتخاب به عنوان رئیس افتخاری مرکز مولانا پژوهی دانشگاه سلجوق در ایران

- دریافت کلید طلایی شهر خوی و مقبرهٔ شمس در جشنوارهٔ بین‌المللی شمس تبریزی در آبان ۱۳۸۶

- دریافت لوح سپاس از شهرداری شهر ایرواین کالیفرنیا به پاس قدردانی از تلاش‌های شهرام ناظری در ترویج پیام معنوی صلح در قالب موسیقی و شعرهای مولوی

- نام‌گذاری روز ۲۵ ماه فوریه سال ۲۰۰۶ به نام «شهرام ناظری»، توسط رئیس شواری شهر و شهردار سن دیه گو در حوزهٔ جغرافیایی سن‌دیه‌گوی ایالت کالیفرنیا. در مدت کوتاهی پس از این نامگذاری، کنگرهٔ آمریکا نیز با اهدای لوح سپاس از وی تقدیر نمود.

- دریافت تقدیرنامه از سوی دانشگاه هاروارد به دلیل نقش مؤثر ناظری در معرفی مولوی به دنیای غرب و نوآوری در موسیقی ایرانی و جذب مخاطبان غربی

 

تصاویر شهرام ناظری :

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

استاد شهرام ناظری به همراه پسرش حافظ ناظری

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

عکس های استاد شهرام ناظری

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

استاد شهرام ناظری به همراه استاد محمدرضا شجریان

 

عکس های شهرام ناظری , شهرام ناظری و پسرش

عکسها و زندگی نامه استاد شهرام ناظری

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------