‌مؤسس نخستین اپرای ایران که بود؟عکس های میرزاده عشقی

 

نام اصلی میرزاده عشقی «سیدمحمدرضا کردستانی» فرزند «حاج سیدابوالقاسم کردستانی» بود و در تاریخ دوازدهم جمادی‌الثانی سال ۱۳۱۲ هجری قمری مطابق ۲۰ آذرماه ۱۲۷۳ خورشیدی و سال ۱۸۹۴ میلادی در همدان زاده شد.

 

میرزاده عشقی روزنامه‌نگار، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس در عصر رضاخان بوده که روزنامه قرن بیستم را منتشر می‌کرده است، میرزاده عشقی در کنار روزنامه‌نگاری به شاعری هم روی آورد و از افراد موثر در نوآوری شعر فارسی بوده و حتی از این حیث از نیمایوشیج هم برتری دارد چرا که او بر این باور بود که قالب شعر فارسی برای بیان مشکلات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و تمام آلام مردم کفایت نمی‌کند و باید تغییری در آن پدید آورد.

 

شعر «داستان سه تابلوی مریم» میرزاده عشقی نخستین تحول شعر فارسی بود که بعدها افردی مانند نیمایوشیج به تکمیل آن پرداختند ،میرزاده عشقی در بیداری سیاسی مردم تلاش بسیاری انجام می‌داد و در سرودن اشعار خود از زبان محاوره استفاده می‌کرد، به گونه‌ای که بیشتر مردم آن را می‌خواندند و حفظ می‌کردند.

 

میرزاده عشقی سال‌های کودکی را در مکتب‌خانه‌های محلی سپری کرد و از سن هفت سالگی به بعد در آموزشگاه‌های «الفت» و «آلیانس» به تحصیل زبان فارسی و فرانسه اشتغال داشت، پیش از آن که گواهینامه خود را از مدرسه آلیانس دریافت کند در تجارتخانه یک بازرگان فرانسوی به شغل مترجمی پرداخته و به زبان فرانسه مسلط شد.

 

 بیوگرافی میرزاده عشقی

 

دوره تحصیلی میرزاده عشقی  تا سن 17 سالگی بیشتر طول نکشید، در آغاز سن ۱۵ سالگی به اصفهان و سپس برای اتمام تحصیلات به تهران رفت، بیش از سه ماه نگذشت که به همدان بازگشت و چهار ماه بعد به اصرار پدر برای تحصیل عازم پایتخت شد اما میرزاده عشقی از تهران به رشت و بندرانزلی رهسپار شد و از آنجا به مرکز بازآمد.

 

هنگامی‌که میرزاده عشقی در همدان زندگی می‌کرد، اوایل جنگ جهانی اول و به عبارت دیگر، دوره کشمکش سیاست متفقین و دول متحده بود، عشقی به هواخواهی از عثمانی‌ها پرداخت و زمانی‌که چند هزار مهاجر ایرانی در عبور از غرب ایران به سوی استانبول می‌رفتند او هم به آنها پیوست و همراه مهاجرین به آنجا رفت.

 

میرزاده عشقی روزنامه‌نگار عصر رضاخان بوده که روزنامه قرن بیستم را منتشر می‌کرده است، رضاخان به علت سیاست‌هایی که میرزاده‌ عشقی در پیش گرفته بود با او دشمن شده و در نهایت این دشمنی منجر به قتل وی شد.

 

از نظر عشقی تمام اتفاقات کشور به دست انگلیس بوده و کشور توسط آنان اداره می‌شد، یکی از اشعار او که برای مجلس چهاردهم و وکلا سروده شده، تا حدودی درست بود و به افشاگری‌های سیاسی و اختلاس‌های آن دوره پرداخت.

 

مراسم تشییع جنازه میرزاده عشقی

 

میرزاده‌ عشقی مؤسس نخستین اپرای ایران است ، تئاتر و اپرا از جمله فعالیت‌هایی بود که ایرانیان از فرنگی‌ها اقتباس کرده و در ایران اجرا کردند. روشنفکران ایرانی برای توسعه‌ زندگی مدرن از این قبیل اقدامات استقبال کرده اما افراد مذهبی با آنان مخالفت کردند.

 

همدان یکی از دروازه‌های فرهنگ و تمدن است و میرزاده عشقی فردی همدانی‌الاصل بوده و در آن هیچ شکی نیست اما به علت اینکه فعالیت او در تهران بازتاب بیشتری داشت و بیشتر جوانی خود را در تهران به سر برد، گاهی او را همدانی نمی‌دانند.

 

گفتنی است؛ خیابانی در شهر همدان به نام «میرزاده عشقی» به ثبت رسیده که یک سرش به میدان شریعتی و سر دیگرش به میدان جهاد(دانشگاه) ختم می‌شود. 

 

منبع:vaghayedaily.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------