تازه های مناسبت در ایران و جهان

ارتش, 29 فروردین روز ارتش, روز ارتش, روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران‎ 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری 29…

۳۰ فروردین روز علوم آزمایشگاهی، زاد روز حکیم سید اسماعیل جرجانیسالروز تولد حکیم جرجانی, اسماعیل جرجانی

سالروز تولد حکیم جرجانی

سی ام فروردین روز آزمایشگاه روز بزرگداشت جرجانی آزمایشگر، پژوهنده، پزشک نابغه و تیزهوشی است که پزشکی تنها یکی از دانش‌های او بود.

 

اسماعیل جرجانی کیست؟

اسماعیل جرجانی در سال ۱۰۴۲ میلادی در جرجان در شمال شرقی ایران نزدیک دریای خزر متولد شد. در قرن ۴ جرجان شهر مهمی بود که با حمله مغلول ها بسیار خسارت دید و شهر به کلی ویران شد شهر جدید یعنی گرگان امروزه در کنار این شهر ویران شده بنا شده است.

 

قبل از جرجانی و بعد اسلام همه کتاب ها در ایران به زبان عربی نگارش میشد اما جرجانی اولین کسی بود که به زبان فارسی کتاب بسیار مهمی را نوشت. حکیم جرجانی، ابتدا طب را در زادگاه خود فرا گرفت و سپس به جهت افزودن بر معلومات خود رنج سفر را به جان خرید و عازم دیگر نقاط ایران شد.

 

اسماعیل جرجانی ، در سال 504 هجری رهسپار خوارزم و دربار قطب ‌الدین ‌محمد سرسلسله خوارزمشاهیان که دربارش مجمع فضلا و دانشمندان بود شد. وی در خوارزم مسئولیت بیمارستان بزرگ آن دیار را پذیرفت.

 

سالروز تولد حکیم جرجانی, اسماعیل جرجانی

مهمترین آثار حکیم جرجانی  به نام " ذخیره خوارزمشاهی" است  

 

حکیم جرجانی در اولین سال حضورش در خوارزم تدوین کتاب عظیم خود " ذخیره خوارزمشاهی" را که مشتمل بر 750 هزار اصطلاح مرتبط با علم پزشکی بود به پایان برد.

حکیم جرجانی ضمن مسافرتهای طولانی به کشور و شهرهای علمی آن زمان به فراگیری علوم پزشکی خصوصاً از راه مشاهدات آزمایشگاهی پرداخت.

 

جرجانی علاوه بر ذخیره خوارزمشاهی دارای آثار دیگری در زمینه علم پزشکی همچون خفی‌ علایی، الاغراض‌ الطبییه  ، طب الملوکی و یادگار نیز می باشد که بسیاری از آنان راهگشای طبیبان آن عصر و نیز مشخص‌ کننده روش پزشکان گذشته برای طبیبان فعلی می ‌باشد. از این روست که بسیاری جرجانی را یکی از بزرگترین پزشکان آن عصر دنیا نامیده‌ اند .

 

حکیم جرجانی بیشتر مشاهداتش را در جهت تشخیص بیماریها از راه آزمایشگاه به دست آورد و بنا بر همین اصل او را به عنوان پدر علوم آزمایشگاهی می نامند و سالروز تولدش را " روز علوم آزمایشگاهی" نامگذاری کردند .

 

جرجانی تمام شرایط جغرافیایی ، آب هوایی و بیماری های رایج محل زندگی خود را با جزئیات تمام ذکر کرده است. همچنین ذکر شده است که او اولین کسی بود که رابطه گواتر و اگزوفتالمی را کشف کرد.

 

سالروز تولد حکیم جرجانی, اسماعیل جرجانی

سالروز تولد حکیم جرجانی

 

انتخاب روز 30 فروردین ماه به عنوان روز علوم آزمایشگاهی :

1. انتخاب روز بزرگداشت حکیم جرجانی می تواند به عنوان شروع کننده یک نوآوری جدیدی از نگاه مشاهدات آزمایشگاهی و نهایتاً تشخیص بیماری در دنیای اسلام و پزشکی باشد، لازم و ضروری است.

 

2 . 30 فروردین ماه با عنایت به اینکه از روزها و ماههای اول سال است و شروع فعالیت کاری یک صنف از وجوه مختلف در ابتدای سال مفید می باشد، انتخاب گردید.

 

3. تنویر افکار عمومی و اطلاع آحاد جامعه از عملکرد کارکنان در عرصه علوم آزمایشگاهی در سطح کشور

 

4. تجلیل از پیشرفتها ، تحقیقات نوین و دستاوردهای جدید و قدردانی از تلاشهای دانشمندان، متخصصین، دانشجویان و کارکنان علوم آزمایشگاهی

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 در ادامه بخوانید

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------