تازه های مناسبت در ایران و جهان

ولادت امام رضا(ع), میلاد امام رضا(ع), 11 ذی القعده میلاد امام رضا (ع)

11 ذی القعده؛ ولادت امام رضا علیه السلام

امام رضا (ع)در 11 ذی القعده سال 148 هجری در مدینه منوره دیده به جهان گشودند 11 ذی القعده؛ ولادت…

12 آوریل مصادف با سفر نخستين انسان به فضافضا,12 آوریل سفر نخستین انسان به فضا,23 فروردین سفر نخستین انسان به فضا 12 آوریل مصادف با سفر نخستين انسان به فضا
در روز 12 آوریل (23 فروردین) سال 1961 میلادی یوری گاگارین فضانورد 27 ساله روسی با سفینه وستوک 1 دور کره زمین را در ارتفاع 327 کیلومتری در مدت 108 دقیقه پیمود.

یوری گاگارین نخستین انسانی بود که در تاریخ به فضا سفر کرد و توانست منظره کره زمین را از فضا مشاهده کند.
کپسول این سفینه از آلومینیوم ساخته شده بود و یک جسم کروی شکل به قطر 2 متر و 30 سانتی متر بود که حجم قابل سکونت داخل آن فقط 6.1 متر مکعب بود. یوری گاگارین در فضای کوچک سفینه هیچ کاری برای انجام دادن نداشت و هدایت سفینه توسط کارشناسان پایگاه بایکونور انجام می گرفت.


هنگام بازگشت به زمین ، در نقطه ای از خاک سیبری ، یوری گاگارین چند دقیقه قبل از برخورد سفینه به سطح زمین با چتر نجات خود را بیرون پرتاب کرد و به کمک چتر نجات به سفر خطرناک و ماجراجویانه اش خاتمه داد. یوری گاگارین پس از بازگشت به زمین با استقبال فراوان مقامات و مردم اتحاد شوروی مواجه شد و به قهرمان ملی این کشور مبدل گردید.

 

اتحاد شوروی 4 سال پس از پرتاب نخستین ماهواره جهان به مدار زمین با اعزام یک انسان به فضا بار دیگر تفوق خود در زمینه فضایی را به رخ ایالات متحده کشید. به این ترتیب ، در روز 12 آوریل سال 1961 میلادی یوری گاگارین فضانورد شوروی نخستین انسانی بود که به فضا سفر کرد و پس از پیمودن یک دور کره زمین در مدت 108 دقیقه به کره خاک بازگشت.

یوری گاگارین نتوانست شاهد پیشرفت های فضایی در دهه های بعد باشد زیرا در روز 27 مارس سال 1968 میلادی در سن 34 سالگی در جریان یک ماموریت آموزشی بر اثر سقوط هواپیمایش کشته شد.

منبع : jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------