چیزهایی که باید درباره سفره قلمکار باید بدانید؟سفره قلمکار,انواع سفره قلمکار,سفره قلمکاری شده

سفره قلمکاری شده

 

آشنایی با سفره قلمکار

قلمکاری هنر زیبایی است که از معروفترین صنایع دستی اصفهان محسوب می شود و به وسیله ی قلم و بیشتر روی پارچه و سفره انجام می گیرد. در دوران صفویه که اصفهان پایتخت ایران بود، خیلی از لباس های مردانه و زنانه به وسیلع قلم طراحی می شدند. در این مقاله ما در مورد سفره قلمکاری برای شما مطالبی آورده ایم با ما همراه باشید.

انواع شکل های هندسی پارچه و سفره قلمکاری شده

 

سفره و پارچه قلمکاری شده گرد

پارچه قلمکاری شده می تواند به عنوان زینت برای میزی کوچک در گوشه ای از خانه استفاده گردد یا وقتی که مهمان های خاصی داریم، سفره قلمکار گرد می تواند زیبایی ویژه ای به میز غذاخوری بدهد. 

 

سفره قلمکار,انواع سفره قلمکار,مراحل های تولید سفره قلمکار

انواع سفره قلمکار

 

سفره و پارچه قلمکاری شده مربعی

پارچه مربعی قلمکاری شده روی هر میزی که قرار بگیرد، زیبایی ویژه ای دارد که در اندازه های گوناگون چهارنفره، شش نفره و هشت نفره بستگی این دارد که شما به چه اندازه ای نیاز دارید طراحی می شود. 

 

سفره و پارچه قلمکاری شده مستطیلی

پارچه قلمکاری شده مستطیلی روی میز کار یا میزی که در گوشه ای از اتاقتان قرار گرفته است می تواند تا اندازه زیادی حال و هوای اتاق را عوض کند و برای آن اتاق روح بخش می باشد. 

 

سفره قلمکار,انواع سفره قلمکار,مرحله های تولید سفره قلمکار

مراحل های تولید سفره قلمکار

 

مرحله های تولید سفره قلمکار

نخست برای بیرون کردن مواد زاید و از بین رفتن آهار پارچه آن را به مدت 5 روز در رودخانه می گذارند که به آن آبخور می گویند. آنگاه صنعتگر با پوست انار زمینه نخودی پارچه را رنگرزی می کند.

 

در قدم بعد قلمکار با کمک قالب های چوبی که هرکدام رنگ مجزای خود را دارند نقش های گوناگون بر روی پارچه چاپ می کند. در صنعت قلمکاری از 5 رنگ سیاه، قرمز، آبی، سبز، زرد و کاه قهوه ای استفاده می کنند.

 

پس از نقش زدن با رنگ های مشکی و قرمز پارچه را 2 تا 3 ساعت در آب روان می شویند تا رنگ های زاید بیرون برود و پارچه یک دست و آماده مرحله تثبیت رنگ گردد.

 

در این مرحله برای تثبیت رنگ، پارچه ها را در ظرف پر از آب درحال جوشیدن می ریزیم و پوست انار پودر شده و مغز روناس به آن می افزاییم و می جوشانیم تا رنگ آن ثابت گردد.

 

آنگاه در هوای آزاد می گذارند تا بخشکد و مراحل منگوله زنی و ریشه تابی آغاز می گردد تا بر سفره قلمکار زیباتر گردد. در نهایت سفره های قلمکار به بازار عرضه می گردد.

 

سفره قلمکار,انواع سفره قلمکار,شست و شوی سفره قلمکار

 مرحله های تولید سفره قلمکار

 

نکته های مهم در شست و شوی سفره قلمکار

جنس پارچه و رنگ سفره قلمکار در شست و شوی آنها بسیار اهمیت دارند و تاثیر گذار هستند. چنانچه جنس سفره‌ی شما از رنگ‌های طبیعی و الیاف پنبه یا ابریشم باشد، می‌توانید بدون هیچ مشکلی آن‌ را با آب بشویید و اطمینان پیدا کنید که بافت و کیفیت آنها صدمه ای نمی‌بیند. اگر از رنگ‌ها یا الیاف شیمیایی استفاده شده است، کار و شیوه شستن سفره قلمکار قدری دشوارتر می‌شود.

 

بعضی از پارچه‌ها با مواد شوینده‌ای واکنش داده و تغییر رنگ می‌دهند. برای همین باید پیش از آنکه ماده‌ي شوینده را بر روی سفره قلمکار خود بریزید، اول قسمت کوچکی از آن را با ماده بشویید تا از این موضوع اطمینان پیدا کنید.

 

برای شستن سفره قلمکار استفاده از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. بهتر است با دست شسته شوند.

 

اگر لکه‌هایی مثل چربی بر روی سفره بود از یک پنبه برای پاک کردن آن لکه استفاده کنید.

 

فراموش نکنید دمای آبی که با آن میخواهید سفره قلمکار را بشویید، بهتر است آب با دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد باشد.

 

یکی از بهترین مواد برای شستن سفره و پارچه‌های قلمکاری شده آب سرد و صابون‌های ملایم هستند.

 

شما می‌توانید از انواع شامپو‌ها و رنگین شو‌هایی هم که در بازار وجود دارد برای شستن سفره قلمکار استفاده کنید. از ترکیبات سفید کننده و شوینده‌های قوی اصلا استفاده نکنید.

 

قبل از ریختن محلول آب و ماده‌ی شوینده، توجه کنید که مواد شوینده به خوبی در آب حل شده باشند تا بعد از خشک شدن، بر روی پارچه اثری از آن باقی نماند.

 

سفره قلمکار,انواع سفره قلمکار,نگه داری از سفره‌ قلمکار

خشک کردن پارچه‌های قلمکاری شده

 

نکته های مهم برای خشک کردن پارچه‌های قلمکاری شده

برای خشک کردن سعی کنید سفره را در هوای معمولی خانه و بر روی جای صاف و تمیز پهن کنید و فرصت بدهید تا به آهستگی خشک شود. انداختن این پارچه ها در آفتاب و به خصوص زمان طولانی اصلا توصیه نمی‌شود چون امکان دارد به نقش های روی پارچه صدمات زیادی وارد گردد.

 

روی این سفره ها از اتو استفاده نکنید. چنانچه سفره قلمکار شما چروک شد، آن را به آرامی آویزان کنید و فرصت کافی بدهید تا چروک‌ها باز شوند.

 

سشوار با دمای مناسب و معمولی هم می‌تواند برای خشک کردن سفره‌های قلمکار مناسب باشد.

 

سفره قلمکار,انواع سفره قلمکار,سفره قلمکاری شده

خشک کردن پارچه‌های قلمکاری شده

 

نگه داری از سفره‌ قلمکار

سعی کنید برای نگه داری از پارچه‌ها و سفره‌های قلمکار، آنها را در جاهای گرم و مرطوب نگذارید. در صورتی که این پارچه‌ها در جای در بسته و تاریکی هم قرار دارند، هر دو یا سه ماه آنها را بیرون آورده در هوای آزاد قرار دهید تا از خوردگی به وسیله حشرات در امان باشند.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های فرهنگ و هنر(شعر و ترانه، هنر و هنرمند، هنرهای دستی، تاریخ و تمدن، مناسبتها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------