آبگزکاری شیشه چیست و چگونه انجام می شودآبگزکاری شیشه, آبگزکاری, آبگزکاری شیشه چیست

آبگزکاری شیشه

 

شیوه انجام آبگز کاری شیشه

آبگز کردن یکی از کارهای زیبا سازی در شیشه گری است. برای آبگز کردن وسایل شیشه ای، بعد از کامل کردن و پیش از اینکه به طور کامل سرد شود آن را برای چند ثانیه در داخل آب سرد فرو برده و بیرون می آورند که باعث منقبض شدن سریع پوسته رویی شیشه می شود و در آن صدها شکستگی کوچک به وجود می آید اما چون هنوز داخل شیشه گرم است، فقط سطح آن ترک برمی خورد.

آبگز کاری چیست؟

صنایع دستی ایران دارای انواع متفاوت و خیلی زیاد است. یکی از هنرهایی که در دسته شیشه گری و آبگینه قرار دارد، آبگز کاری است که بر روی شیشه های دست ساز تولید شده ،به جهت افزایش زیبایی آنها انجام می شود.

 

شیشه به علت خواصی که دارا است ،در اثر تغییرات ناگهانی حرارت ،دچارترک خوردگی شده و حتی در بعضی وقتها شکسته می شود خیلی از هنرمندان با ذوق از همین خاصیت شیشه استفاده کرده و شیشه هایی را به نام شیشه های آبگز تولید می کنند. 

 

آبگزکاری شیشه, آبگزکاری,شیوه آبگز کاری شیشه

آبگزکاری شیشه چیست

 

شیوه انجام آبگز کاری شیشه

برای انجام آبگز کاری از تغییر حرارت ناگهانی بر روی شیشه کمک می گیرند و از خاصیت ترک خوردگی شیشه بر اثر تغییرات ناگهانی دمای آن استفاده می کنند. به این گونه که ابتدا شیشه را به شکل مورد نظر در می آورند و برای شکل گیری نهایی داخل کوره می گذارند تا بافت آن شکل بگیرد.

 

آنگاه بلافاصله بعد از بیرون آوردن از کوره و پیش از سرد شدن آن، ظرف شیشه ای مورد نظر را داخل آب سرد قرار می دهند. در این لحظه به دلیل تغییر ناگهانی حرارت شیشه شوکی در ظرف شیشه ای به وجود می اید و ترک های خیلی ریزی در قسمت بیرونی آن ایجاد می شود. ولی این ترک ها به داخل شیشه نمی رسد. چون این سرما هنوز به داخل شیشه نفوذ نکرده است. برای پیشگیری از انتقال سرما به داخل شیشه آن را دو مرتبه به داخل کوره می برند تا مجددا بافت آن شکل بگیرد و محکم گردد.

 

آبگزکاری شیشه, آبگزکاری,اطلاعاتی درباره آبگزکاری

شیوه انجام آبگز کاری شیشه

 

استفاده از این شیشه ها بیشتر جنبه ی تزئینی دارد. امروزه در نمایشگاه ها و مراکز تولید و عرضه ی کالاهای تزئینی و شیشه ای می توان خیلی از این مدل های شیشه آبگز کرده را دید.

 

این ظرف شیشه به علت تغییرات و شوک حرارتی که در آن به وجود آمده از استحکام کافی برخوردار نمی باشد و برای استفاده به عنوان ظرف غذا و..مناسب نیست و امکان دارد با ضربه ای نه چندان محکم از هم فرو بپاشد و خورد شود. به همین علت است که می گوییم از ظروف شیشه ای آبگز کاری شده فقط می توان به عنوان ظروف دکوری و تزیینی استفاده کرد.

 

آبگزکاری شیشه, آبگزکاری,هنر آبگزکاری شیشه

هنر آبگزکاری شیشه

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------