سوتی های نابخشودنی پوست و مو در نوروزعید نزدیک است و همه تلاش می کنند ظاهرشان را عوض کنند. به همین دلیل دست به کارهایی می زنند که امکان دارد معایبش بیشتر از محاسنش باشد؛ مانند جزغاله شدن در دستگاه های سولاریوم، التهاب پوست و ... مشکل زمانی به وجود می آید که برای بار اول و آن هم درست قبل از تعطیلات عید سراغشان بروند چون ممکن است به جای اینکه از دیدن قیافه جدیدتان خوشحال شوید، جرأت نکنید به آینه نگاه کنید. در این پرونده به شما می گوییم کدام یک از کارهای مرسوم مراقبت از پوست و مو برای شب عید مناسب نیستند و چه مراقبت هایی را می توانید به صورت اورژانسی انجام دهید.


لیزر پوست
چند روز مانده به عید تصمیم می گیرید کمی به خودتان برسید و دستی به سر و روی پوست تان بکشید. پس تصمیم می گیرید پوست تان را لیزر کنید تا جوان تر به نظر بیایید. تصور می کنید جای لک و جوش ها از بین می روند اما اگر با این تصور آن هم چند روز مانده به عید سراغ لیزر پوست می روید، بدانید قضیه به همین سادگی ها هم نیست و اگر اهل دید و بازدیدی هستید یا مسافرتی در پیش دارید این کار را شب عید انجام ندهید، در غیر اینصورت به احتمال زیاد پشیمان می شوید. اولین کار مراجعه برای جوان سازی پوست یا از بین بردن جای لک و جوش و بخیه با لیزر فرکشنال است.

اینلیزر لایه سطحی پوست را می تراشدو عارضه آن زخم هایی است که یک هفته تا 10 روز باقی می ماند. البته بعد از بهبود زخم پوست همچنان قرمز است. توصیه می شود وقتی هوا گرم و آفتابی است از خانه بیرون نروید زیرا با این حال احتمال ماندن جای لیک های قهوه ای یا عفونت بیشتر می شود. در طول تعطیلات، عید دید و بازدید زیاد است و افراد تمایل دارند مسافرت کنند. به همین دلیل انجام این کار نزدیک عید توصیه نمی شود مگر برای شخصی که می خواهد از فرصت تعطیلات برای در خانه ماندن و استراحت استفاده کند.

 

پوست و مو,لیزر پوست,برنزه کردن پوست

 

رفع خستگی
سیب زمینی تمیز را ورقه ورقه کنید. دراز بکشید و ورقه ها را روی چشم ها بگذارید. اجازه دهید 10 دقیقه روی چشم هایتان بماند، سپس صورت تان را با آب ولرم شستشو دهید. به عقیده بعضی متخصصان سیب زمینی شیرین خواص قابضی دارد و می تواند احتباس آب در ناحیه زیر چشم ها را کاهش دهد. سیب زمینی حاوی آنزیمی به نام کاتالاز است که کبودی زیر چشم ها را نیز تا حدودی برطرف می کند. اگر وقت بیشتری داریدو در منزلتان بابونه هم پیدا می شود، نصف فنجان بابونه دم کنید. اجازه دهید در یخچال خنک شود و با پنبه دور چشم ها بزنید.

لایه برداری بدن
مقداری از کرم لایه بردار را روی لیف زده و با حرکت های دورانی روی پوست بدن بکشید. بازوها، پشت پاها، ران ها، به خصوص آرنج ها، زانوها وپاشنه ها را لایه برداری کنید.برای بخش های حساس بدن که پوست نازکتری دارد، مانند روی قفسه سینه و شکم را با نوک انگشت ها به آرامی ماساژ دهید.

اما توجه داشته باشید همین مراقبت مفید باید در زمان مناسب انجام شود. لایه برداری یا پلینگ پوست چه فیزیکی یا شیمیایی، آن هم درست شب سال تحویل اصلا ایده خوبی نیست. چرا؟ لایه برداری فیزیکی با کرم های لایه بردار یا اسیدهای میوه قرمزی سطحی ایجاد می کنند که در عرض یک یا دو روز رفع می شود اما پیلینگ های شیمیایی که با اسید انجام می شود براساس میزان اسید به کار رفته، غلظت های متفاوت دارد. در صورتی که غلظت اسید زیاد باشد پیلینگ عمیقی انجام می شود و لایه ای را از روی پوست برمی دارد. در این شرایط حدود یک هفته تا 10 روز پوست خیس است و ترشح دارد و روی آن باید پانسمان باشد. بعد از این مدت نیز پوست به شدت قرمز است و این حالت تا چند هفته ادامه خواهد داشت.

دندان هایی از جنس مروارید
حتما می دانید که داشتن دندان سفید و سالم چه تاثیری در زیبایی لبخند دارد. اگر مدتی است دندان هایتان لک و زرد شده است کافی است قبل از رفتن به مهمانی یک نوک انگشت جوشن شیرین را روی خمیر دندانتان بریزید و با آن مسواک بزنید. می بینید که لکه ها محو و دندان هایتان سفیدتر می شوند. البته این کار نیز جزو مراقبت های اورژانسی است و نباید تبدیل به عادت هر روزه تان شود.

میکرودرم ابریژن
اگر جای جوش های صورت روی اعصابتان است احتمالا به هر دری می زنید تا آنها ررفع کنید. حالا تصور کنید درست دم عید می خواهید تصمیم تان را عملی کنید. پرس و جو می کندی و روش میکرودرم ابریژن را پیشنهاد می کنند.این روش یک لایه برداری عمیق تر است که می تواند باعث تغییر رنگ پوست، عفونت های باکتریایی و ویروسی شود.

 

دکتر احسانی، متخصص پوست نیز معتقد است میکرودرم ابریژن روشی برای درمان اسکار ناشی از آکنه و فررفتگی های ناشی از جوش است. در این روش به کمک سمباده خاص لایه رویی پوست تراشیده می شود تا کلاژن سازی تحریک شده و عمق اسکارها یا جوشگاه ها کم شود. این کار نیز قرمزی به جا می گذارد و برای شب عید مناسب نیست.

گذشته از این، اگر نمی خواهید با صورت پانسمان شده به دید و بازدید عید بروید، بهتر است از خیر این روش، آن هم قبل از عید بگذرید چون پس از انجام درم ابریژن تا سه روز باید صورت تان پانسمان شود و بعد از آن از کرم های مخصوص استفاده کنید. بعد از آن نیز دو هفته طول می کشد تا پوست به وضعیت عادی برگردد و بتوانید با کرم های ضد آفتاب به کارهای بیرون خود برسید.

برای رفع موقت جوش ها
عید است و بساط شیرینی و تنقلات به راه؛ برای همین امکان دارد ناغافل یک جوش مزاحم درست وسط پیشانی تان سبز شود. نمی توانیدکه با این جوش بد ریخت به دید و بازدید بروید. خیلی زود مقدار کمی خمیر دندان سفید، نه خمیردندان رنگی و ژله ای روی جوش بگذارید. خمیر دندان خواص تنگ کنندگی منافذ پوست دارد، به همین دلیل به طور موقت جوش را پنهان می کند. اجازه دهید یک شب تمام روی پوست تان بماند.البته حواستان باشد صورتتان را پوشیده از خمیر نکنید. مقدار خیلی کمی خمیر را فقط روی جوش قرار دهید. در غیر اینصورت امکان دارد پوست تان حساس یا بیش از اندازه خشک شود. صبح خمیر را از روی جوش پاک کنید. می بینیدکه جوش کوچکتر شده و توی ذوق نمی زند.

 

پوست و مو,لیزر پوست,برنزه کردن پوست

 

تزریق ژل یا چربی
آخر سال است و نمی خواهید سال جدید را با خط اخم و گونه های فرورفته و صورت لاغر یا خط لبخند عمیق و گودی پای چشم آغاز کنید. به همین دلیل می خواهید پیشانی تان صاف شود، از خط لبخند خلاص شوید و ... به همین دلیل به سرتان می زند بوتاکس کنید یا سراغ تزریق ژل یا چربی بروید. اول از همه بگوییم بوتاکس ماهیچه های پیشانی را فلج می کند و حتی نمی توانید یک اخم کوچک بکنید اما اگر اصرار دارید سال جدی پیشانی تان صاف شود باید کمی زودتر اقدام کنید چون فردای بوتاکس پیشانی تان بی چین و چروک نمی شود و به مدتی زمان نیاز دارید تا تاثیر آن نمایان شود.

البته جای سوزن بوتاکس بعد از چند ساعت محو می شود و مشکل خاصی به وجود نمی آورد مگر در موارد خاص اما در مورد تزریق ژل و گونه گذاری و کارهایی از این دست مسئله فرق می کند. چند روز مانده به عید زمان مناسبی برای این کار نیست چون عوارضی مانند قرمزی، تورم و درد در ناحیه تزریق و در طولانی مدت جابجایی ژل انتظارتان را می کشد. البته اگ رسابقه حساسیت شدید یا بیماری خاص دارید، بهتر است دنبال تزریق ژل نباشید.

 

تزریق ژل و فیلرها یا حتی استفاده از بوتاکس به شرطی که توسط پزشک مجرب انجام شود مشکلی ندارد. از آنجا که فیلرها همیشگی نیستند می توان چند روز مانده به عید هم برای آن اقدام کرد اما به دنبال تزریق چربی برای حجم دادن به صورت، پر کردن خط خنده و گونه گذاری فرد حدود دو هفته تا 10 روز تورم دارد. اگر داوطلب تزریق چربی هستید بهتر است حداقل سه هفته تا یک ماه قبل از عید اقدام کنید.

مقابله با رنگ پریدگی صورت
برنامه های تلویزیون، دید و بازدید و بیداری های شبانه باعث می شوند که خسته و کمی رنگ پریده شوید.حالا فکر کنید قرار است مهمانی بروید یا میزبان هستید. در این مواقع چه می کنید؟ ساده ترین راه برای رفع آثار خستگی استفاده از چای سبز است.

مقداری چای سبز بنوشید. کمی در ته فنجان نگهدارید و با پنبه به پوست تان بزنید. چای سبز منافذ پوست را منقبض کرده و پوست را شفاف و زیبا نشان می دهد.اگر چای سبز ندارید خیلی زود یک عدد هویج را رنده و با یک قاشق غذاخوری آب لیموترش مخلوط کرده و روی پوست تان بگذارید. حدود 10 دقیقه صبر کنید، سپس شستشو دهید.  روش دیگر این است که سیب زمینی را حلقه کرده و روی پوست قرار دهید. بعد از 10 تا 15 دقیقه شستشو دهید تا رنگ چهره تان یکدست و شاداب شود.

کاشت مو
نزدیک عید اصلا زمان مناسبی برای کاشت مو نیست چون دو هفته تا 10 روز بعد از کاشت معمولان خونمردگی و جای زخم ها همچنان وجود دارد. چند روز اول فرد مجبور است از کلاه استفاده کند و بعد از آن نیز پوست سر پوسته و پوسته و زخم است و چند هفته زمان می برد تا بهبود یابد. اگر قصد کاشت مو دارید باید از سه هفته تا یک ماه قبل از عید شروع کنید.در این مدت عوارض از بین می رود و پوست به حالت طبیعی برمی گردد.

برنزه کردن پوست
بعضی ها از آفتاب گرفتن در پشت بام خانه شان گرفته تا استفاده از پودر، کرم، اسپری و سالن سولاریوم تلاش می کنند پوست شان را طلایی کنند اما اگر تصمیم دارید چند روز مانده به عید خودتان را به دستگاه سولاریوم بسپارید یا اینکه شب سال تحویل کرم اتوبرنزه بزنید لطفا دست نگه دارید چون علاوه بر عوارضی که به جان می خرید مانند حساسیت، خارش، التهاب پوست، سوختگی، آسیب های چشمی، تاول زدن پوست و ... بلکه امکان دارد از رنگ پوست تان خوشتان نیاید و مجبور باشید با ظاهری مثل هویج در انظار حاضر شوید.

احتمالا تصور می کنید که استفاده از کرم های اتوبرنزه دردسر کمتری دارد. اگر تصمیم دارید شب سال تحویل خودتان را طلایی کنید بداندی که اثر این کرم ها معمولا چهار تا شش روز باقی می ماند و اگر از نتیجه کار خوشتان نیاید، نمی توانید به این زودی ها پاکش کنید.

همچنین رنگدانه هایی که داخل سولاریومروی پوست ایجاد می شوند هیچ عملکرد محافظتی در مقابل اشعه های ماوراءبنفش ایجاد نمی کند و حتی خطر ابتلا به سرطان های پوستی را بالا برده و به چشم آسیب می زند. عوارض بدخیم این دستگاه ممکن است 15 سال بعد بروز پیدا کنند.

پوست و مو,لیزر پوست,برنزه کردن پوست

کاشت مژه
امکان دارد بعضی افراد به دلیل سوختگی، ریزش مو، بعضی بیماری ها و مشکلات دیگر مژه های خود را از دست داده باشند که در اینصورت می توانند مشکلشان را با کاشت مژه طبیعی برطرف کنند. کاشت مژه طبیعی در واقع نوعی جراحی ترمیمی است و تنها جنبه زیبایی ندارد. در این صورت از موهای نازک پشت گردن یا گوش استفاده شده و در اتاق عمل زیر نظر متخصص کاشته می شود.

البته همین عمل نیز عوارض احتمالی دارد که آسیب به چشم و حتی از دست دادن بینایی جزو آنهاست اتما اگ ردر مقابل آینه می ایستید و تصور می کنید که اگر مژه هایتان بلندتر بود چقدر بهتر بود و به فکر کاشت مژه مصنوعی می افتید، قضیه فرق می کند. در این صورت به سرتان می زند که به آرایشگر محل تان مراجعه کنید تا روی پلک های تان مژه سوار کند، آن هم با چسب و مژه های ساخته شده از الیاف مصنوعی.

اگر چنین تصمیمی دارید دست نگه دارید و حداقل چند روز مانده به عید این کار را انجام ندهید چون ممکن است نتیجه کار پشیمانتان کند زیرا بعد از کاشت مژه مصنوعی باید مراقبت های زیادی انجام دهید. شستشوی صورت و چشم ها، تماس دست و فشار وارد شده و ... باعث می شود این مژه ها کنده شوند. البته با کنده شدن هر تار از اکستنشن ها چند مژه طبیعی خود را نیز از دست می دهید. علاوه بر این، بعد از کاشت مژه حساسیت، عفونت های باکتریایی یا ویروسی و قارچی، خارش، تورم و احساس سنگینی در پلک ها انتظارتان را می کشند. گاهی شدت این عفونت ها و مشکلات به قدری زیاد است که منجر به تخلیه چشم می شود.


شامپوی خشک برای موهای چرب
تصور کنید موهایتان چرب و کثیف است، قرار است مهمانی بروید یا مهمان دارید. تا اینجای کار مشکلی نیست و فقط کافی است دوش بگیرید. اما زمانی استرس می گیرید که متوجه می شوید آب حمام سرد یا قطع است یا به هر دلیل دیگری نمی توانیدنموهایتان را بشویید، هول نکنید.

شامپوی خشک را دریابید. برای تهیه آن به آرد برنج یا آرد ذرت، پودر تالک، نمک دانه درشت و جوش شیرین نیاز دارید. بسته به حجم موهایتان یک تا سه قاشق غذاخوری از مواد را با هم مخلوط کنید. با دقت موها را شانه بزنید تا گرهی در آنها نماند. یک تا دو قاشق از این شامپو را روی فرق سرتان بریزید و به آرامی موهایتان را ماساژ دهید. سپس دوباره موها را شانه بزنید. اگر چربی موهایتان از بین نرفته باشد یک قاشق دیگر هم روی سرتان بریزید و بعد از چند دقیقه موها را شانه بزنید.

باید حتما تمام ذرات شامپو از موهایتان خارج شود. برای این کار می توانید از یک دستمال تمیز یا سشوار استفاده کنید. در اولین فرصت که به آب دسترسی پیدا کردید حتما موهایتان را با آب و شامپو شستشو دهید چون استفاده از شامپوی خشک تنها یک روش اورژانسی برای تمیزی موهاست و هیچ وقت جای حمام را نمی گیرد.

رنگ کردن مو با رنگ جدید
استفده از رنگ مویی که قبلا امتحان نکرده اید. به قدری مشغول خانه تکانی یا خرید بوده اید که رنگ کردن موهایتان را فراموش کرده اید. به همین دلیل چند روز مانده به عید یا همان شب سال تحویل دست به کار می شوید.اگر فرد تنوع طلبی باشید احتمالا تصمیم می گیرید رنگ موی جدیدی انتخاب کنید اما توصیه می شود شب عید این کار را نکنید چون ممکن است است به پشیمانی منجر شود.

اولا امکان دارد به هر دلیلی از رنگ جدید خوشتان نیاید یا اصلا به رنگ پوست و موهایتان نخورد. دوم اگر قبلا از این رنگ مو استفاده نکرده اید، امکان واکنش های حساسیتی به ترکیبات آن وجود دارد. در نتیجه روزهای تعطیل را به خاراندن سر و یافتن پزشک کشیک برای رفع مشکل خواهید بود.

توصیه می شود اول رنگ مو را روی مچ دست تان امتحان کنید تا از بروز هرگونه حساسیت، تورم، خارش و ... مطمئن شوید. اگر تصمیم دارید در دقیقه نود موهایتان را رنگ کنید بهتر است از رنگ موهای موقت استفاده کنید. این رنگ موها با یک یا چند بار شتشو از بین می روند. به همین دلیل اگر از نتیجه کار راضی نبودید مجبور نیستید به مدت طولانی آنها را تحمل کنید و حرص بخورید.

درخشندگی موها
احتمالا به خاطر دلایلی که گفتیم در روزهای آخر سال از خیر رنگ کردن موهایتان با رنگ موهای شیمیایی گذشته اید اما باز هم دلتان می خواهد صفایی به موهایتان بدهید. به مقداری بابونه و لیموترش نیاز دارید. حدود 50 گرم گل خشک بابونه را در نیم لیتر آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید. بگذارید خنک شود سپس آب نصف لیموترش را به آن اضافه کنید. موهایتان را شستشو دهید سپس این محلول را روی موها بریزید. سعی کنید حتما موهایتان را جلوی آفتاب خشک کنید. بابونه هم باعث می شود موها به طور طبیعی روشنتر شوند.حواستان باشد که حتما بابونه را با آب لیموترش مخلوط کنید. این دو ماه اولیه وقتی با هم ترکیب می شوند تاثیر فوق العاده ای بر جای می گذارند.

مرتب کردن ابروها
روز عید زمان مناسبی برای مرتب کردن یا رنگ کردن ابروها نیست چون اگر این کار را درست انجام ندهید یا رنگ درستی را انتخاب نکنید، کل تعطیلات تان خراب می شود.معمولا رنگی که برای ابروها بهکار می رود باید کمی تره تر از رنگ موها باشد.

یک اشتباه رایج را مرتکب نشوید؛ فاصله ابروها را زیاد نکنید - بیش از 1.5 سانتیمتر - چون بینی تان بزرگتر دیده می شود. قبل از عید از تراشیدن ابروها، خط انداختن افراطی، تمیز کردن زیاد بالای ابروها و همچنین استفاده از مداد سیاه بپرهیزید. توجه داشته باشید که بند انداختن صورت آن هم شب عید ایده مناسبی نیست چون امکان التهاب و قرمزی و جوش زدن پوست وجود دارد. این کار را 4 تا 5 روز قبل از عید انجام دهید.

* برای لایه برداری صورت کمی کرم لایه بردار مناسب پوست تان را به پوست تمیز زده و به آرامی و با حرکت های دورانی روی پوست پخش کنید.کارایی لایه برداری ربطی به فشار دست و حرکت های خشن ندارد. اگر بیش از اندازه روی پوست فشار بیاورید امکان ایجاد حساسیت، قرمزی یا خشکی پوست بیشتر می شود. معمولا تمرکز بیشتر روی پیشانی، بینی و چانه است.

پوست و مو,لیزر پوست,برنزه کردن پوست

* اگر روز اول عید با چشم های پف کرده و گود رفته از خواب بیدار شدید و درست همان روز نیز قرار مهمانی دارید از یک قالب یخ استفاده کنید. یک تکه یخ کوچک را در دستمال تمیز پیچیده و با حرکت های دورانی دور و زیر چشم ها بزنید. سفیده تخم مرغ را جدا کرده و قبل از رفتن به مهمانی با نوک انگشت به زیر چشم ها بزنید. حدود 10 دقیقه صبر کنید سپس صورت تان را بشویید.

* بعضی ها با دیدن اولین مدل موی جدید آن را انتخاب کرده و از آرایشگر می خواهند که موهایشان را طبق همان کوتاه کند. انتخاب مدل مو باید به فرم صورت، جنس موها و سن خودتان بیاید. اگر چند روز مانده به عید قصدکوتاهی موهایتان را دارید امکان دارد به هر دلیلی از نتیجه کار خوشتان نیاید یا اینکه به اصطلاح جای قیچی روی موهایتان بماند. به همین دلیل توصیه می شود این کار را حداقل دو هفته قبل از عید انجام دهید تا موها به اصطلاح جا بیفتد.

* خانه را مثل دسته گل کرده اید اما یادتان باشد که مواد شیمیایی شوینده ها دمار از پوست دست هایتان درمی آورد. یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین، نصف قاشق غذاخوری نمک و سه قطره روغن اسطوخودوس را با هم مخلوط کنید.ترکیب به دست آمده را به آرامی و با حرکات دورانی روی پوست دست ها بمالید. در مرحله بعدی باید به فکر مرطوب کردن پوست دست هایتان باشید. برای این کار نیم لیتر شیر را با پنج قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. اجازه دهید دست هایتان به مدت 10 دقیقه در این محلول بماند. سپس یک دستمال گرم یا کیسه فریزر به دست ها بپیچید و 10 دقیقه دیگر نیز صبر کنید. در نهایت می توانید دست هایتان را شستشو دهید. خواهید دید که لطافت به دست هایتان برمی گردد.

* یک سوم فنجان بلغور جو دو سر را با نصف فنجان آب گرم مخلوط کنید.اجازه دهید دو تا سه دقیقه بماند. سپس دو قاشق غذاخوری ماست شیرین، دو قاشق غذاخوری عسل و سفیده یک عدد تخم مرغ را به آن اضافه کرده و هم بزنید. مواد را هم بزنید تا یکدست شوند. ماسک را روی صورت تان بگذارید و بعد از 15 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید و کمی کرم مرطوب کننده بزنید.

منبع:مجله تندرستی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------