پوستی که شبیه پوست مرغ پرکنده استعلت دون دون شدن پوست, دون دون شدن پوست, علت دون دون شدن پوست صورت

علت دون دون شدن پوست

 

دون دون شدن پوست یا پوست مرغی

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی شدن بدن اغلب به علت خشک بودن پوست به وجود آمده و بیشتر در زنان، کودکان و نوجوانان دیده می شود که با گذشت زمان و بالا رفتن سن از بین می رود.

همه ی اشخاص می توانند به کراتوزیس پیلاریس یا بیماری پوست مرغی مبتلا شوند. گرچه این بیماری پوستی بیشتر در کودکان و نوجوانان رایج است، ولی به فراونی در بالغین هم دیده می شود. خانم ها در قیاس با آقایان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. هرچند آسیب پوست مرغی امکان دارد در هر سنی دیده شود، سن پیدایش بیماری معمولا ده سال اول زندگی بوده و امکان دارد در طول بلوغ بدتر شود.

 

علت دون دون شدن پوست, دون دون شدن پوست, علت دون دون شدن پوست صورت

پوست مرغی

 

عارضه پوست مرغی چه نشانه هایی دارد؟

کراتوزیس پیلاریس می‌تواند در هر سنی رخ بدهد. اما بیشتر در نوجوانان و جوانان رایج است. این مشکل پوستی، خود را با نشانه های زیر نشان می‌دهد:

 

- خشک و سخت‌شدنِ پوستِ ناحیه بعد از ظاهر شدنِ دانه‌ها

- در فصول خشکِ سال، این مشکل پوستی شدت خواهد گرفت

- دانه‌های کوچک بدون درد، روی دست‌ها، گونه‌ها، ران‌ها و باسن

- پوست، شبیه زمانی است که موهای بدن سیخ‌شده و دانه‌ها در سرتاسر بدن آشکار می‌شوند. با این فرق که این‌بار دانه‌ها قدری قرمز رنگ هستند.

 

دلیل دون دون شدن پوست یا پوست مرغی شدن بدن چیست؟

دلیل این عارضه، ترشح یکباره کراتین – پروتئین حفاظت‌کننده از پوست در مقابل عفونت است که سبب مسدودکردنِ فولیکول مو می‌شود. حالا فکر کنید که میلیون‌ها مسیر مسدود شده فولیکول به وسیله کراتین سبب به‌وجود آمدنِ ‌دانه‌های روی پوست خواهد گردید.

 

هنوز هیچ پزشک یا متخصص پوستی نمی‌داند که چرا باید در آن لحظه کراتین در بدن ترشح شود. ولی خیلی از متخصصان این مسئله را به بیماری‌های ژنتیکی و مشکلات پوستی نسبت می‌دهند.

 

علت دون دون شدن پوست, دون دون شدن پوست, علت دون دون شدن پوست صورت

دلیل دون دون شدن پوست

 

چه اشخاصی بیشتر به بیماری پوست مرغی مبتلا می‌شوند؟

این بیماری در افرادی که شرایط زیر را دارند بیشتر دیده می‌شود:

- پوست خشک

- اگزما

- ایکتیوز

- تب

- چاقی

- زنان

- کودکان یا نوجوانان

 

هرکسی می‌تواند به این بیماری پوستی حساس باشد، ولی بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. کراتوز پیلاریس معمولا در اواخر نوزادی و کودکی یا در سنین بلوغ آغاز می‌شود. معمولا در اواسط 20 سالگی به‌طور طبیعی از بین می‌رود و معمولا تا سن 30 سالگی همه نشانه های آن ناپدید می‌شوند.

 

تغییرات هورمونی می‌تواند سبب شدید شدن این بیماری در دوران بارداری برای زنان و در دوران بلوغ برای نوجوانان شود. کراتوز پیلاریس بیشتر در کسانی با پوست روشن دیده می‌شود.

 

درمان پوست مرغی

بعضی بیمارى هاى پوستی دیگر، از جمله واکنش های آلرژیک و عفونت های پوستی، می توانند خیلی شبیه کراتوز پیلاریس باشند. چنانچه نشانه ها به طور قابل توجهی بدتر می شوند، پوست دردناک یا ملتهب است، یا درمان هاى خانگى اثری ندارند، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. علامت های دیگری که شخص باید به متخصص پوست مراجعه کند عبارتند از:

 

علامت های عفونت، مثل

- رگه های قرمز، پوست گرم در لمس، تب و یا درد شدید

- خارش شدید که به وسیله کرم موضعی تسکین نمی یابد.

- کراتوز پیلاریسى که به درمان هاى خانگی جواب نمی دهد.

- کراتوز پیلاریس همراه با علامت های دیگری مثل استفراغ

 

– وازلین برای پوست مرغی

یک متخصص پوست می تواند دلایل بالقوه برآمدگی هاى خشن پوست را رد کند. چنانچه تشخیص کراتوز پیلاریس باشد، امکان دارد پزشک کرم هاى موضعی قوی تر یا کورتیکواستروئیدها را توصیه کند. همینطور امکان دارد شیوه هاى خانگی یا کرم مرطوب کننده خاصی را توصیه کند. می‌توان گفت بهترین پماد برای برطرف کردن پوست مرغی وازلین است.

 

– درمان دون دون شدن پوست با لیزر

در جواب به سوال “چگونه دانه مرغی شدن پوست را از بین ببریم” باید گفت: چنانچه کراتوز پیلاریس به درمان های سنتی پاسخ ندهد، لیزر پوست مرغی توسط لیزر کربن دی اکسید می تواند قرمزی و التهاب را کاهش دهد. از آنجایی که درمان قطعی با لیزر برای پوست مرغی وجود ندارد، پس امکان دارد با پیدایش دوباره کراتوز پیلاریس لیزر درمانى تکرار شود.

 

علت دون دون شدن پوست, دون دون شدن پوست, علت دون دون شدن پوست صورت

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

 

درمان‌های خانگی بیماری کراتوز پیلاریس

چنانچه از ظاهر کراتوز پیلاریس خوشتان نمی‌آید، شیوه هایی وجود دارد که می‌توانید برای درمان آن در خانه امتحان کنید. گرچه این بیماری قابل درمان نیست، ولی شیوه های مراقبت خانگی می‌توانند خارش و تحریک آن را کاهش داده و ظاهر بهتری در پوستتان به وجود آوردند. این شیوه ها عبارت‌اند از:

 

کیسه کشیدن برای پوست مرغی

استحمام کوتاه و گرم به‌ طور روزانه می‌تواند به از بین بردن منفذها و شل شدن منفذها پوست کمک کند. پس از  چند دقیقه ماندن در حمام گرم پوست خود را با یک برس سفت یا لیف مالش دهید تا به‌طور بالقوه برجستگی‌ها برطرف شود. کم کردن زمان در حمام مهم است، زیرا زمان شستشوی طولانی‌تر می‌تواند روغن‌های طبیعی بدن را از بین ببرد.

 

لایه‌برداری روزانه

لایه‌برداری روزانه می‌تواند به بهتر شدن ظاهر پوست کمک کند. می‌توانید پوست مرده را پس از خیساندن در آب گرم با استفاده از یک سنگ پای طبی بردارید.

 

استفاده از لوسیون آبرسان

لوسیون های دارای آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) مثل اسیدهای لاکتیک می‌توانند پوست خشک را آب‌رسانی کرده و گردش سلول را تشویق کنند. گلاب می‌تواند التهاب پوست را تسکین دهد.

 

از پوشیدن لباس‌های تنگ پرهیز کنید

چنانچه پوست مرغی در بدنتان به وجود آمده است نباید لباس تنگ که سبب افزایش اصطکاک می‌شود استفاده کنید چون سبب تحریک بیشتر پوست می‌شود.

 

از دستگاه بخور آب در خانه استفاده کنید

دستگاه بخور یا تهویه هوا رطوبت هوا را در فضای اتاق زیاد می کند که می‌تواند رطوبت پوست شما را حفظ کند و از به وجود آمدن خارش پیشگیری کند.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------