درمان لکه‌های صورت، درمان خانگی و درمان تخصصیدرمان لک های صورت,لک صورت,درمان لک صورت

درمان لک های صورت

 

لک صورت از جمله مشکلات شایع پوستی به ویژه براي خانمهاست. لک صورت به علل گوناگون به وجود می آید. پس درصورتی که به دنبال برطرف آن هستید اول باید علل اصلی آن را پیدا کنید. 

پس از پیدا کردن علل میتوانید تصمیم بگیرید از چه روشی براي درمان استفاده کنید.

 

اقسام لکه های پوستی

 

ملاسما

ممکن است ملاسما در اثر نور خورشید ایجاد شود، ولی این وضعیت نادر است. ملاسما یکی از عوارض های رایج پوستی است که بیش از 90 درصد مبتلایان به آن بانوان هستند. زیرا ملاسما عموماً در بین بانوان حامله مشاهده ميشود، به" ماسک حاملگی" هم مشهور است. این نوع تغيير رنگ پوست بصورت لکه های قهوه ای رنگ محوی بروز می یابد که اغلب روی گونه، پیشانی یا شقیقه دیده ميشود. این لکه های قهوه ای، ارثی یا دنباله تغييرات هورمونی مثل حاملگی یا یائسگی است. علل اصلی ملاسما تغييرات هورمونی است که در زمان حاملگی پیدایش می یابد؛ ملاسما فراورده جانبی مقدار زیاد استروژن و پروژسترون است که در این زمان حساس تولید ميشود. این لکه ها اغلب روی پیشانی، گونه، چانه و بینی مشاهده ميشود.

 

لکه های پیری یا کبدی

لکه های پیری به لکه های صاف خاکستری رنگ، سیاه یا گاهی قهوه ای رنگی گفته می شود که روی سطح پوست به وجود می آید . لکه های پیری یا کبدی لکه های تیره کوچک تری هستند که معمولاً در سالمندانی مشاهده می شود که پوستشان سالها در معرض تابیدن نور خورشید بوده است. لکه های پیری اغلب روی صورت، شانه، بالای پشت بدن، بازو و پشت دست به وجود می آید.

 

کک و مک 

کک و مک رایج ترین لکه پوستی است که علت آن قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید است. کک و مک لکه های قهوه ای رنگ کوچکی است که معمولاً اطراف بینی، زیر چشم و روی گونه ها ایجاد می شود؛ اما هر نقطه ای از پوست که در معرض افتاب باشد، مستعد کک و مک زدن است. کک و مک روی پوست های روشن به وجود می آید و در بین اشخاص با موهای قرمز شیوع بالاتری دارد. شدت کک و مک متغیر است، گاهی صرفا چند نقطه روی بینی است و گاهی کل پوستی را می پوشاند که زیر نور افتاب هیچ پوششی نداشته است.

 

هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب

این مدل لک صورت نتیجه آسیب یا اسیب التهابی پوست است. برخی از دلایل هیپرپیگمانتاسیون پساالتهابی عبارت است از:

 

جوش و اکنه:این ضایعات پوستی، به خصوص کیست یا ندول، بعد از التیام یافتن لکه ی تیره رنگی را روی پوست به جا می گذارند.

 

درمان نامناسب با لایه بردارهای شیمیایی یا جراحی با لیزر به هیپرپیگمانتاسیون می انجامد.

 

راش های پوستی مثل بیماري صدف و بیماری اگزما اغلب پوست را تیره ميکند.

 

حتی موردهای به ظاهر بی ضرری مثل الکترولیز و وکس پا عکس العمل های غیرعادی سلول های ملانین را برمی انگیزد.

 

درمان لک های صورت,لک صورت,درمان لک صورت

از بین بردن لک صورت

 

درمان لک صورت با میوه

یکی از شیوه های درمانی و مراقبتی از پوست استفاده مواد غذایی موثر براي پوست است، در این بین میوه ها خيلي در زیباسازی پوست مهم هستند. به خصوص ماسک هایی که از این میوه ها ساخته ميشود ، میتواند روی جوان سازی پوست تأثير بگذارند. در ادامه به چند میوه اشاره می کنیم که براي درمان لک صورت با میوه موثر هستند.

 

موز: موز میوه ای دردسترس است و ترکیب آن با ماست و گذاشتن روی صورت میتواند چین و چروک و جوش های صورت را از بین ببرد. همچنين پوست را مرطوب و سفت ميکند . موز را له کنید و روی صورت بمالید، پس از 10 الی 15 دقیقه صورت را با آب شست و شو دهید و خواهید دید که پوست تان نرم تر شده است.

 

ماسک انبه هندی: انبه هندی دارای ویتامین A است. مالیدن این میوه مالش به روی پوست، آن را نرم، تمیز و کشسانی ميکند ، این میوه را با قدری عسل مخلوط کنید و روی پوست بمالید پوست تان مرطوب ميشود .

 

خربزه: آب خربزه را به صورت بمالید، پس از خشک شدن با آب بشویید تا پوست قابل انعطاف شود. یا میتوانید خربزه را با ماست ترکیب کنید و بصورت بمالید، پس از 15 دقیقه بشویید.

 

کیوی: کیوی پر از ویتامین A و C است. کیوی را له کنید و با کشک 15 دقیقه روی صورت بمالید، بعد با آب بشویید تا پوست قابل انعطاف و درخشنده شود.

 

پرتقال:پوست پرتقال را در افتاب خشک کرده و له کنید و با کشک ترکیب کرده و روی صورت بمالید، و پس از 3 دقیقه بشویید، آب پرتقال منفذهای پوست را بسته و سبب شادابی آن ميشود.

 

درمان تخصصی لک صورت

 

درمان های رایج براي برطرف لک پوست به شرح زیر هستند:

 

لیزر

لیزر درمانی براي رفع لک پوست میتواند ۲۰ تا ۲۵ درصد سطح پوست را در هر بار ترميم کند.

 

معمولاً یک دوره درمان ۴ مرحله ای لیزر فراکشنال CO2 براي اشخاص بیمار با فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۴ روز استفاده ميشود.

 

لیزر فراکشنال CO2 را میتوان براي درمان پوست صورت، گردن، سینه، بازوها و دست ها مورد استفاده قرار داد.

 

لایه بردارهای شیمیایی

برخی از مشکلات مربوط به رنگ دانه های پوست جدّي تر است و بدین ترتیب لازم است با استفاده از لایه بردارهای شیمیایی درمان شود.

 

لایه برداری شیمیایی یک شیوه بی خطر و مؤثر است که براي بسياري از مشکلات پوستی من جمله برطرف لک های پوست صورت قابل استفاده میباشد.

 

میکرو درم آبریژن

میکرو درم آبریژن یک شیوه کامل براي مراقبت از پوست است که بصورت غیر جراحی، ایمن و مؤثر براي برطرف کردن لک های پوست اشخاص متقاضي استفاده ميشود.

 

در این شیوه پوست فرد با استفاده از کریستال های بسیار کوچک سابیده ميشود و بعد این کریستال ها بهمراه سلول های پوستی اسیب دیده ، ورقه شده و تغيير رنگ می دهند.

 

این شیوه درمانی میتواند نتیجه رضایت بخش و مؤثر در رابطه با اصلاح ظاهر پوست ایجاد نماید 

 

ناراحتی بیمار بعد از درمان با این شیوه حداقل است و قابلیت برگشت به فعالیت های عادی بلافاصله بعد از پایان درمان بدون نیاز به استراحت و ریکاوری وجود دارد.

 

مزوتراپی لک صورت

مزوتراپی صورت روشی جدید براي جوانسازی پوست ولی با سابقه ی ۵۰ ساله است که در آن داروها و مواد مؤثر در درمان مشکلات و عارضه های پوست و مو، بجاي مصرف خوراکي، با تزریقات متعدد توسط سوزن های بسیار ریز، به داخل پوست وارد شده و با تأثير مستقیم در ناحیه تحت درمان بطور موثرتر و در زمان کوتاه تری به درمان عارضه ی موردنظر کمک ميکنند .

 

درمان به روش ی مزوتراپی کاربردهای متعددی دارد، من جمله موردهای کاربردی درمان مزوتراپی میتوان به درمان لک های پوستی و تیز لک های صورت در زمان حاملگی اشاره نمود.

 

درمان لک های صورت,لک صورت,درمان لک صورت

لک های صورت

 

عوامل تشدید لک ها

شناخته شده ترین علل ایجاد لک بر روی صورت، هم براي خانم‌ها و هم براي آقایان، نور افتاب است. رایج ترین نوع لک در بین خانم‌ها هم، لک های ناشی از عوارض حاملگی است. اما علل بسیار دیگری هم براي ایجاد لک بر روی صورت و پوست انسان وجود دارد که مهمترين و رایج ترین آنها بعد از نور خورشید و حاملگی، مربوط به افزایش سن، اختلال های ژنتیکی، عفونت های موضعی، استفاده از داروها و مواد شیمیایی، تغذیه اشتباه و سو تغذیه، بیماري های پوستی مثل اکنه، اختلال های هورمونی، کمبود ویتامین و در نهایت بروز بیماري هایی مانند آسم، نارسایی کبدی و کلیوی میباشد .

 

پيش‌گيری

پوست را دستکاری نکنید و به غیراز کرم ضدآفتاب از ديگر فراورده های مراقبت از پوست هم استفاده کنید. فراموش نکنید که کرم ضدآفتاب را هر دو ساعت یک بار تجدید کنید.

 

موقع قرار گرفتن در محیط گرم، زیر نور خورشید، در تماس با انواع اسانس ها یا هر آنآن چیزی که ممکن است تغییری را در لایه اپیدرم به وجود آورد ، مراقب پوست باشید.

 

آقایان باید بیش تر از بانوان مراقب موهای درون روییده صورت باشند.

 

حتی یک کلاس یوگای داغ یا سونا رفتن هم امکان دارد تغييرات رنگدانه ای پوست را به دنبال داشته باشد.

 

به خاطر داشته باشید که به محض استفاده از روشن کننده های شیمیایی نور خورشید را جذب می کنید. کلاه را در روزهای آفتابی فراموش نکنید.

 

استفاده از سرم ویتامین ث یا آنتی اکسیدان نیز ضرری ندارد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------