وقتي پوست شما چهل ساله مي شود 

 

 

بيشتر افراد افزايش سن را مترادف با چهره اي پرچين و چروک، شکسته و سرد مي دانند که بدني فرسوده ، ناتوان و خسته آن را يدک مي کشد. در نظر بسياري از ما يک فرد مسن بايد با زندگي خداحافظي کند. يا فعاليت هاي روزمره را کنار بگذارد. درصد زيادي از مردم ورود به دهه چهل زندگي را افتادن در سراشيبي مي دانند و آغاز دوره اي که شروع ناتواني هاي جسمي و رواني در آن رقم مي خورد؛ در حالي که اين تصورات درست نيست و افراد مي توانند با داشتن رژيم غذايي مناسب، ورزش، رعايت بهداشت روان، شرکت در فعاليت هاي اجتماعي مناسب و پويا نگه داشتن ذهن خود سال هاي دهه چهل زندگي و بعد از آن را نه افتادن در سراشيبي که گام گذاشتن در مرحله نوين از زندگي بدانند که مي تواند کيفيت زندگي آنها و کساني را که با آنها زندگي مي کنند، ارتقا دهد.

 

در هر حال شروع دهه چهل زندگي و سال هاي بعد از آن با تغييرات انکارناپذيري همراه است. که يکي از آنها تغيير در چهره افراد است. وقتي شما وارد دهه چهل زندگي خود مي شويد، احتمالا مي بينيد که اطراف دهان و چشم ها و روي پيشاني تان خطوط و چروک هايي ظاهر شده و به طور کلي حس مي کنيد چهره تان شکسته و سرد به نظر مي آيد. ولي اگر مراقبت هاي ساده اي را در مورد پوست تان انجام دهيد، مي توانيد روند پيري پوست تان را کند کنيد و مدت بيشتري از داشتن پوستي سالم و شادات لذت ببريد. در زير نکاتي را مي خوانيد که با رعايت آنها مي توانيد به اين هدف برسيد.

 

 

پوست تان را ارزيابي کنيد

 

وقتي سن شما بالاتر مي رود، پوست تان هم پير مي شود. و کلاژن و فيبرهاي الاستين خود را از دست مي دهد. از اين رو پوست خشک و شل مي شود. حتي اگر در سال هاي قبلي پوستي عادي داشته ايد، در اين سال ها مشاهده مي کنيد که با افزايش سن پوست تان خشک مي شود. اين نشان مي دهد که بايد روش مراقبت از پوست تان و محصولاتي که تابه حال استفاده مي کرده ايد را تغيير دهيد.

 

 

روش مراقبت از پوست خود را تغيير دهيد

 

ممکن است تا به حال شما از يک روش معمولي براي لايه برداي ، پاک سازي يا مرطوب کردن پوست استفاده مي کرديد که مناسب هم بوده است؛ ولي اکنون به دهه چهل زندگي پا گذاشته ايد، بايد روش مراقبت از پوست تان را تغيير دهيد تا نيازهاي جديد پوست تان برآورده شود. در اين دهه از زندگي شما اثرات چگونگي مراقبت هاي پيشين خود را از پوست تان مي بينيد. اين نشان مي دهد که چقدر بايد روش مراقبت از پوست تان را تغيير دهيد. اگر در طي سال هاي گذشته هميشه از کرم ضد آفتاب استفاده کرده ايد و مراقبت هاي پيشگيري را انجام داده ايد؛ نيازي به تغيير زيادي در روش قبلي نيست، ولي اگر در سال هاي گذشته به پوست خود بي توجهي کرده باشيد، خواهيد ديد که در اين سال ها چين و چروک و خطوطي روي صورت تان ظاهر خواهند شد.

 

 

ازمحصولاتي که ضد پيري پوست هستند، استفاده کنيد

 

اين فرآورده ها حاوي ترکيباتي هستند که پوست را نرم و با فرايند پيري پوست مبارزه مي کنند. به دنبال محصولاتي باشيد که حاوي ترکيباتي چون آلفاهيدروکسي اسيد يا رتينوئيدها باشند. اين ترکيبات نه تنها توليد کلاژن را در پوست تحريک مي کنند ، بلکه از وضوح چين و چروک ها و خطوط مي کاهند. باز هم دقت کنيد که سر خود به دنبال خريد اين محصولات نرويد و به خاطر اينکه فلان محصول براي دوست تان خوب عمل کرده، از آن استفاده نکنيد. ممکن است محصولي که به دوست تان کمک کرده است، براي شما مضر باشد. بهترين کسي که مي تواند شما را راهنمايي کند، متخصص پوست ومو است. او با توجه به خصوصيات پوست شما و معيارهاي ديگري که به عنوان يک متخصص به آنها اشراف دارد، مي تواند بهترين محصول را به شما پيشنهاد کند.

 

 

آکنه را درمان کنيد

 

بروز آکنه در سال هاي دهه چهل زندگي امري شايع است؛ چون بدن با تغييرات هورموني مواجه مي شود که مي توانند زمينه بروز آکنه را فراهم کنند. آکنه بزرگسالان يک نگراني جدي است. بنابراين اگر شما هم دچار چنين مشکلي شديد، به پزشک مراجعه کنيد و تحت درمان مناسب قرار بگيريد. از محصولاتي استفاده کنيد که به بهبود آکنه و ناپديد شدن يا کاهش شدت جوش ها کمک مي کنند.

 

 

از مواد آرايشي زياد استفاده نکنيد

 

برخي از زنان در اين سنين و با مشاهده اين تغييرات بيشتر و غليظ تر از مواد آرايشي استفاده مي کنند تا چين و چروک ها يا جوش ها زير آن پنهان شوند. جدا از آسيبي که استفاده زياد از مواد آرايشي به پوست مي زند، گاهي اوقات زيرسازي شديد پوست و استفاده زياد از پودرها باعث مي شود که چين و چروک ها واضح تر به چشم آيند.

منبع: دنياي سلامت 54

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023