چرا ریزش سکه ای ریش اتفاق می افتد و چگونه می توان درمان کرد؟علت ریزش ریش, دلایل ریزش ریش صورت, درمان ریزش ریش

ریزش سکه ای ریش آقایان

 

علت و درمان ریزش سکه ای ریش آقایان

ریزش سکه ای ریش آقایان یا آلوپسی ریش، به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکولهای موی ریش ایجاد می شود و باعث می شود موهای ریش ضعیف و نازک شده و بریزند. 

ریزش سکه ای ریش آقایان چیست؟

ریزش سکه ای ریش آقایان یا آلوپسی باربا ( به انگلیسی :  ) یا  آلوپسی ریش ( به انگلیسی : Alopecia of beard) یک بیماری خود ایمنی است که روی موی صورت تاثیر میگذارد.

 

آلوپسی باربا زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن ، فولیکول مو را به عنوان عامل خارجی یا مهاجم می شاسد و به آن حمله میکند. حمله سیستم ایمنی به فولیکو مو ریش به تریج باعث کوچک و ضعیف شدن فولیکولهای مو و ریزش موی صورت به صورت سکه ای می شود.

 

آلوپسی باربارا شباهت زیادی به آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه ای در سر دارد با این تفاوت که سیستم ایمنی بدن به جای فولیکول موهای سر به فولیکول موهای ریش صورت حمله میکند.

 

آلوپسی ریش در گونه ها ، چانه ، گردن یا اطراف لب بالایی مشاده می شود. ریزش سکه ای ریش آقایان به صورت تکه ای و کوچک است و ممکن است چند تکه از ریش موهایش نازک شود یا کاملا بدون مو شود. 

 

آلوپسی ریش میتواند باعث ریزش موی ریش به طور کامل شود که البته بسیار نادر است. ریزش سکه ای ریش آقایان دائمی نیست و معمولا طی چند سال اتفاق می افتد و ممکن است بدون درمان به صورت خود به خود از بین برود.

 

علت ریزش ریش صورت, علایم ریزش سکه ای ریش آقایان, ریزش سکه ای ریش

نشانه های ریزش سکه ای ریش

 

علایم ریزش سکه ای ریش آقایان

آلوپسی باربارا میتواند در هر سنی حتی در کودکی اتفاق بیوفتد ولی از آنجا که تاثیر آن روی ریزش سکه ای ریش صورت هویدا است بیشتر در مردان بالغ دیده می شود. 

 

ریزش سکه ای ریش در مردان ممکن است به صورت ناگهانی و در عرض چند روز ایجاد شود یا این که چند هفته طول بکشید. نواحی صورت که دچار ریزش مو شده اند ابتدا کوچک و به اندازه یک چهارم سکه هستند و کم کم بزرگتر می شوند و حتی ممکن است این تکه ها به هم وصل شده و ناحیه طاسی بزرگتری در ریش بوجود بیاورند و اغلب با خارش ، سوزش و قرمزی همراه است. 

 

برخی از افراد قبل از شروع ریزش سکه ای ریش صورت تغییراتی در ناخن ها مشاهده می کنند.  بر اساس تحقیقات انجام شده 65 درصد افراد مبتلا به ریزش سکه ای ریش صورت قبل از ریز مو با شکنندگی ، فرورفتگی یا آسیب های دیگر ناخن روبرو می شوند. 

اطراف ناحیه طاسی موهای نازک و گرزی که سرشان کلفت تر از ریشه مو است رشد می کند. 

 

موهای اطراف ریزش سکه ای ریش در مردان ممکن است سفید به نظر بیایند. 

احتمال بروز خارش و درد قبل از شروع ریزش مو صورت وجود  دارد.

پوست صورت که دچار ریزش مو شده در اغلب موارد صاف است ولی گاهی حالت زبر و ناهموار دارد. 

 

برخی از افراد در قسمت هایی از ریش که دچار ریزش مو شده اند با قرمزی ، سوزش و التهاب روبرو می شوند. 

 

علل ریزش سکه ای ریش, ریزش سکه ای ریش آقایان, ریزش ریش

علل ریزش سکه ای ریش

 

علت ریزش سکه ای ریش در مردان

متخصصان علت اصلی ریزش سکه ای ریش در مردان را نمی دانند ولی عوامل زیر می تواند عامل تحریک ریزش سکه ای ریش صورت شود :

 

بیماریهای خود ایمنی : ابتلا به بیماری های خودایمنی از جمله پسوریازیس ، دیابت نوع 1 ، لوپوس و ویتیلیگو احتمال ابتلا به آلوپسی باربارا را افزایش میدهد. 

 

سابقه خانوادگی بیماریهای خود ایمنی : اگر یکی از اعضای خانواده شما به بیماریهای خودایمنی مبتلا باشد احتمال بروز آلوپسی باربارا در شما افزایش پیدا میکند. 

 

عوامل ژنتیکی : ریزش سکه ای ریش در مردان بیشتر در افراد مبتلا به آسم ، آلرژی یا انواع دیگر آلوپسی  یا افرادی که خانواده شان به این مشکلات گرفتارند ، دیده می شود. 

 

استرس و تروما : با وجودی که این نظریه هنوز اثبات نشده است ولی محققان فکر میکنند که ریزش سکه ای ریش در مردان میتواند توسط یک عامل محیطی مصل استرس و تروما ایجاد شود. 

 

دلایل ریزش ریش صورت, درمان ریزش ریش, علت ریزش ریش صورت

درمان ریزش سکه ای ریش

 

راههای درمان ریزش سکه ای ریش صورت

پزشک معمولا با بررسی پوست و موهای ریش و نمونه برداری از پوست می توانید بیماری را تشخیص دهد. درمان های مختلفی برای ریزش سکه ای ریش صورت وجود دارد که متخصص پوست با توجه به شدت ریزش مو ، سابقه بیماری ها ، سلامت عمومی و غیره ، درمان مناسب شما را تجویز میکند.

 

در اغلب موارد پزشک سعی میکند به طور همزمان از چند دارو و روشهای مختلف برای درمان ریزش سکه ای ریش صورت استفاده کند تا نتیجه بهتری بگیرد. 

از آنجا که عامل اصلی ریزش سکه ای ریش صورت، سیستم ایمنی بدن است و مشکل شما منشا داخلی دارد ، روند درمان بسیار کند است و برای مشاهده بهبودی اولیه باید چند ماه صبر کنید. 

 

همیشه امکان درمان ریزش سکه ای ریش صورت وجود ندارد و احتمال این که لکه های طاسی دائمی شوند و حتی بعد از درمان موهای از دست رفته بازنگردد وجود دارد. 

احتمال این بعد از درمان موهایی که دچار ریزش شده  ند با رنگ ، جنس یا ضخامتی متفاوت رشد کنند ، وجود دارد. 

 

در صورت تمایل بعد از اتمام درمان ، لکه های طاسی باقی مانده را میتوانید با روش کاشت مو ترمیم کنید. جراحی کاشت ریش روشی گران قیمت ولی بسیار طبیعی و دائمی است و برای افرادی مناسب است که تمایل دارند ریش های بلند و مرتبی داشته باشد. 

 

تزریق کورتیکواستروئید ها

برای سرکوب سیستم ایمنی می تواند به صورت موضعی ، از تزریق کورتیکواستروئید استفاده کنید. از این روش در مراحل اولیه شروع ریزش مو استفاده می شود و بسته به شدت بیماری ممکن است چند ماه طول بکشد. 

 

آنترالین

آنترالین دارویی موضعی است که برای درمان پسوریازیس و بهبود رشد پوست استفاده می شود ولی در برخی از موارد برای درمان ریزش سکه ای ریش صورت استفاده می شود. 

 

تزریق ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل داروی موضعی است که  برای تاثیر بیشتر به صورت تزریقی یا همراه با میکرونیدلینگ به پوستی که دچار ریزش مو شده است وارد می شود تا باعث بهبود جربان خون در فولیکولهای مو شده و به تحریک رشد مو کمک کند. استفاده از ماینوکسیدیل باعث می شود که فولیکولهای مو خیلی سریع و تقریبا بلافاصله وارد چرخه رشد خود شوند و رشد پایدار موها را افزایش میدهد. استفاده روزانه این دارو میتواند به رشد دوباره موها و افزایش ضخامت تارهای مو کمک کند.  

 

دیفنسیپرون

دیفنسیپرون داروی موضعی است که روی نواحی آسیب دیده استفاده می شود. این دارو با ایجاد واکنش آلرژیک باعث می شود التهاب بدن کاهش پیدا کرده و سیستم ایمنی کمتر به فولیکول مو حمله کند و تا حدودی میزان رشد موها افزایش پیدا کند. 

 

ریزش سکه ای ریش, درمان ریزش سکه ای ریش, علل ریزش سکه ای ریش

درمان خانگی ریزش سکه ای ریش

 

درمان خانگی ریزش سکه ای ریش صورت

یک سری درمان های خانگی برای ریزش سکه ای ریش صورت وجود دارد که میتواند رشد موها را تحریک کند با وجودی که این درمان ها قطعی نیستند ولی در برخی موارد میتوانند موثر واقع شوند. 

 

درمان ریزش سکه ای ریش آقایان با سیر

با وجودی که تحقیقات علمی درباره درمان ریزش سکه ای ریش آقایان با سیر وجود ندارد ولی مطالعه ای که در سال 2007 انجام شد ، نشان دادکه ژل سیر میتواند در درمان آلوپسی باربارا موثر باشد. 

افردی که همزمان برای درمان از ژل سیر و کرم کورتیکواستروئید استفاده می کردند نسبت به افرادی که فقط کرم کروتیکواستروئید مصرف می کردند ، بهبود قابل ملاحظه ای داشتند. 

 

ویویسکال 

ویویسکال مکملی طبیعی از عصاره مواد دریایی است که مصرف آن حداقل به مدت 6 اه باعث تقویت رشد موها و افزایش ضخامت مو می شود. مطالعه در مورد عملکرد ویویسکال یا سایر مکمل های دریایی بر ریزش مو سکه ای انجام نشده است و صرفا برای تقویت رشد و کاهش ریزش موی مردان مورد بررسی قرار گرفته است. 

 

مکمل بیوتین و زینک

برخی از ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد بهتر موها ضروری هستند. اضافه کردن بیوتین و زینک میتواند باعث افزایش رشد موها و کاهش ریزش مو شود. 

بر اساس گفته کارشناسان کلینیک کلیولند ، برای تقویت رشد موها روزانه 30 میلیگرم زینگ ، 3 میلیگرم بیوتین ، 200 میلیگرم ویتامین ث و کمتر از 1 میلی گرم اسید فولیک مورد نیاز است. 

 

سایر درمانهای طبیعی برای بهبود رشد موها که میتواند روی ریزش مو سکه ای صورت موثر باشد عبارتند از :

- جوانه گندم

- آلوئه ورا

- روغن کرچک ، روغن نارگیل و روغن بادام

- عصاره اسطوخودوس ، رزماری ، گل شمعدانی

- روغن ماهی

- پروبیوتیک ها

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------