مام های ضدعرق آلزایمر می آورند؟ 

 

مام های ضدعرق آلزایمر می آورند

 

دئودرانت ها ترکیب هایی هستند که برای کاهش بوی بدن به کار می روند. دلیل این بوی بد وجود باکتری ها در عرق بدن است. وقتی زیر بغل با استفاده از صابون هایی با pH خنثی شسته می شود، پوست، pH اسیدی خود که معادل ۵/۴ تا ۶ است را از دست می دهد و pH آن به حالت خنثی درمی آید...

 

باکتری ها هم که تمایل دارند در محیط با pH قلیایی یا خنثی فعالیت کنند، امکان رشد و کلونی بیشتر پیدا می کنند. باکتری های سوار شده روی عرق، از غدد آپوکرین و سلول های مرده پوست و سلول های مو تغذیه می کنند و باعث آزاد شدن ماده اسیدی ای می شوند که باعث بدبو شدن بدن خواهد شد. موهای زیر بغل مانند یک فتیله رطوبت را از سطح پوست خارج می کند و پوست را خشک نگاه می دارد و در پیشگیری از تجمع باکتری ها موثر است، بنابراین باعث پیشگیری از بوی بد عرق می شود. البته اگر این موها بلند باشند، باکتری ها را در خود نگه می دارند، از بین بردن آنها به کم کردن بوی بد بدن کمک می کند اما بعضی از افراد بهتر است از مام استفاده نکنند. تحقیقات نشان می دهد نمک های آلومینیوم موجود در ضدعرق ها، آثار مخربی بر تعدادی از گونه های موش یا سگ داشته است. دریافت مقدار زیاد آلومینیوم باعث بروز آلزایمر می شود اگرچه این ارتباط به معنی علت بروز آن نیست.

 

آلومینیوم یک نوروتوکسین است و عوارض جانبی ای روی سد خونی مغزی دارد و باعث مستعد شدن فرد به آسیب DNA می شود. در موش هایی که روی پوست آنها آلومینیوم کلراید استفاده شد، افزایش واضح آلومینیوم در ادرار، سرم یا آلومینیوم کلی مغز یا مایعات جفت دیده شد. محققان، ارتباط ضدعرق ها با سرطان پستان را نیز مورد بررسی قرار داده اند. البته طبق نظر انجمن بین المللی سرطان و جامعه سرطان آمریکا، این ارتباط هنوز مبنای علمی ندارد. دکتر فیلیپا، عضو رسمی این انجمن معتقد است مواد اختصاصی در دئودرانت ها به عنوان نگهدارنده وارد جریان خون می شوند یا در بافت پستان تجمع پیدا می کنند و با تحریک تولید استروژن، باعث رشد سلول های سرطانی پستان می شوند، ولی این ارتباط علت و معلولی نیست و در مورد آن اختلاف نظر وجود دارد.

 

از طرفی سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است افرادی که دچار اختلال کلیوی هستند، نباید از ترکیب های حاوی آلومینیوم استفاده کنند چون آنها را در معرض خطر پیشرفت اختلال فعالیت کلیوی قرار می دهد. آلومینیوم می تواند باعث بروز اختلالات التهابی مانند بیماری کرون شود، بنابراین اجتناب از تماس پوستی با آلومینیوم بسیار مهم است تا شانس بروز بیماری های مزمنی مانند آلزایمر در آینده کم شود. به هر حال با توجه به اینکه مطالعه های کافی در این زمینه انجام نگرفته، منطقی است که در استفاده مداوم از این ترکیب ها احتیاط یا از جایگزین های گیاهی استفاده کنید.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده

متخصص پوست و موو رییس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی

منبع:روزنامه سلامت

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------