راهنمایی خرید ضدآفتاب: چگونه بهترین محافظ برای پوست خود را انتخاب کنید؟راهنمای خرید ضد آفتاب, ضد آفتاب فیزیکی, ضد آفتاب مناسب

ضد آفتاب مناسب

 

شفافیت و امنیت در خرید ضدآفتاب: نکاتی که باید قبل از انتخاب محصول بدانید

با توجه‌ به تنوع زیاد ضدآفتاب‌های موجود در بازار، در هنگام خرید ضد آفتاب باید علاوه بر عدد SPF که نشان‌دهنده میزان عوامل محافظت کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید است به ویژگی‌های دیگری مانند نوع پوست، ضدآب بودن کرم و... نیز دقت نمایید. در این مطلب از بیتوته تلاش کرده‌ایم که راهنمایی جامع برای خرید کرم ضدآفتاب ارائه دهیم که تمام جنبه‌ها را در برگیرد.

چرا بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

اشعه‌های فرابنفش خورشید (UV) در 3 موج UVC, UVB و UVA به زمین فرستاده می‌شوند اما امواج UVC از اتمسفر زمین عبور نمی‌کنند پس ما تنها باید مراقب دو موج باقی‌مانده باشیم. امواج UVA بر روی خاصیت کشسانی پوست تأثیر می‌گذارد و عامل اصلی چین‌وچروک بر روی پوست هستند در نتیجه این امواج باعث پیری زودرس پوست می‌شوند.

 

البته علاوه بر چروک باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای، افتادگی پوست و زمخت شدن پوست صورت می‌گردد. امواج UVA قدرت این را دارد که از شیشه نیز عبور کنند در نتیجه خیلی بیشتر از امواج  UVB به عمق پوست نفوذ می‌کنند. با استفاده از ضد آفتاب می‌توانید این امواج را دفع کنید و از پیری و سرطان پوست جلوگیری نمایید.

 

امواج UVB ( فرابنفش B) باعث آفتاب سوختگی، برنزه شدن پوست و سرطان پوست می‌شود. کرم ضد آفتاب باکیفیت با داشتن SPF بالا می‌تواند پوست شما را در برابر این اشعه محافظت نماید.  حفاظت از پوست در برابر این دو اشعه بسیار مهم است؛ بنابراین در هنگام خرید ضد آفتاب دقت کنید که روی آن عبارات Spectrum”  “Broad یا “Broad Spectrum UVA/UVB” به معنی طیف وسیع نوشته شده باشد.

 

راهنمای خرید ضد آفتاب, دفع اشعه های فرابنفش  با ضد آفتاب

ضد آفتاب مناسب باید اشعه های فرابنفش را دفع نماید

 

SPF یا عیار محافظتی ضد آفتاب چیست؟

SPF  مخفف “sun protection factor” به معنای عوامل محافظت از خورشید و معیاری برای اندازه‌گیری مدت زمانی است که ترکیبات موجود در ضدآفتاب از پوست در برابر اشعه UV محافظت می‌کند.

 

اینکه شما چه اندازه کرم ضد آفتاب در روی پوست خود پخش کنید در میزان محافظت آن از پوستتان تأثیرگذار است. مثلاً اگر پوست شما معمولی باشد و مدت 20 دقیقه در معرض تابش خورشید باشید، پوست شما دچار آفتاب‌سوختگی می‌شود. اما اگر پوست خود را با لایه‌ای از کرم ضد آفتاب با SPF 30  بپوشانید در حدود 10 ساعت از پوست خود محافظت کرده‌اید. ناگفته نماند این عدد تقریبی است؛ زیرا شدت اشعه ماورای‌بنفش در طول روز متفاوت است.

 

لازم به ذکر است که هیچ ضد آفتابی از امواج فرابنفش خورشید به صورت 100 درصد محافظت نمی‌کند.  مثلاً SPF 30 تا 97 درصد، SPF 50 تا 98 درصد و SPF 100 تا 99 درصد از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید جلوگیری می‌کند. با توجه به مطالب ذکر شده از کرم‌های ضد آفتاب کمتر از SPF 30 استفاده نکنید.

 

اگر زیاد عرق می‌کنید و یا شنا می‌کنید، بهتر است از یک ضد آفتاب مقاوم در برابر آب استفاده کنید. ضدآفتاب‌هایی که واژه‌های "water resistance" و "very water resistance" روی آنها نوشته شده است می‌توانند به ترتیب 40 و 80 دقیقه پوست را هنگام شنا در برابر آفتاب محافظت کنند.

 

در نظر داشته باشید که این نوع ضدآفتاب‌ها در مجاورت آب و عرق شسته می‌شوند و باید دوباره تجدید شوند. اگر دوست دارید برنزه شوید می‌توانید از کرم و لوسیون ضدآفتاب به‌جای روغن آفتاب استفاده کنید. این کار باعث می‌شود پوستتان کمتر آسیب ببیند.

 

راهنمای خرید ضد آفتاب, ضد آفتاب فیزیکی, ضد آفتاب مناسب برای شنا

ضد آفتاب مناسب برای شنا

 

ویژگی‌های ضد آفتاب مناسب

باتوجه‌به اینکه امواج ماورا بنفش B با طول‌موج (۲۹۰-۳۲۰) توسط سلول‌های اپیدرم (لایه سطحی پوست) جذب بیشتری دارند و در همین لایه به پوست آسیب می‌رسانند. در نتیجه کرم ضد آفتاب با SPF ضعیف نیز می‌تواند این اشعه را دفع نماید.

 

اما در صورتی‌ که امواج ماورا بنفش A طول‌موج بلندتری دارند (۳۲۰-۴۰۰) و عمیق‌تر در پوست نفوذ می‌کنند و علاوه بر سلول‌های سطحی (کراتینوسیت اپیدرم)، سلول‌های عمقی‌تر (فیبروبلاست‌های درم) را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. همچنین امواج A می‌توانند از شیشه عبور کنند و لذا محافظت در برابر آنها، حتی در داخل منزل و اتومبیل هم اهمیت پیدا می‌کند؛ لذا برای اینکه بتوانید از خطرات این اشعه در امان بمانید باید ضد آفتاب قوی‌تری استفاده نمایید.

 

ویژگی‌های یک ضد آفتاب مناسب عبارتند از: 

• ضد آفتاب باید در برابر نور خورشید دچار تغییر شیمیایی نشود.

• ضد آفتاب باید بتواند هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش B,A را مهار کند. 

• ایجاد حساسیت و آلرژی روی پوست نکند. اثرات دارویی جانبی در بدن نداشته باشد.

• در برابر شستشو و تعریق مقاوم باشد. (ضد تعرق باشد)

• احساس خوبی در مصرف کننده ایجاد نماید. 

 

راهنمای خرید ضد آفتاب, ضد آفتاب فیزیکی, ضد آفتاب مناسب برای همه گروه های سنی

ضد آفتاب مناسب برای همه گروه های سنی

 

انواع ضد آفتاب 

به‌ طورکلی دو نوع ضد آفتاب در بازار موجود است که عبارتند از:

 

ضد آفتاب فیزیکی

استفاده از این نوع ضد آفتاب باعث می‌شود پوست در برابر نورآفتاب برنزه نشود و دچار آفتاب‌سوختگی نگردد. ضد آفتاب‌های فیزیکی دارای ترکیبات غیر محلولی هستند این ترکیبات اشعه نور خورشید را قبل از رسیدن به پوست متفرق می‌کنند.

 

این ضد آفتاب حاوی موادی مانند اکسید روی، ‌اکسید زیرکونیوم، اکسید منیزیم، بیکا، تاکت، کائولین، دی‌اکسید تیتانیوم، اکسید آهن و… است. مزیت‌ها و معایب  این محصول عبارت‌اند از:

• اگر ضد آفتاب فیزیکی به مقدار لازم و به مدت کافی بر روی سطح پوست بماند هر دو اشعه A,B را مهار می‌کند.

 

• این نوع ضد آفتاب با پوست واکنش شیمیایی انجام نمی‌دهد و در نتیجه پوست حساسیت کمتری به این محصول از خود نشان می‌دهد.

 

• این محصول مناسب پوست‌های حساس و به‌ویژه اطفال است.

 

• ترکیبات این محصول با آب شسته نمی‌شوند و در برابر نور خورشید شل شده و اثر محافظتی آن کاهش می‌یابد.

 

• این ضد آفتاب لایه ماتی بر روی پوست ایجاد می‌کند و از زیبایی پوست می‌کاهد.

 

• مانع تعرق پوست شده و پوست را گرم می‌کند.

 

ضد آفتاب شیمیایی

ضد آفتاب شیمیایی حاوی مواد محلول در آب و یا چربی است و با جذب انرژی فوتون‌ها باعث محافظت شیمیایی در برابر نور خورشید می‌شوند. ضد آفتاب شیمیایی حاوی موادی مانند بنزیلیدین کامفوریت و مشتقات آن، بنزیمیدازول‌ها،سـینامـات‌ها، پارا‌آمـنینـوبنزوئیـک اســید، پاراآمنیوبنزوئیک اسید و مشتقات سالیسیک اسید است. ویژگی‌های این محصول عبارت‌اند از:

• لایه نامرئی بر روی پوست ایجاد می‌کند؛ بنابراین تأثیری در رنگ پوست شما ایجاد نخواهد کرد.

• مواد و ترکیبات موجود در این نوع ضد آفتاب باعث جذب امواج ماورا بنفش A,B می‌شوند.

 

راهنمای خرید ضد آفتاب, ضد آفتاب فیزیکی, تاثیر ضد آفتاب بر پوست

تاثیر ضد آفتاب بر پوست

 

ضد آفتاب فیزیکی بهتر است یا شیمیایی؟

خیلی افراد تصور می‌کنند که ضدآفتاب‌های شیمیایی برای بدن مضر هستند؛ اما اصطلاح فیزیکی و شیمیایی در ضد آفتاب‌ها، فقط به نحوه عملکرد ضد آفتاب اشاره می‌کند. ضد آفتاب فیزیکی اشعه خورشید را منعکس می‌کند و ضد آفتاب شیمیایی آنها را جذب می نماید.

 

تیتانیوم دی‌اکسید و زینک اکسید که جزو ضد آفتاب‌های  فیزیکی هستند اگر به تنهایی استفاده شوند احساس سنگینی روی پوست ایجاد می‌کنند و ذرات سفیدی بر روی پوست به جا می‌گذارند. به خاطر همین به همراه فیلترهای شیمیایی از آن استفاده می‌کنند؛ بنابراین اغلب ضدآفتاب‌ها از ترکیب چند فیلتر فیزیکی و شیمیایی تشکیل شده است.

  

نکات مهم در هنگام خرید ضدآفتاب

• ضدآفتاب‌هایی که سبک‌تر هستند بهتر است برای بخش‌هایی از صورت که مو دارند (مثل ریش) استفاده شوند.

 

• اگر پوست شما نسبت به ضد آفتابی که قبلاً استفاده می‌کردید حساس است، ضدآفتاب دیگری را امتحان کنید. زیرا همه ضدآفتاب‌ها از مواد یکسانی تولید نشده‌اند. برای تست ضد آفتاب بهتر است از ناحیه پشت گوش خود استفاده نمایید و در صورتی که حساسیت ایجاد نشد روی پوست صورت بمالید.

 

• اگر جز آن دسته افرادی هستید که به PABA حساسیت دارید. محصولی را انتخاب کنید که حاوی ماده مذکور نباشد.

 

• استیک‌های ضدآفتاب، بیشتر مناسب لب و بینی هستند.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------