زمان غلت زدن نوزادغلت زدن نوزاد,زمان غلت زدن نوزاد,غلت زدن کودک

غلت زدن کودک

 

غلت زدن براي نوزاد مسئله مهمی است. این حرکت نیازمند قابلیت نگهداری گردن، کنترل سر و قدرت ماهیچه های بازوست. در این زمان نوزاد براي اولین بار از تعداد زيادي از عضلات براي حرکت استفاده ميکند . در این مقاله تصمیم داریم به تمام سؤال های شما در خصوص غلتیدن نوزاد جواب دهیم با ما همراه باشید.

غلت زدن نوزاد:
هنگامی که کودک روی سرش کنترل پیدا ميکند و تقریبا همان زمانیکه یاد می گیرد خود را با تکیه دادن به چیزی بنشیند، غلتیدن یا غلت خوردن را یاد خواهد گرفت. در این مطلب میتوانید با علل و سن غلتیدن نوزاد، نحوهٔ یادگیری غلتیدن و کمک به نوزاد براي غلت زدنش اشنا شوید.

یکی از کارهایی که نوزادتان در راستای رشدش باید انجام دهد، چرخیدن به رو است. چرخیدن به نوزاد کمک می کند تا آرام آرام نشستن و راه رفتن را یاد بگیرد. کل این فرآیند به مرحله های گوناگون تقسیم مي شود که نخستین مرحله همین چرخ خوردن است. این مرحله ای است که در پایان باعث نشستن و حرکت فرزندتان مي شود. بد نیست نکات مهم براي انجام این مرحله را یاد بگیرید.

زمان غلت زدن نوزاد:
تمرین های اولیه غلت زدن نوزاد در طول زمان های خوابیدن روی شکم( tummy time) رخ ميدهد . نوزاد روی شکم دراز میکشد و از بازوهایش استفاده ميکند تا سر و شانه هایش را از زمین بلند کند. این حرکت به وی کمک ميکند تا عضلات مورد نیاز براي غلت زدن را تقویت کند.

زمانی که نوزاد قابلیت بلند کردن سرش را پیدا ميکند ، آغاز به تمرین غلت زدن ميکند . وی میتواند از حالتی که به پشت خوابیده است، به روی شکم بغلتد و برعکس. نوزادان اول از روی شکم به پشت می غلتند، و بعد از گذشت یک ماه، میتوانند از پشت به روی شکم بغلتند. این حرکت احتیاج به قابلیت و هماهنگی عضلات آنان دارد.

 

- نوزادان نخستین غلت زدن خود از روی شکم به پشت را در حدود دو تا پنج ماهگی انجام می‌دهند .

- بین چهار تا پنج و نیم ماهگی میتوانند از پشت به پهلو ها بغلتند.

- از پنج و نصف تا هفت و نصف ماهگی هم از پشت به روی شکم می غلتند.

بعضی از نوزادان در روز های نخست تولد میتوانند به پهلو ها بغلتند. ولی در سنین دو تا پنج ماه، قابلیت آنها آنقدر ميشود که میتوانند از بازو های خود براي غلت زدن از روی شکم به پشت استفاده کنند. بعد از هفت ماهگی نوزادان با کنترل کافی میتوانند به پشت یا به روی شکم بغلتند.

 

غلت زدن نوزاد,زمان غلت زدن نوزاد,غلت زدن کودک

غلت زدن نوزاد

 
چه طور میتوانید به نوزاد کمک کنید؟
- او بطور طبيعي چرخیدن را یاد خواهد گرفت ولی شما میتوانید به اوکمک کنید راحت تر این عمل را بیاموزد.

- او را تشویق کنید از شکم به پشت و از پشت به شکم بچرخد.

- اسباب بازیها را دردسترس بچه بگذارید و وی را تشویق کنید بچرخد و آن را بدست‌آورد .

- مدام تلاش فرزندتان را مورد تقدیر بگذارید .

- دقیق و هشیار باشید. هیچوقت بچه را تنها نگذارید بالاخص زمانیکه در حال یادگرفتن چرخش است.

- زمانیکه بچه چرخیدن را یاد گرفت او را روی سطح صاف بخوابانید، تخت ممکن است باعث اسیب رسيدن به نوزاد شود.

درصورتی که نوزاد شما غلت نزد، چه باید کنید؟
درصورتی که نوزاد شما تا 5 ماهگی نتوانست غلت بزند و تلاشي هم براي رديابي وسایل مورد علاقه اش نکرد، یا تلاشي براي نشستن یا خزیدن نکرد، بهتر است این مسئله را با پزشک او در بین بگذارید.

نوزادان مهارت های گوناگون خود را توسعه می‌دهند ، بعضی از آن ها سریعتر از سایرین و برخی از آن ها احتمالا اصلاً نتوانند. دقت کنید که نوزادان نارس بطور طبيعي این مهارت ها را دیرتر از دیگر نوزادان پیدا ميکنند.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------